BANSKÁ BYSTRICA 4. mája (WEBNOVINY) – Situácia v separovaní odpadu nie je na Slovensku dobrá, pretože ešte stále neseparuje takmer 200 obcí. Vyhlásila to podpredsedníčka Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Viera Krakovská s tým, že väčšinou sú to malé obce, ktoré majú existenčné problémy a nemajú napriek podpore z Environmentálneho fondu a zo štrukturálnych fondov prostriedky na spolufinancovanie zavedenia separácie.
Pripomenula, že od januára tohto roka sú mestá a obce povinné separovať štyri komodity – plasty, papier, sklo a kovové obaly. Zatiaľ, na základe žiadosti ZMOS, dostali odklad povinnosti separovať biologicky rozložiteľný odpad z domácností, vzhľadom na to, že ministerstvo životného prostredia nemá vypracovanú stratégiu nakladania s biologicky rozložiteľným odpadom.
Podľa Krakovskej od minulého roka pretrvávajú problémy obcí s predajom vyseparovaných druhotných surovín, pretože ich nízka výkupná cena nepokrýva náklady na zber a zvoz. „Kompenzovanie týchto nákladov z Recyklačného fondu je nedostatočné, pretože je v ňom nedostatok financií v dôsledku obchádzania platieb do fondu zo strany podnikateľských subjektov. Tie totiž ak preukážu, že zhodnotia predpísané množstvá odpadov, napríklad 30-40 percent z novopredaných výrobkov, za zvyšné už platiť nemusia. V konečnom dôsledku to však musia zaplatiť občania napríklad vo zvýšených cenách poplatkov za odpady,“ uviedla Krakovská. Podľa nej preto treba zmeniť súčasnú legislatívu.
SITA