BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – V nedeľu opäť ožila v slovenských uliciach kauza Gorila. Protestný pochod zorganizovali aktivisti Generácia ’89 presne po polroku od zásahu polície voči demonštrantom antigorilieho protestu z 9. marca. Protestujúcich vtedy rozohnali ťažkoodenci, keďže neuposlúchli opakované výzvy. Použili proti ním pyrotechniku, slzný plyn a obušky.
Septembrový pochod, ktorý viedol z bratislavského Námestia SNP k Prezidentskému palácu a pred budovu parlamentu, prišlo podporiť viac ako 50 ľudí. Nechýbal ani investigatívny novinár Tom Nicholson, ktorý ľuďom odkázal, že protesty Gorila sú dôležité.
„Podľa výsluchov, na ktorých som sa zúčastnil, polícia skôr chráni záujmy pani Bubeníkovej a pána Malchárka. Neviem, ako konkrétne pokračujú v Gorile, lebo karty si držia veľmi blízko hrude a ja som posledný človek, ktorému by hovorili, čo je vo veci,“ povedal účastníkom protestu.
Obrazom: Gorilí protest vstal z mŕtvych
Aktivisti kričia po odvolaní šéfa polície Gašpara
Cieľom nespokojných Slovákov bolo v nedeľu prelomenie mediálneho ticha vo vyšetrovaní kauzy Gorila. „Všetko naznačuje tomu, že slovenskí politici na čele s vládou Róberta Fica nemajú záujem o
vyšetrenie kauzy Gorila. V kauze nebol dodnes nikto obvinený aj napriek 60-tisíc stranovému vyšetrovaciemu materiálu. Ukážme im preto, že nedopustíme jej zametenie pod koberec,“ napísali organizátori z hnutia Generácia ´89 na sociálnej sieti.
Medzi hlavné požiadavky organizátorov protestu patrí aj odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara pre neschopnosť a nezáujem kauzu vyšetrovať. V nedeľu začali so zbieraním podpisov za jeho odvolanie z funkcie. Myšlienka protestu vznikla práve po vyjadrení Gašpara, ktorý po nástupe do funkcie povedal: „Nebavme sa stále len o Gorile“.
Aktivistov podporilo aj hackerské hnutie Anonymous, ktoré na hodinu a pol zablokovalo web Generálnej prokuratúry SR.
Kauza Gorila
V medializovanom dokumente – údajnom spise o odpočúvaní jedného bytu SIS s názvom Gorila, sa uvádzajú rôzne podozrenia o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou.
Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami.
Hoci sa potvrdilo, že akciu s názvom Gorila SIS skutočne zrealizovala, pravosť spisov zverejnených na internete nie je dokázaná, naopak, viacerí aktéri figurujúci v dokumentoch autenticitu informácií spochybnili.