Od soboty je zákaz dovoleniek v cudzine. Aký to má význam a čo majú robiť ľudia, ktorí ju už majú zaplatenú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cestovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Dovolenky za hranicami majú od soboty stopku. V stredu o tom rozhodla vláda s tým, že zákaz bude platiť do 28. apríla. Či sa bude tento termín predlžovať bude závisieť najmä od epidemickej situácie.

Kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) zakázal rekreácie v zahraničí práve v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. A tiež už s platnými opatreniami, podľa ktorých sú zakázané cesty z okresu do okresu s výnimkou dochádzania za prácou.

Pomôže aj mesiac necestovania

Kým cestovné kancelárie s narýchlo zavedenými zmenami nie sú spokojné, epidemiológovia to považujú za správne rozhodnutie. Viacerí už dávno volali po prísnejšom obmedzení mobility ľudí.

Podľa Vladimíra Krčméryho krajine môže výrazne pomôcť aj na mesiac obmedzené cestovanie. Za ten čas totiž môže podľa neho narásť počet zaočkovaných ľudí. Jasnejšie môžu byť aj pravidlá cestovania s očkovacími pasmi.

Osobne stopku rekreáciám nepovažuje za zákaz. Ten podľa vlastných slov zažil v roku 1975, keď kvôli pravým kiahňam uzavreli celú bývalú Juhosláviu tak, že z nej nemohli vycestovať ani diplomati.

Obmedzenia, aké teraz zaviedlo Slovensko, podľa Krčméryho zavádzali a zavádzajú tiež v iných krajinách v súvislosti aj s inými ochoreniami. Napríklad pred 1,5 rokom zrušili všetky lety v Kongu a Angole, čím sa zamedzilo príchodu žltej zimnice do Európy.

Hranice môže zatvoriť aj iná krajina

Odborník na tropickú medicínu zároveň hovorí, že realisticky vníma aj to, že niektorí ľudia budú nové opatrenie obchádzať. Neodporúča im to však. „Ľudia takto môžu priniesť nie, že tretiu vlnu, ale dokonca tretiu epidémiu,“ upozorňuje.

V rámci leteckej dopravy sa ľudia môžu nakaziť nielen priamo v lietadle, aj na letisku pri čakaní na check-ine, vybavovaní pri gate alebo preberaní batožiny, kde sa zgrupuje väčšie množstvo cestujúcich. Rovnako tak sú podľa Krčméryho rizikové cesty na letisko a z letiska hromadnou dopravou.

Vladimír Krčméry
Infektológ a odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry obmedzenie mobility víta. Foto: SITA/Branislav Bibel

Obmedzenia bolo podľa infektológa potrebné prijať aj pre nové mutácie, ktoré nie sú také citlivé na súčasné očkovacie látky a obmedzené možnosti krajiny postarať sa o Slovákov prichádzajúcich zo zahraničia.

V januári sa napríklad jednalo o viac ako 30 000 ľudí. „Zorganizovať pre nich repatriačné lety a štátnu karanténu, to sa ľahko povie,“ hovorí Krčméry, podľa ktorého by situáciu zlepšila funkčná e-karanténa, ktorú už úspešne používajú v zahraničí. Prípadne povinná karanténa v na to určených zariadeniach.

Upozorňuje tiež na to, že je síce možné teoreticky cestovať všade, ale ľudia sa nemusia tak skoro vrátiť domov. Hranice totiž môže zatvoriť krajina, do ktorej cestujú. „Nechceme ľudí strašiť, ale musíme im povedať pravdu,“ povedal.

Opatrenie postihne zodpovedných

Manažér cestovnej kancelárie BUBO Jozef Zelizňák reaguje, že podporujú všetku úprimnú snahu vlády potlačiť šírenie vírusu na Slovensku. „Odôvodniť však rozhodnutie tým, že je nefér, ak človek nemôže cestovať z okresu do okresu a môže ísť do Mexika, je absurdné,“ dodáva.

Hovorí, že cestovatelia po návrate z akéhokoľvek zahraničia nastupujú do minimálne desaťdňovej karantény a absolvujú testovanie. Opatrenie podľa neho postihne v prvom rade zodpovedných dovolenkárov a cestovné kancelárie a nezodpovední si ako doteraz nájdu spôsob ako ho obísť.

„Preto nemáme inú možnosť ako vnímať to ako populistické rozhodnutie, ktoré by som prirovnal k zákazu šoférovania, lebo sa väčšine Slovákov nepáči, že ľudia jazdia v autách a niektorí šoféri jazdia rýchlo,“ dodal pre Webnoviny.sk Zelizňák.

Vplyv opatrenia na šírenie vírusu na Slovensku bude podľa neho nulový. „Podľa oficiálnych údajov malo za dva mesiace 35 prípadov nákazy pôvod v zahraničí, pričom väčšina z nich, ak nie všetky, boli odchytené v karanténe,“ zdôvodnil.

Kríza cestovného ruchu

Zákaz cestovania za rekreáciou sa dotkne približne 10 zájazdov kancelárie BUBO do Mexika, Ománu, Jordánska, Kene, Kolumbie a Dominikánskej republiky. Ako povedal Zelizňák, veria, že vláda vydá usmernenie, ako si predstavuje kompenzáciu nákladov spojených s už zakúpenými dovolenkami.

Na starosti to bude mať ministerstvo dopravy. Straty cestovných kancelárií sa stanú súčasťou schémy pomoci pre cestovný ruch, ktorej výšku sa snaží minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) navýšiť o 100 miliónov eur.

Krízu cestovný ruch totiž zaznamenal už v roku 2020. Napríklad BUBO za daný rok eviduje 60 percentný pokles klientov. V prípade Pelikánu ide o 70 až 80 percentný pokles v porovnaní s minulým rokom.

Sú tu však aj samotní cestovatelia, ktorí si už zakúpili zájazdy či letenky. Aké majú možnosti oni?

Čo s kúpenými dovolenkami

Hovorca Pelikánu, ktorý predáva letenky do sveta, Patrik Vas Webnovinám povedal, že veľkú časť ich klientov tvoria aj ľudia, ktorí do zahraničia cestujú za prácou či rodinou. Pre tých by teda nemalo ísť o žiadnu zmenu. Pri ostatných budú postupovať podľa zákona platného pre cestovné kancelárie.

Zákon o zájazdoch umožňuje klientom nárokovať si od cestovnej kancelárie zmenu zmluvy o zájazde alebo náhradný zájazd, pokiaľ mu vycestovanie znemožnili opatrenia v súvislosti s COVID-19. Zmeniť sa dá miesto zájazdu, jeho dĺžka či iné jeho vlastnosti.

Klient si môže namiesto zahraničnej dovolenky vybrať aj oddych na Slovensku. V takom prípade pri jej nižšej cene musí rozdiel oproti pôvodne kúpenému zájazdu cestovná kancelária vrátiť.

O dohode na náhradnom riešení, na ktorom sa musia zhodnúť do 31. augusta, musí kancelária vydať klientovi písomné potvrdenie.

Vyplatenie môže chvíľu trvať

Cestujúci tiež majú možnosť uplatniť si nárok na vrátenie peňazí od cestovnej kancelárie, a to prostredníctvom odmietnutia náhradného plnenia. Musia ju však písomne informovať o tom, že sa zájazdu nezúčastnia, a to najneskôr 30 dní pred jeho začiatkom.

Mai by sa tiež pripraviť na to, že peniaze na účet nedostanú hneď. Cestovky majú čas do 14. septembra. Tento dátum stanovuje zákon ako najneskorší, avšak záväzný, termín pre vyplatenie cestujúcich.

Kratšia lehota, dvojtýždňová, sa uplatňuje pri senioroch nad 65 rokov, osamelých rodičoch, ktorým bolo priznané pandemické ošetrovné a nezamestnaných, ktorí prišli o prácu pre COVID-19.

Tiež pri SZČO a jednoosobových eseročkách, ktorým bol priznaný príspevok v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie, núdzového alebo výnimočného stavu alebo odstránenia ich následkov a tehotných ženách, ktoré do 31. augusta nebudú môcť z objektívnych príčin flexibilne cestovať.

Musia sa však preukázať príslušným dokladom, napríklad lekárskym potvrdením, občianskym preukazom alebo potvrdením o priznaní príspevku.

V prípade skupinových zájazdov sa peniaze vyplácajú skôr len v prípade, ak osoba, ktorá zájazd objednala, patrí do uvedených zvýhodnených skupín. V opačnom prípade ich v skoršom termíne dostanú osoby, ktoré patria do jednej z týchto kategórií a v neskoršom ostatní členovia zájazdu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef ZelizňákPatrik VasVladimír Krčméry
Firmy a inštitúcie BUBOPelikánWebnoviny.sk