ORLOVSKÝ: Preložiť vedenie z Draždiaka je zložité

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Draždiak
Ľudia sa opaľujú a oddychujú na brehu jazera Draždiak v bratislavskej Petržalke. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) – Prekládka elektrického vedenia, ktoré je pre Veľký Draždiak v bratislavskej Petržalke problémom viac ako 20 rokov, možno nebude taká jednoduchá, ako by si mestská časť želala. Pre agentúru SITA to potvrdil hovorca Západoslovenskej energetiky, a.s., Ján Orlovský. Na rok 2011 investičný plán energetikov s prekládkou nepočíta. Reagoval tak na nedávne vyhlásenia petržalského starostu Milana Ftáčnika. Ten uviedol, že mestská časť urobila všetko, čo mohla, teraz je na rade energetika. Podľa samosprávy sú údajne pozemky vysporiadené, na ťahu je energetika, ktorá by mala vyčleniť vo svojom rozpočte peniaze na prekládku vedenia. Bez prekládky totiž nie je možné, aby sa tento obľúbený areál stal oficiálnym kúpaliskom.

Orlovský pripúšťa, že mestská časť urobila všetko, aby sa našlo optimálne riešenie, ale informáciu o vysporiadaní pozemkov a súhlase majiteľov pozemkov s výstavbou prekládky energetici nedostali. Okrem toho plány developerov podľa neho nevie ovplyvniť ani mestská časť, ani energetici. Jednu z možností totiž ponúkal plán výstavby Južného mesta na konci Petržalky smerom na Jarovce, kde sa pôvodne uvažovalo nad vybudovaním novej 100 kV rozvodne. Tým by sa podľa Orlovského „otvorila možnosť nového riešenia, ktoré by vedenia sponad Draždiaka odstránilo.“ Developer však údajne aj pre krízu svoje pôvodné plány prehodnotil, takže z pôvodného požadovaného výkonu pre novú výstavbu zostalo len „torzo“. Bez výstavby rozvodne je preto podľa Orlovského nutné získať súhlas všetkých majiteľov pozemkov s výstavbou nového vedenia na pôvodnej trase obchvatu a zabezpečiť financovanie prekládky. Riešenie zemným káblom namiesto vedenia vzduchom vyžaduje nielen súhlas majiteľov, ale stavbu by značne predražilo – náklady sú päť až osemnásobne vyššie. O takýto variant aj pre neefektívnosť vynaloženia peňazí neprejavila záujem ani mestská časť. Trasovanie mimo pôvodný koridor vyžaduje podľa Orlovského súhlas ochranárov so zásahom do chráneného územia pri Dunaji a je nepravdepodobný.

Úhrada nákladov prekládky vo väčšom rozsahu zo strany energetikov by podľa Orlovského bola možná len vtedy, ak by bolo takéto riešenie účelné z hľadiska vynaložených nákladov. To znamená napríklad pri pripojení väčšieho množstva odberateľov, ako v prípade pôvodného projektu Južného mesta. Západoslovenská energetika si teda počká na vývoj situácie zo strany developerov. „Tí však zatiaľ nevidia dôvod stavať niečo, čo nepredajú a z našej strany potom platí rovnako, že náklady na nevyužitú rozvodňu by boli rovnako neúčelné,“ vysvetlil Orlovský. Podľa zákona o energetike by však podľa Orlovského mal prekládku financovať žiadateľ, teda Petržalka, ale energetici sľúbili spoluúčasť.

Na rokovania o možnej finančnej spolupráci s developermi v tejto lokalite je pripravená aj samospráva. Tá podľa hovorcu Ľubomíra Andrassyho prekládku financovať nemôže, keďže ide o súkromnú záležitosť. Okrem toho by však na to ani momentálne nemala peniaze vo svojom rozpočte. Mestskú časť však podľa neho prekvapilo, že po tom, ako zrealizovala všetky kroky, na ktorých sa dohodli, sa aj vyhláseniami druhej strany posúvajú opäť do bodu nula, od ktorého sa začínali rokovania pred troma rokmi. Na margo financií uviedol, že mestská časť nemôže ísť do investície, ktorá nie je ich majetkom a ani zákon pôsobenie v takejto oblasti samospráve neumožňuje.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Ftáčnik
Firmy a inštitúcie ZSE Západoslovenská energetika