HONGKONG 16. júna (WebNoviny.sk) – Obyvatelia Hongkongu, ktorí sú nespokojní s politikou miestnej pročínskej administratívy, vyšli v nedeľu opäť do ulíc a požadujú odstúpenie šéfky administratívy Carrie Lam.
Na pondelok navyše ohlasujú štrajk a žiadajú zamestnancov všetkých odvetví, ako aj študentov, aby sa k nemu pridali. Lam už v sobotu čiastočne ustúpila tlaku ulice a oznámila, že dočasne upúšťa od snahy zaviesť kontroverzný zákon, ktorý by umožnil vydávať osoby podozrivé z trestnej činnosti do Číny.
Práve tento zákon totiž vyvolal masové protesty stúpencov prodemokratického tábora, ktorí sa obávajú, že tento zákon umožní Číne prenasledovať svojich oponentov žijúcich v Hongkongu a súdiť ich priamo v Číne. Demonštranti však teraz žiadajú, aby Lam prijatie zákona nielen odložila, ale úplne od neho upustila.
Vzťahy s Pekingom sa vyostrili
V súvislosti so snahou o prijatie kontroverzného zákona o vydávaní stíhaných obyvateľov Hongkongu do Číny sa v posledných týždňoch vyostrili aj vzťahy medzi Pekingom a jeho zahraničnými kritikmi.
Hongkong ustúpil tlaku verejnosti, dočasne sťahuje kontroverzný zákon o vydávaní občanov do Číny
Čínske ministerstvo zahraničných vecí si napríklad v piatok predvolalo „na koberec“ zástupcu amerického veľvyslanca Roberta Fordena, aby mu tlmočilo svoj postoj, že „zahraničné sily by sa nemali miešať do záležitostí Hongkongu, pretože tie sú vnútornou vecou Číny“.
Peking podľa stanoviska ministerstva vyzval Fordena, aby Spojené štáty „zaujali k situácii v Hongkongu objektívny a spravodlivý postoj“ a upozornili ho, že „Čína bude na americké akcie odpovedať“.
Podporili demonštrantov
Peking tým reagoval na vyhlásenia viacerých amerických predstaviteľov vrátane líderky Demokratickej strany Nancy Pelosi, ktorí v posledných dňoch podporili hongkonských demonštrantov.
Video: Tisíce ľudí v Hongkongu protestovali proti kontroverznému zákonu, polícia použila vodné delá
Hongkong prešiel na základe medzinárodných dohôd v roku 1997 spod britskej správy pod správu Číny. Do roku 2047 má podľa týchto zmlúv fungovať na princípe „jedna krajina, dva systémy“, čo by mu malo v tomto časovom rámci zaručovať slobodu v otázkach politického systému a spravovania spoločnosti.
Čína však podľa hongkonského prodemokratického politického tábora túto dohodu porušuje a snaží sa už teraz vnútiť Hongkongu svoje predstavy o jeho fungovaní.