BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) je rozhorčené z rozhodnutia Ústavného súdu SR (ÚS), ktorý v stredu pozastavil platnosť zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier.
Vyhlásil to predseda OZSaPA Viliam Záborský.
Odbory týmto upozorňujú prezidenta, ministerku zdravotníctva, poslancov NR SR, ako aj všetkých občanov Slovenska, že zodpovednosť v prípade tvrdších krokov zo strany sestier berie na seba samotný štát.
Podľa Záborského ústavný súd nezvážil dôsledky, ktoré svojim rozhodnutím sestrám môže priniesť.
Ústavný súd stopol zákon o vyšších platoch sestier
Záborský „vyzdvihol“ rýchlosť rozhodnutia
„Ak ústavný súd považuje tento zákon za diskriminačný, prečo sám a bez podnetu nezačne konať voči obdobným zákonom o mzdových nárokoch sudcov, hasičov, policajtov či vojakov? Alebo si ÚS a námestník generálneho prokurátora myslia, že povolanie sestry a pôrodnej asistentky je menej dôležité ako vyššie spomenuté profesie,“ pýta sa Záborský, ktorý zároveň „vyzdvihol“ rýchlosť, akou ústavný súd rozhodol o zákone.
„Kiežby rozhodnutia ústavného súdu boli také rýchle aj pri iných podnetoch, ako to bolo v prípade sestier a pôrodných asistentiek. Namieste je tu otázka, či je Slovensko aj naďalej právnym štátom patriacim do spoločenstva štátov EÚ a či všetci občania na Slovensku sú si rovní alebo niektorí sú si rovnejší,“ skonštatoval.
Zákon našiel podporu 141 poslancov
Generálna prokuratúra podala návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie ústavnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek 25. júna tohto roka na podnet Slovenskej lekárskej komory a Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov. Ako uviedla hovorkyňa GP Vladimíra Gedrová, podanie návrhu na Ústavný súd SR ovplyvnili viaceré dôvody, predovšetkým zásada primeranosti, rovnakých podmienok a predchádzajúca rozhodovacia činnosť Ústavného súdu SR. Generálna prokuratúra zároveň navrhla ústavnému súdu pozastaviť účinnosť tohto zákona.
Zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek našiel v parlamente podporu u 141 poslancov. Mnohé sestry sa však od nadobudnutia účinnosti zákona, teda od 1. apríla toho roka, zvýšenia platov nedočkali. Komora sa tak postupne so žiadosťou o pomoc pri riešení tejto situácie obrátila na ministerstvo zdravotníctva, ministerstvo práce, vyššie územné celky, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, verejnú ochrankyňu práv, premiéra i medzinárodné organizácie.