Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v stredu oznámila, že jej vodca Kim Čong-un v utorok dozeral na odpálenie novovyvinutých balistických rakiet krátkeho doletu, ktorých cieľom bolo vyslať varovanie Washingtonu a Soulu.
Kórejská centrálna tlačová agentúra (KCNA) uviedla, že dve rakety odpálili z leteckej základne na západe, pričom strely preleteli cez celú krajinu, aj ponad oblasť okolo hlavného mesta Pchjongjang, a presne zasiahli ostrovný cieľ pri východnom severokórejskom pobreží.
Spoľahlivosť a bojové schopnosti
Podľa agentúry utorkové odpálenie overilo spoľahlivosť a bojové schopnosti „nového druhu taktických riadených striel“. Kim bol podľa nej spokojný a vyjadril sa, že odpálenie vyšle vhodné varovanie pred americko-juhokórejskými vojenským cvičeniami, ktoré začali v pondelok.
Hovorca juhokórejského ministerstva pre zjednotenie na testovanie rakiet reagoval s tým, že nepomáha úsiliu o stabilizovanie mieru. Tiež vyzval Pchjongjang, aby dodržiaval dohodu medzi oboma Kóreami z minulého roka o vytvorení spoločnej vojenskej komisie, ktorá by prediskutovala zníženie vojenského napätia.
O odpálení rakiet v utorok už informovala juhokórejská armáda s tým, že sú to zrejme balistické strely. Podľa Zboru náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl rakety preleteli vzdialenosť 450 kilometrov vo výške 37 kilometrov a pristáli vo vodách pri východnom pobreží KĽDR. Strely vykazovali podobné znaky ako rakety krátkeho doletu, ktoré Severná Kórea odpálila 25. júla.
Podobné ruským strelám Iskander
Tie rakety sú podľa juhokórejskej armády podobné ruským strelám Iskander, ktoré sú vysoko manévrovateľné, pohybujú sa po nízkych trajektóriách a sú schopné uniesť aj jadrovú hlavicu.
Utorkové odpálenie rakiet už bolo štvrté za ostatné dva týždne. Ako pripomína agentúra AP, prišlo v čase, keď stagnujú jadrové rokovania medzi KĽDR a USA, a po tom, ako americký prezident Donald Trump opakovane odmietol pripísať testom dôležitosť, a to aj napriek tomu, že dokazujú schopnosť KĽDR zaútočiť na amerických spojencov – Južnú Kóreu a Japonsko – a základne, ktoré tam USA majú.
Podľa odborníkov toto znižovanie významu severokórejskeho testovania zbraní dalo krajine priestor pre pokrok v jej schopnostiach a získanie vplyvu pred ďalšími možnými rokovaniami.