Postupy a rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní v kauzách kupovania nahrávky Gorila a Súmrak boli nezákonné, pričom za nezákonné trestné stíhanie sa podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi a exministrovi Robertovi Kaliňákovi nakoniec ospravedlnil štát.
Ako ďalej na sociálnej sieti zdôraznil generálny prokurátor Maroš Žilinka, za rozhodnutia podľa paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorými zrušil obvinenia v daných kauzách, si vyslúžil útoky bez vecných a právnych argumentov, úplne ignorujúce zistené zásadné porušenia zákona. Tie mali podľa neho za úlohu len „spochybňovať, diskreditovať a manipulovať“.
Metóda informovania verejnosti
„Rozhodnutia sme jasne a zrozumiteľne vysvetlili a sú zverejnené na webe Generálnej prokuratúry SR,“ pripomenul generálny prokurátor. Aj keď metóda informovania verejnosti v štýle „tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou“ je podľa neho lákavou, ubezpečil všetkých, že „lož ostane vždy len lžou“, „pravda zostane vždy len pravdou“ a „porušenie zákona porušením zákona“.
Štátne orgány nemajú právo disponovať nahrávkami z kauzy Gorila, tvrdí Haščákov obhajca
„Môžem len zopakovať, že pranierovaný musí byť ten, kto porušil zákon a nie ten, kto na také porušenie poukáže a príjme opatrenia na jeho odstránenie,“ vyhlásil Žilinka.
Pozitívne alebo negatívne reakcie
Aj tieto dva prípady umocňujú podľa jeho slov jeho presvedčenie, že tak ako doposiaľ, bude spolu s kolegyňami a kolegami z Generálnej prokuratúry SR dôsledne reagovať na zistené zásadné porušenia zákona v postupoch a rozhodnutiach orgánov činných v trestnom konaní postupom podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. „A to bez ohľadu na pozitívne alebo negatívne reakcie verejnosti, médií alebo ich časti,“ dodal Žilinka.