BRATISLAVA 2. júla (WebNoviny.sk) – V nedeľu uplynulo päť rokov odvtedy, čo Svätý Otec Benedikt XVI. odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012.
Cirkev potrestala kňazov, ktorí podporovali Kotlebu
Jeho status sa za päť rokov nezmenil Bezáka vysvätili za biskupa 6. júna 2009. Ako prvý o blížiacom sa odvolaní Bezáka informoval prostredníctvom agentúry SITA 28. júna 2012 František Mikloško. „Je otázne, či o tom pápež vôbec vie alebo či ho niekto nechce dostať pod časový tlak,“ povedal vtedy pre agentúru SITA Mikloško. Konferencia biskupov Slovenska túto informáciu vtedy nepotvrdila.
O štyri dni presne napoludnie prišla oficiálna informácia z Vatikánu. Svätý Otec Benedikt XVI. odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy. Zároveň Svätá stolica rozhodla, že pastoračným riadením arcidiecézy bol poverený dovtedajší pomocný biskup Ján Orosch ako apoštolský administrátor „sede vacante“.
To znamená, že bol podriadený priamo Svätej stolici. Vymenovanie administrátora bolo dočasným riešením. Bezák po odvolania dostal na rok miesto výpomocného duchovného v Radvani, kde sa však nezdržiaval.
Pápež chcel obnoviť kolegialitu medzi biskupmi
Slovenskí katolícki biskupi prijali rozhodnutie Benedikta XVI., ktorý odvolal trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka z úradu. „Svätý Otec urobil toto rozhodnutie po osobnom a dôkladnom oboznámení sa s výsledkami apoštolskej vizitácie a komunikácie medzi arcibiskupom Bezákom a príslušnými kongregáciami,“ uviedli vtedy v komuniké.
Podľa listu Benedikta XVI. z jesene 2012 slovenským biskupom, Bezáka odvolal, pretože chcel obnoviť medzi slovenskými biskupmi účinnú kolegialitu a usporiadané pastoračné riadenie v trnavskej arcidiecéze.
Slovenskí katolíci a Židia spoločne putovali do Ríma za pápežom Františkom
„Starostlivo a vecne som sa oboznámil s vážnou a znepokojujúcou situáciou a po dlhej modlitbe nemohol som sa vyhnúť povinnosti, vyplývajúcej z lásky, obnoviť medzi vami účinnú kolegialitu a usporiadané pastoračné riadenie v trnavskej arcidiecéze, v autentickom duchu II. vatikánskeho koncilu, ktorého 50. výročie otvorenia si pripomíname práve v tomto roku,“ napísal v liste vtedajší pápež.
Podľa slovenských katolíckych biskupov Bezák porušil prísahu vernosti a poslušnosti voči Svätému Otcovi tým, že odmietol prijať jeho výzvu, aby sa vzdal úradu trnavského arcibiskupa, k čomu ho vyzval ešte pred odvolaním.
Trnavského biskupa nahradil Ján Orosch
Bezák rok po svojom odvolaní neprijal ponuku Konferencie biskupov Slovenska na jeho materiálne zabezpečenie. KBS chcela v spolupráci s Trnavskou arcidiecézou riešiť materiálne zabezpečenie odvolaného arcibiskupa Róberta Bezáka, pretože po roku prišiel k 1. augustu 2013 o miesto výpomocného duchovného v Radvani a teoreticky mohol skončiť aj na úrade práce.
Nástupca Benedikta XVI., pápež František v auguste 2013 menoval do Trnavy nového arcibiskupa. Do funkcie nastúpil 30. augusta Ján Orosch.
Pápež rozhodol, Slovensko bude mať nového blahoslaveného
František zároveň zakázal používať Bezákovi biskupské insígnie s výnimkou biskupského kríža. Svätý Otec František v decembri 2013 potvrdil kardinála Marca Ouelleta, ktorý stál za odvolaním Bezáka, vo funkcii prefekta Kongregácie pre biskupov.
Na podporu Bezáka sa viackrát veriaci modlili v Trnave a aj pred apoštolskou nunciatúrou v Bratislave. Zorganizovali aj petície na jeho podporu.
Rozhovory s Bezákom vyšli knižne
V novembri 2013 vyšli o Bezákovi dve knihy. Obe sú napísané formou rozhovorov. Autorkou knihy Vyznanie je novinárka Marie Vrabcová. Kniha zachytáva celoživotný príbeh arcibiskupa Bezáka. Bezák v rozhovore hovorí o tom, ako a prečo sa stal kňazom, akým chcel byť biskupom, čo našiel na arcibiskupskom úrade v Trnave.
Druhá kniha o Bezákovi vyšla vo vydavateľstve W press. Je to tiež kniha rozhovorov novinára Štefana Hríba s arcibiskupom Bezákom s názvom Medzi nebom a peklom.
V decembri 2013 Bezák opustil Slovensko a presťahoval sa do talianskeho Bussolenga. V tamojšom kláštore redemptoristov začal život rehoľníka. Pobyt v Taliansku ukončil po roku v decembri 2014. Odvtedy sa zdržiava na Slovensku.
Pri osobnom stretnutí odovzdal list pápežovi
Bezákovi sa 25. júna 2014 po generálnej audiencii vo Vatikáne podarilo stretnúť so Svätým Otcom Františkom. Bezák sa vtedy stretol s pápežom Františkom ako jeden z približne tridsiatich biskupov. Bezák počas krátkeho stretnutia odovzdal pápežovi list. Osobnú audienciu dostal Bezák až v roku 2015 na príhovor českého emeritného kardinála Miloslava Vlka.
Ten po audiencii povedal, že kauza odvolania trnavského arcibiskupa je pred skorým vyriešením, ale Bezák sa podľa neho na Slovensko nevráti. „Pápež mu dal morálnu satisfakciu a som presvedčený, že mu určí miesto vhodné pre biskupa, čo bude jeho rehabilitácia,“ povedal Vlk po audiencii, na ktorej bol tiež prítomný.
Odvolanie Bezáka bez dekrétu
V máji 2015 Štátny sekretariát Svätej stolice vydal stanovisko, podľa ktorého na odvolanie Bezáka nebol potrebný dekrét ako tvrdil český kardinál Miloslav Vlk. Bezák bol odvolaný podľa Vatikánu po dôkladnom skúmaní a objektívnom posúdení všetkých dostupných súčastí, zvlášť tých, ktoré sa objavili v priebehu apoštolskej vizitácie uskutočnenej v Trnavskej arcidiecéze na prelome mesiacov január a február 2012.
Svätá stolica vyjadrila v stanovisku zármutok nad nepresnými a nesprávnymi interpretáciami týkajúcimi sa audiencie Bezáka u pápeža. Podľa nej stretnutie malo výlučne súkromný účel, a tým bolo vyjadrenie ľudskej a kresťanskej lásky Svätého Otca spolubratovi biskupovi – bez toho, aby sa vstupovalo do jeho predchádzajúcej záležitosti.
V dnešnej dobe je viac kresťanských mučeníkov, než bolo v staroveku, myslí si pápež František
„Opatreniu, ktoré svojho času Svätý Otec učinil voči Mons. Bezákovi, predchádzalo dôkladné skúmanie a objektívne posúdenie všetkých dostupných súčastí, zvlášť tých, ktoré sa objavili v priebehu apoštolskej vizitácie, uskutočnenej v Trnavskej arcidiecéze na prelome mesiacov január a február 2012,“ uviedla Svätá stolica, ktorá dala rovnako na vedomie, že postupy použité v prípade Bezáka sú postupmi platnými v celej katolíckej cirkvi, pri ktorých si oznámenie odňatia biskupskej stolice biskupovi (por. kán. 416) nevyžaduje pápežský dekrét.
„Naopak, prax je taká, že rozhodnutie Svätého Otca je oznámené zainteresovanej osobe prostredníctvom Apoštolskej nunciatúry a následne zverejnené prostredníctvom publikovania v L’Osservatore Romano,” zdôraznil Vatikán v máji 2015.
Pápež František je pripravený pomôcť
V novembri 2015 boli slovenskí biskupi na návšteve pápeža Ad limina. Zo stretnutia vyplynulo, že Svätý Otec František je pripravený pomôcť odvolanému trnavskému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi, ale východisko závisí podľa pápeža od samotného Bezáka. Také stanovisko oznámil pápež František slovenským biskupom na stretnutí v Ríme.
Tému pred ním otvoril bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Z rozhovoru vyplynulo, že bez zmeny postoja odvolaného arcibiskupa nie je možné jeho situáciu vyriešiť. Zároveň vatikánska Kongregácia pre biskupov oznámila slovenským biskupom, že hľadá možnosti ako pomôcť odvolanému trnavskému arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi.
Pápež vyzdvihol odvahu záchrancov Židov v období holokaustu, spomenul aj predchodcu Pia XII.
„Kardinál Marc Ouellet predniesol možnosti kontaktu s arcibiskupom Bezákom, akým spôsobom by ho mohli kontaktovať a aké možnosti sú, aby mohli so Svätým Otcom spolupracovať pri rozhodnutí pomôcť mu,“ povedal vtedy pre katolícku televíziu Lux predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský.
Podľa Zvolenského slovenskí biskupi by sa tešili, keby sa našlo pre Róberta Bezáka vhodné riešenie. „Veľmi si želáme, aby som Bezákovi mohol pomôcť. Budeme rešpektovať každé rozhodnutie Svätého Otca,“ povedal arcibiskup.
Arcibiskup Bezák od svojho odvolania vystupuje zriedkavo na verejnosti najmä v diskusiách, na ktorých kritizuje katolícku cirkev. Býva neďaleko Bratislavy.