Rakúsky kancelár Werner Faymann pri tejto príležitosti zdôraznil, že odpoveď na akúkoľvek krízu sa nachádza v silnejšej Európe. Súčasne sa vyslovil za užšiu spoluprácu v oblasti dohôd o vracaní utečencov.
Rakúsko nasleduje Nemecko pri zavedení prísnejšej kontroly hraníc a nasadzuje armádu, aby pomohla polícii so zvládaním prílevu utečencov. Diaľnicu pri Nickelsdorfe už otvorili, ale kvôli migrantom presmerovali vlaky.
Viacerí migranti boli pri nastupovaní do autobusov nedôverčiví a obávali sa toho, že ich namiesto ku rakúskym hraniciam zavezú do niektorého z maďarských záchytných táborov.
Predseda srbskej vlády Aleksandar Vučič na summite vo Viedni tiež upozornil, že približovanie k Európskej únii sa nemôže redukovať iba na finančnú pomoc, a požadoval i politickú podporu.
Koncentračné tábory vybudované v okolí dedín Mauthausen a Gusen v Hornom Rakúsku patrili k najväčším pracovným komplexom pracovných táborov v Nemeckom kontrolovanej Európe.
Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz v utorok varoval Tsiprasa pred spochybňovaním politiky sankcií, ktoré uvalila EÚ na Rusko pre jeho rolu v ukrajinskej kríze.
Rozhovor nasledoval po nečakanom vyhlásení ruského prezidenta počas, že jeho krajina sa vzdáva zámeru vybudovať nový plynovod, ktorý mal viesť z Ruska cez Čierne more do Rakúska a obchádzať tak Ukrajinu.