BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – Na bratislavskom letisku M. R. Štefánika v utorok cvičili zásah pri simulovanej havárii lietadla, ktorého cieľom bolo zachrániť čo najviac ľudí. Cvičenie bolo priamo na pristávacej dráhe letiska, agentúru SITA informovala hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková. Z hľadiska rozsahu išlo podľa jej slov o najväčšie cvičenie tohto druhu.
Počas fiktívnej nehody sa zranilo viac ako 150 ľudí
Na letisku v Bratislave simulovane pri pristávaní havarovalo lietadlo so 189 ľuďmi na palube. Fiktívna nehoda sa týkala leteckej spoločnosti Dalo Airlines pravidelnej linky z Milána do Bratislavy. Zranilo sa pri nej viac ako 150 cestujúcich, z nich desiatky ťažko, niekoľko ľudí zomrelo. Medzi ťažko zranenými boli aj piloti lietadla.
„Cieľom cvičenia Nehoda s hromadným postihnutím osôb – letecká nehoda je vykonať komplexný nácvik pohotovostnej situácie pri záchrane veľkého počtu zranených osôb a preveriť reakčné časy, technické a personálne kapacity našich interných a externých záchranných a bezpečnostných zložiek,“ vysvetlil vedúci oddelenia krízového riadenia bratislavského letiska Branislav Homola.
Cvičenie preverí spoluprácu zložiek
Spraviť cvičenie podľa jeho slov vyžaduje platná legislatíva, zároveň však ide aj o spoločenskú povinnosť byť pripravení na takúto závažnú mimoriadnu udalosť. „Cvičenie preverí akcieschopnosť jednotky hasičského záchranného zboru letiska pri hasení požiaru lietadla a spoluprácu so zložkami integrovaného záchranného systému pri zachraňovaní osôb so zameraním na činnosti jednotlivých veliteľských funkcií ako aj vyrozumievacie systémy a krízové štáby na rôznych úrovniach riadenia,“ doplnil. Veľmi dôležitou súčasťou cvičenia budú podľa neho výstupy pozorovateľov a následne koordinované odstraňovanie zistených nedostatkov.
Na nácviku sa zúčastnilo približne 300 osôb, z toho 190 figurantov, a to najmä študentov zo Slovenskej zdravotníckej univerzity, z Katolíckej univerzity v Ružomberku, z Trnavskej univerzity ako aj zamestnanci letiska a zamestnanci prevádzkovateľa lietadla. Zapojení boli tiež hasiči letiska, policajti, pyrotechnici, psovodi a iné prevádzkové zložky letiska a externé subjekty.
„Cvičenie nám poskytlo unikátnu príležitosť vyskúšať si koordináciu činností a postupov jednotlivých zložiek integrovaného záchranného systému pri odstraňovaní následkov nehody s hromadným postihnutím osôb vo veľmi špecifickej a raritnej situácii, akou je letecká nehoda,“ uviedol regionálny riaditeľ spoločnosti Falck Záchranná, a. s. Andreas Jusko.