BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú poslanci za Smer minulý týždeň posunuli do druhého čítania, podľa poradkyne ministra vnútra pre verejné obstarávanie Tatiany Behrovej zásadne zjednoduší a zrýchli jeho priebeh.
V diskusii so zástupcami mimovládnych organizácií v pondelok označila novelu za viac dobrú ako zlú, hoci pripustila, že každý nástroj môže byť zneužitý aj v súčasnosti. Namiesto zdĺhavej kontroly rozsiahlej dokumentácie bude podľa nej stačiť, ak uchádzači podajú čestné vyhlásenie.
Podľa Emílie Sičákovej – Beblavej z Transparency International Slovensko je dôležitejšie, aby novela verejného obstarávania zabezpečovala skôr cenovú efektívnosť a nekorupčnosť, ako zjednodušenie a rýchlosť. „Slovensko v roku 2013 nie je ešte Švédsko, nemá nastavený mechanizmus, aby ho nebolo možné zneužívať,“ upozornila.
Novela prináša viac subjektivity
Pripomenula, že SR je krajinou s vysokou mierou korupcie a zneužívaním moci politikmi. Transparency International navrhla viaceré pripomienky na zlepšenie pôvodného návrhu novely verejného obstarávania, napríklad zachovanie povinných elektronických aukcií či posilňovanie kapacít a odbornosti na Úrade pre verejné obstarávanie (ÚVO).
Peter Kunder z Aliancie Fair-play počas debaty na pôde Slovenského syndikátu novinárov povedal, že v novele je mnoho ustanovení, ktoré možno obchádzať. Podľa neho podmienky verejného obstarávania sa výrazne zhoršujú napriek zjednodušeniu a urýchleniu procesov. „Novela prináša výrazne viac subjektivity pri rozhodovaní a možnosť drahších nákupov,“ uviedol Kunder.
Pravidlá, podľa ktorých nemusí vyhrať najlacnejšia ponuka, sú podľa neho príliš široké. Podobne priveľká centralizácia nákupov nemusí automaticky znamenať nižšie ceny. „Elektronické trhovisko môže byť fajn nápad, ale môže to dopadnúť úplnou tragédiou,“ dodal Kunder s tým, že je ešte mnoho nejasností, ako bude fungovať.
Privítali viaczdrojové navrhovanie členov
„Nespolupracovala by som na novele, keby som nebola presvedčená, že posunie verejné obstarávanie ďalej,“ reagovala na kritiku Behrová, ktorá v minulom roku niekoľko mesiacov zastávala post podpredsedníčky ÚVO.
Počet zamestnancov ÚVO by sa mal podľa nej zvýšiť takmer dvojnásobne na okolo dvesto a zároveň sa navýši aj rozpočet úradu. Kunder označil tento úrad pre veľkú fluktuáciu za „absolútne najnefunkčnejšiu inštitúciu v tomto štáte„, pričom o námietkach podľa neho rozhodujú neskúsení ľudia. Fungovanie úradu je problém aj podľa Sičákovej – Beblavej.
Rada ÚVO, ktorá by mala rozhodovať o odvolaniach proti rozhodnutiam úradu o námietkach, by podľa Kundera mohla byť akousi záchrannou brzdou. Opozícia a mimovládne organizácie majú výhrady k spôsobu formovania rady, pretože šiestich z jej deviatich členov by mala priamo menovať, resp. odvolávať vláda. Behrová pripomenula, že minister vnútra Robert Kaliňák povedal, že nominácie na členov rady nebudú politické. „Viaczdrojové navrhovanie členov je lepšie, ako od jednej politickej strany,“ dodala Sičáková – Beblavá.