Ľudia žijúci na východnej pologuli budú môcť v nedeľu pozorovať prstencové zatmenie Slnka. V plnej kráse ho budú môcť vidieť obyvatelia niektorých častí Afriky, Arabského polostrova a Ázie.
Zatmenie, ktoré má podobu ohnivého prstenca na oblohe, bude trvať zhruba štyri hodiny. Začne sa o 4:47 koordinovaného svetového času (UTC, 6:47 stredoeurópskeho letného času, SELČ, pozn. red.), vrchol, ktorý bude trvať zhruba 30 sekúnd, dosiahne o 6:40 UTC (8:40 SELČ) a skončí sa okolo 8:32 UTC (10:32 SELČ).
Inde uvidia čiastočné zatmenie
Viditeľné bude nad strednou Afrikou, južným Arabským polostrovom, Pakistanom, severnou Indiou a stredojužnou Čínou, uviedol pre televíziu CNN Alex Young z Goddardovho centra pre vesmírne lety amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
Potkany nazbierajú cestou „z poľa na vidličku“ viacero koronavírusov, tvrdia vedci
Nad väčšinou Ázie, Afriky, južnej a východnej Európy, severnej Austrálie a častiach Indického a Tichého oceána bude podľa Younga viditeľné čiastočné zatmenie Slnka. To sa začne o 3:45 UTC (5:46 SELČ) a skončí o 9:34 UTC (11:34 SELČ).
Nenastáva úplné zatmenie
„Prstencové zatmenia sú podobné úplným zatmeniam. Mesiac, Zem a Slnko sú v orientované tak, že sa Mesiac pri pohľade zo Zeme pohybuje priamo pred Slnkom. Nenastáva však úplné zatmenie, pretože Mesiac úplne neblokuje viditeľný slnečný disk, lebo je ďalej, takže jeho zjavná veľkosť na oblohe je trochu menšia ako Slnka. To znamená, že okolo Mesiaca je viditeľný malý krúžok prstenca slnečného disku,“ vysvetlil Young.
Zatmenia Slnka sa podľa Younga objavujú približne dva týždne pred a po zatmení Mesiaca. Posledné zatmenie Mesiaca bolo 5. júna a ďalšie nastane 5. júla.