BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Odvody z niektorých hazardných hier sa od začiatku budúceho roka zvýšia.
Rovnako sa do praxe zavedú aj niektoré opatrenia na boj proti závislosti na hazardných hrách.
Rozhodli o tom poslanci parlamentu, ktorí v stredu schválili novelu zákona o hazardných hrách.
Novela pripravená ministerstvom financií by mala po podpise prezidenta nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2013.
V rámci opatrení, ktoré by mali vplývať na znižovanie záujmu ľudí o účasť na hazardných hrách, rezort financií napríklad sprísňuje možnosť umiestnenia reklamy upozorňujúcej na výšku výhry alebo na možnosť získania výhry. A to tak, aby nebola viditeľná z vonkajšej strany budov, resp. priestorov, v ktorých sa prevádzkujú hazardné hry.
„Ide najmä o rôzne jackpotové tabule, reklamné tabule, či iné tabule s pohyblivým alebo blikajúcim textom, ktoré oznamujú výšku možnej výhry,“ spresňuje rezort financií.
Ďalším z opatrení je povinnosť pre prevádzkovateľov hazardných hier zverejniť pre hráčov na herných zariadeniach informáciu o telefónnom čísle na špecializované zdravotnícke zariadenie, pôsobiace v oblasti prevencie, diagnostiky a liečby látkových a nelátkových závislostí.
Výherné prístroje budú zrejme drahšie
V novele sa napríklad upresňuje aj pôsobnosť obce v oblasti hazardných hier, precizujú sa informačné výstupy Finančného riaditeľstva SR predkladané ministerstvu financií a zavádzajú sa ďalšie spresnenia vyplývajúce z poznatkov z praxe.
Ide napríklad o používanie pojmu kasína, vyčíslenie základného imania v eurách, či o postupy pri nakladaní s finančnou zábezpekou.
Novelou sa zvyšuje aj napríklad odvod z hernej istiny pri stávkových hrách a charitatívnej lotérii z 5,5 % na 6 %, pričom pri kurzových stávkach sa zvyšuje odvod z hernej istiny z 5 % na 5,5 %. Nezvyšuje sa však odvod z hernej istiny pri dostihových stávkach, ktorý ostáva na úrovni 1 %. Rezort financií navrhol taktiež zvýšiť paušálny odvod do štátneho rozpočtu za každý výherný prístroj z 1 900 eur na 2 100 eur.
Na základe novely sa zvyšuje aj odvod z prevádzkovania hazardných hier prevádzkovaných prostredníctvom technických zariadení obsluhovaných priamo hráčom, ako aj odvod z prevádzkovania videohier. Poslanci NR SR podporili aj pozmeňujúci návrh Ladislava Kamenického (Smer-SD), ktorý navrhol zmeny pri obmedzovaní hazardu.
Obce tak budú môcť vydať všeobecne záväzné nariadenie obmedzujúce prevádzkovanie hazardných hier v prípade, ak sa obyvatelia obce petíciou sťažujú, že sa narúša verejný poriadok v súvislosti s hraním hazardných hier, pričom takúto petíciu podporí najmenej 30 percent obyvateľov.
Rezort financií pôvodne v novele navrhoval, aby vytlačenie hazardu z obcí bolo podmienené referendom. „Petícia oproti referendu sa javí ako pružnejšia, prístupnejšia pre občanov a z toho dôvodu vhodnejšia,“ odôvodnil zmenu Kamenický.
Opozícia s návrhmi neuspela
Prešiel aj pozmeňujúci návrh Petra Náhlika (Smer-SD), ktorým sa v zákone o správnych poplatkoch upravuje výška poplatkov v stavebnej oblasti. Tieto zmeny pôvodne predstavila podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová (Smer-SD), ktorá neskôr svoj pozmeňujúci návrh stiahla.
Zmajkovičová si za predstavené zmeny vyslúžila kritiku opozície, keďže Smer týmto krokom napríklad podľa poslanca SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka opravuje vlastný zákon, ktorý len nedávno schválil.
„To je tak neprofesionálne a svedčí to o strašnom bordeli, ktorý tam máte,“ vyhlásil v rozprave k novele minulý týždeň Kaník. Chybu pri príprave pôvodných zmien v oblasti stavebných poplatkov pripustil aj minister financií Peter Kažimír. „Vždy je lepšie sa vrátiť z kratšej cesty,“ vyhlásil v utorok Kažimír, pričom vyjadril ľútosť v súvislosti s predchádzajúcou chybou a ospravedlnil sa za ňu.
V rámci hlasovania však neprešlo viacero pozmeňujúcich návrhov, ktoré predložili opoziční poslanci. Poslanec KDH Pavol Zajac napríklad navrhol ponechať kontrolnú úlohu pre daňové úrady a rozšíriť kontrolnú úlohu aj na obec.
Taktiež chcel presadiť, aby prevádzkový čas herne schvaľovala obec. Poslanci z hnutia Nová väčšina Daniel Lipšic a Jana Žitňanská navrhovali zakázať prevádzkovanie herní vo vzdialenosti do 200 metrov od školy, školských zariadení, zariadení sociálnych služieb pre deti a mládež či ubytovní mládeže.