Odpad dosiaľ neseparuje takmer 200 obcí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Odpad, priemysel, Harmanec
Harmanec Foto: SITA/Dušan Hein

BANSKÁ BYSTRICA 4. mája (WEBNOVINY) – Situácia v separovaní odpadu nie je na Slovensku dobrá, pretože ešte stále neseparuje takmer 200 obcí. Vyhlásila to podpredsedníčka Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Viera Krakovská s tým, že väčšinou sú to malé obce, ktoré majú existenčné problémy a nemajú napriek podpore z Environmentálneho fondu a zo štrukturálnych fondov prostriedky na spolufinancovanie zavedenia separácie.

Pripomenula, že od januára tohto roka sú mestá a obce povinné separovať štyri komodity – plasty, papier, sklo a kovové obaly. Zatiaľ, na základe žiadosti ZMOS, dostali odklad povinnosti separovať biologicky rozložiteľný odpad z domácností, vzhľadom na to, že ministerstvo životného prostredia nemá vypracovanú stratégiu nakladania s biologicky rozložiteľným odpadom.

Podľa Krakovskej od minulého roka pretrvávajú problémy obcí s predajom vyseparovaných druhotných surovín, pretože ich nízka výkupná cena nepokrýva náklady na zber a zvoz. „Kompenzovanie týchto nákladov z Recyklačného fondu je nedostatočné, pretože je v ňom nedostatok financií v dôsledku obchádzania platieb do fondu zo strany podnikateľských subjektov. Tie totiž ak preukážu, že zhodnotia predpísané množstvá odpadov, napríklad 30-40 percent z novopredaných výrobkov, za zvyšné už platiť nemusia. V konečnom dôsledku to však musia zaplatiť občania napríklad vo zvýšených cenách poplatkov za odpady,“ uviedla Krakovská. Podľa nej preto treba zmeniť súčasnú legislatívu.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska