PEKING/VARŠAVA 4. júna (WEBNOVINY) – Od masakry na námestí Nebeského pokoja (Tchien-an men) v čínskej metropole Peking ubehne v stredu presne 25 rokov. Kým v Európe sa rúcal komunistický režim, na jednom z najväčších námestí na svete prišli po brutálnom nočnom zásahu armády o život stovky prodemokratických aktivistov a ďalšie tisíce ľudí utrpeli zranenia.
Čínske orgány sa odvtedy všemožne snažia o potláčanie prieniku akejkoľvek informácie o zabíjaní študentov tankami a údajne až 30-tisíc vojakmi. Vláda ich povolala v reakcii na sedem týždňov trvajúce demonštrácie v centre mesta.
Dôsledkom krvavého potlačenia bolo ukončenie snáh demokraticky zmýšľajúcej časti čínskej spoločnosti o reformu komunistického režimu. Údaje o tom, koľko ľudí prišlo pri masakre o život, sa rôznia. Sovietske tajné služby počet obetí vtedy odhadli na približne 3000, oficiálne úrady v Číne to však odmietajú priznať. Demonštrácie totiž označili za kontrarevolučné nepokoje.
Symbolom vzbury Číňanov sa stali svetoznáme zábery muža s nákupnými taškami v rukách. Ten sa deň po masakre a za zvukov streľby opakovane postavil do cesty desiatkam tankov opúšťajúcich námestie. Celý konvoj sa mu podarilo zastaviť na niekoľko minút. Jeho identita nie je dodnes potvrdená, no v roku 1998 ho americký časopis Time zaradil do rebríčka 100 najdôležitejších ľudí 20. storočia.