BRATISLAVA 15. januára (WebNoviny.sk) – Hnutie OľaNO prichádza do parlamentu s návrhom novely zákona, ktorým chce zvýšiť demografickú krivku Slovenska. Ako vo štvrtok na tlačovej besede povedal líder OľaNO Igor Matovič, za každé vychované dieťa, ktoré riadne ukončí strednú školu, by mala ísť žena o rok skôr do dôchodku. Matovič návrh odôvodňuje s tým, že problém, pred ktorým Slovensko stojí, je demografická kríza.
Na Slovensku sa rodí extrémne málo detí
„Na Slovensku sa dlhodobo rodí extrémne málo detí. Až do roku 2015 každým rokom od revolúcie sa narodilo spolu o 526-tisíc detí menej v porovnaní s tým, ak by demografický úpadok nenastal,“ povedal Matovič na základe údajov Eurostatu s tým, že ľudia budú chýbať aj na pracovnom trhu. Ako uviedol, podľa spomínaného Eurostatu sa Slovenky dožívajú v plnom zdraví iba 54,6 roka, teda z 28 krajín Európy sa v plnom zdraví dožívajú najmenej.
„Na druhej strane je Malta, kde sa dožívajú 74,3 roka v plnom zdraví. V Rumunsku 59 rokov. Aj zdravotná starostlivosť je tam o to lepšia. V Českej republike sa dožívajú ženy v plnom zdraví 65 rokov, čo je o viac ako desať rokov oproti Slovensku,“ dodal Matovič. Podľa neho vláda zvyšuje odchod do dôchodku a dokonca sa zrušilo v minulosti platné pravidlo, vďaka ktorému sa ženám zohľadňoval počet odrodených detí.
Slovensko nie je prorodinný štát
„Rodí sa malo detí, ktoré nám chýbať budú. Slovensko nie je prorodinný štát,“ povedal. Preto na najbližšiu schôdzu hnutie predkladá opatrenie, vďaka ktorému by matky išli v súvislosti s počtom odrodených detí do dôchodku skôr. Na otázku, či by zákon platil aj na mužov, ktorí sú miesto matky na materskej dovolenke, či sa starajú o deti, ktorých matka zomrela napríklad pri pôrode, Matovič uviedol, že na mužov by zákon platil vtedy, ak začnú aj chlapi rodiť.
Podľa poslankyne NR SR za OľaNO Anny Verešovej slovenské ženy sú rozčarované z toho, že sa neustále zvyšuje vek do dôchodku. „Je to hanba, že za 24 rokov samostatnej slovenskej vlády žiadna vláda nevypracovala koncept, ktorý by riešil demografickú krízu. Je to diletantstvo hlavne Smeru-SD, ktorý tu vláde desať rokov,“ povedala. Predĺženie veku do dôchodku na viac ako 62 rokov podľa nej nie je riešením.