BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) – Úsporné opatrenia vlády Slovensko z krízy nevyvedú.
Na pondelňajšej tlačovej konferencii to uviedol Peter Mihók, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK).
Dôvodom je podľa neho záťaž, ktorá dopadne na podnikateľské subjekty v podobe väčšej snahy kabinetu zvýšiť príjmy do štátnej pokladnice.
Zvyšovaním daní a odvodov sa podľa Mihóka príjmová stránka štátneho rozpočtu v ďalších rokoch aj tak nenaplní, čo potvrdzujú výpadky v rozmedzí 200 až 250 mil. eur pre tento a nasledujúci rok.
Mihók si myslí, že tento problém sa bude iba ďalej prehlbovať, pretože ekonomická realita nezodpovedá plánom spoza stola. Preto by sa mala krajina viac zamerať na získavanie nových trhov, na investície do inovácií a rozvoja ľudského kapitálu.
SOPK sa nestotožňuje so zrušením rovnej dane
„Z hľadiska marketingu tejto krajiny má svoju váhu a výpovednú hodnotu. Na nej sme postavili časť svojho predchádzajúceho úspechu,“ uviedol Mihók. Odklonom od tejto filozofie Slovensko stráca jeden z hlavných argumentov, ktoré okoliu potvrdzujú stabilitu v pravidlách hry.
Vláda mala ísť podľa predstaviteľov SOPK cestou riešenia daňových únikov a skvalitnenia výberu daní. Mihók zastáva názor, že treba prísnejšie postihovať tých, čo neplatia, a nezaťažovať ešte viac tých, ktorí platia.
Poctivých daňovníkov totiž postupne demotivuje skutočnosť, že neplatiči sa plateniu rôznymi kľučkami vyhnú a vo väčšine prípadov ostanú bez trestu. Pokiaľ by sa výber daní zlepšil aspoň o 50 %, Slovensko by podľa Mihóka nepotrebovalo také razantne úsporné opatrenia.
„Tu vidíme obrovskú rezervu,“ dodal.
Je potrebné investovať do inovácií
SOPK má rozdielny pohľad aj na riešenie sociálnych otázok. Namiesto dotovania sociálneho systému by sa mala vláda zamerať na minimálne strednodobý rozvoj ekonomiky, ktorý by naštartoval vnútorný dopyt domácností a znížil nezamestnanosť. Mihók navrhol aj priority, ktoré by SR mala presadzovať v rámci ďalšieho programovacieho obdobia Európskej únie (EÚ) v období rokov 2014 až 2020.
Krajina sa podľa neho nesmie zamerať len na využívanie peňazí z kohéznych a sociálnych fondov. Peniaze musia ísť na rozvoj inovácií a konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky.
„Jedine touto cestou dokážeme vygenerovať pracovné príležitosti. Každá iná cesta je cestou do pekla,“ uzavrel Mihók.