SARAJEVO/BELEHRAD 19. mája (WEBNOVINY) – Najhoršie povodne na Balkáne za posledných 120 rokov postihli viac ako štvrtinu štvormiliónovej populácie Bosny a Hercegoviny. Tamojší minister zahraničných vecí Zlatko Lagumdžija to uviedol na pondelňajšej tlačovej konferencii v Sarajeve, kde hovoril o „hrozivých“ následkoch pohromy porovnateľných s bosnianskou vojnou v rokoch 1992 až 1995.
Vyše 100-tisíc obytných a iných budov je podľa neho nepoužiteľných a viac ako milión ľudí nemá prístup k čistej vode. Rozsah skazy v Bosne a susednom Srbsku sa ukazuje až po niekoľkých dňoch, keď hladina riek v najhoršie postihnutých oblastiach začala opadávať.
Katastrofu povodní prirovnávajú domáci vojne
Na záberoch vidieť pováľané či v bahne ponorené domy, dolámané stromy a dediny posiate hnijúcimi zdochlinami dobytka. Úrady medzitým upozorňujú na ďalšie ohrozenie v podobe vyplavených mín z vojny.
„Následky povodní sú hrozivé. Hmotná skaza nie je menšia než skaza spôsobená vojnou,“ povedal bosniansky minister. „Počas vojny prišlo mnoho ľudí o všetko. Dnes opäť nemajú nič.“ Prívalové dažde v Bosne okrem povodní vyvolali aj viac ako 2000 zosuvov pôdy. Počet obetí na životoch v pondelok stúpol na 38, pravdepodobne však ešte porastie.
Podľa jedného z bosnianskych predstaviteľov sa podrobilo evakuácii alebo ušlo zo svojich príbytkov až pol milióna ľudí, čo je najväčší presun obyvateľstva od vojnových etnických čistiek spred 20 rokov. Ďalších najmenej 25-tisíc ľudí evakuovali v Srbsku, ktoré naďalej ohrozuje rozvodnená rieka Sáva.
Podobne ako v Bosne tu vojaci a dobrovoľníci stavajú hrádze z pieskových vriec, a to predovšetkým v okolí uhoľnej elektrárne pri meste Obrenovac pokrývajúcej približne polovicu srbskej spotreby. Predstavitelia prevádzkovateľského podniku vyjadrili presvedčenie, že zariadenie je momentálne mimo nebezpečenstva, časť generátorov je však odstavených, čo vykrývajú pomocou dodávok z Bosny a Macedónska. Predmetom obáv je situácia v uhoľnej bani Kolubara, ktorá elektráreň zásobuje.
S katastrofou na Balkáne pomáha aj Únia a Rusko
Srbsku a Bosne s odstraňovaním následkov povodní už pomáha aj Rusko a Európska únia. Moskva do Belehradu ešte v nedeľu poslala dve nákladné lietadlá naložené potravinami, elektrickými generátormi a záchrannými člnmi.
Humanitárnu pomoc a záchranársku techniku poslalo do oboch krajín aj viacero členských štátov Európskej únie vrátane Británie, Nemecka, Rakúska ako aj bývalých juhoslovanských republík Čiernej Hory, Chorvátska a Slovinska. V pondelok v Belehrade pristálo lietadlo, ktoré tam poslala Organizácie Spojených národov (OSN).
Obrazom: Voda zabíja na Balkáne, povodne sú rekordné
Djokovič venoval celú prémiu postihnutým záplavami v Srbsku
Srbské úrady v pondelok evakuovali celé zatopené mesto Obrenovac neďaleko Belehradu, kde sa nachádza okrem iného aj najväčšia elektráreň v krajine. Minister vnútra Nebojša Stefanovič nariadil odsun zvyšných civilistov z Obrenovacu a 11 dedín pozdĺž rozvodnenej rieky Sáva vzhľadom na postupujúcu povodňovú vlnu, ktorá by mala v oblasti kulminovať do stredy.
Vojaci policajti a dobrovoľníci medzitým pokračujú v nepretržitom zosilňovaní protipovodňovej ochrany v okolí Tepelnej elektrárne Nikolu Teslu zásobujúcej elektrinou polovicu Srbska vrátane väčšiny Belehradu. Nie je pritom isté, že hrádze z pieskových vriec očakávanému náporu odolajú.
Zo samotného mesta, kde sú mnohé domy zatopené, už pred vydaním pondelňajšieho nariadenia evakuovali okolo 7800 ľudí, predpokladá sa však, že asi 2000 ďalších je stále uväznených na vyšších podlažiach budov bez elektriny a telefónu. Úrady uviedli, že v pondelok sa pomocou vrtuľníka podarilo z Obrenovaca evakuovať zhruba 300 ľudí.