Pacienti v Piešťanoch odmietajú CT, má ohrozovať životy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
CT
Foto: ilustračné, Thinkstock

TRNAVA 29. mája (WEBNOVINY) – Pacienti piešťanskej nemocnice začali podľa jej riaditeľky Márie Domčekovej odmietať vyšetrenia na CT prístroji po tom, ako lekár Alan Suchánek informoval, že prístroj ohrozuje životy pacientov. Domčeková takéto tvrdenia odmieta, pre podozrenie z trestného činu šírenia poplašnej správy podala trestné oznámenie.

„CT prístroj aktuálne používaný v piešťanskej nemocnici je pre pacientov bezpečný, je pravidelne prehliadaný servisnými technikmi a piešťanská nemocnica vykonáva pravidelne skúšku dlhodobej stability prostredníctvom odbornej firmy. Výsledky radiačnej záťaže neprekračujú medzné limity. Sú evidované v centrálnom registri zdrojov ionizujúceho žiarenia,“ argumentuje Domčeková.

Pravidelné kontroly zariadenia vykonáva aj Úrad verejného zdravotníctva. Ak nastane porucha CT prístroja, zdravotná starostlivosť pre pacientov je podľa riaditeľky plne zabezpečená tak, aby nedošlo k ohrozeniu života a zdravia pacienta.

Na sporný nákup CT mal mať vplyv doktor Suchánek

Chirurg Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch Alan Suchánek minulý rok upozornil na kúpu drahého CT prístroja nemocnicou. Pre silný mediálny tlak vzápätí odišla z funkcie ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová a napokon aj predseda parlamentu Pavol Paška.

Spoločnosť Medical Group na žiadosť Domčekovej prístroj nemocnici nedodala. V stredu Domčeková zverejnila informáciu, že Národná kriminálna agentúra vyšetruje verejné obstarávanie na CT prístroj ešte z roku 2012, kedy nebola vo funkcii. Podľa jej vyjadrenia mal na verejné obstarávanie v tom čase výrazný vplyv doktor Suchánek, ktorý bol členom komisie na vyhodnocovanie ponúk.

Okresný úrad vyhovel protestu prokurátora

Prokurátor protestoval pre porušenie zákona pri zapisovaní údajov do registra neziskoviek, v ktorých bola zapísaná aj Domčeková. Odbor opravných prostriedkov Okresného úradu v Trnave protestu vyhovel. Agentúru SITA o tom bez bližších podrobností informoval vedúci odboru Ľuboš Poláček.

Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, pretože plynie pätnásťdňová lehota na odvolanie. Odbor všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu v Trnave pôvodne protestu prokurátora nevyhovel.

Pri zmene údajov nastala chyba

Bývalý Obvodný úrad v Trnave podľa prokuratúry nesprávne vykonal zmeny údajov v registri neziskových organizácií, keď v prípade piešťanskej nemocnice vymazal štatutára Roberta Mamrillu a namiesto neho zapísal Máriu Domčekovú. Rozhodnutie je podľa prokuratúry v rozpore so zákonom o neziskových organizáciách, pretože o zmenách rozhodla nesprávne kreovaná správna rada nemocnice.

Na pochybnosti okolo počtu členov správnej rady piešťanskej nemocnice už dlhší čas upozorňovali lekár Alan Suchánek a zdravotná sestra Magdaléna Kovačovičová. Do jesene 2012 mali zamestnanci v správnej rade dvoch zástupcov a ministerstvo zdravotníctva troch.

Aby si rezort zdravotníctva zabezpečil kvalifikovanú väčšinu na dôležité rozhodnutia, zvýšil počet svojich zástupcov v správnej rade na štyroch. Zo stanoviska generálnej prokuratúry vyplýva, že určenie počtu členov správnej rady si zakladatelia neziskovej organizácie vyhradili v zakladacej listine, ktorú však v súvislosti so zvýšením počtu členov správnej rady nezmenili.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alan SuchánekMária DomčekováPavol PaškaRenáta ZmajkovičováZuzana Zvolenská