Moderné odbory AIOS vyzývajú na diskusiu o miere a schopnosti štátu podporovať kľúčových zamestnávateľov na Slovensku aj po skončení núdzového stavu. Diskusia je podľa zástupcov zamestnancov dôležitá najme v oblasti priemyselnej produkcie.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo osem nakazených, štátna karanténa má alternatívu a Krajčí sa vyjadril k núdzovému stavu (online)
„Podľa nás je nevyhnutné byť pripravený a rátať s pokračujúcimi otrasmi na trhoch. Špeciálne v prípade Slovenska, ktorého národné hospodárstvo je vysoko závislé od exportu,“ konštatujú odbory s tým, že ich kľúčovou prioritou je udržanie pracovných miest zamestnancov a ochrana existujúcej úrovne pracovných a mzdových podmienok.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
V súčasnosti pritom Moderné odbory AIOS neevidujú hromadné prepúšťania. „Trendy a rýchlosti zmien sú však aktuálne ťažko predvídateľné, žijeme skutočne turbulentnú dobu, ktorej sa snažíme v spolupráci so zamestnávateľmi prispôsobiť tak, aby dopady na zamestnancov boli čo najmenšie. Preto je momentálne náročné predpokladať, aký dopad bude mať koronakríza na firmy, ktoré sú previazané na dodávateľsko-odberateľské reťazce v rámci Európy aj celého sveta,“ upozorňujú.
O prácu prídu stovky ľudí, odborári z OZ KOVO evidujú dve hromadné prepúšťania
Podľa odborov je odvážne očakávať, že hneď po skončení núdzového stavu sa všetky firmy ocitnú v normálnom režime. „Nevieme predvídať, ako sa vyvinie situácia po skončení núdzového stavu, keď mnohé zo spoločností nebudú mať svoje kapacity vyťažené na požadovanej úrovni. V tomto prípade bude závisieť zachovanie súčasného pracovnoprávneho štandardu od ochoty zamestnávateľov a odborových organizácií hľadať potrebné riešenia,“ uviedol viceprezident odborového zväzu Moderné odbory AIOS Peter Mrázik.