BRATISLAVA 14. marca (WEBNOVINY) – V uliciach Bratislavy v sobotu pochodovali nacionalisti, ktorí prišli z celého Slovenska.
Aktivisti chceli nacionalistov zablokovať
Polícia bránila, aby sa stretli s aktivistami, ktorí zorganizovali na Námestí SNP o 14:00 stretnutie. Aktivisti spolu s davom, ktorý prišiel, chceli nacionalistov zablokovať.
Cieľom podujatia s názvom Bratislava blokuje bolo odmietnuť akékoľvek prejavy fašizmu, rasizmu a nenávisti v našej spoločnosti. Medzi aktivistami boli aj bývalý bratislavský primátor Milan Ftáčnik a aj bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster a politológ Eduard Chmelár.
„Možno očakávať od Vás, ktorí ste tu zhromaždení, že zodpovednosť za to, či uspeje fašizmus i v budúcnosti, prevezmete od nás i vy. Fašizmus je vždy priamo zlúčený s násilím a prejavuje sa iba násilím a používa ho na vyvolanie strachu,“ povedal pred davom na Námestí SNP Ján Chudík, priamy účastník Slovenského národného povstania a protifašistických oslobodzovacích bojov.
Po ňom vystúpil popredný neurológ, čestný predseda Židovských náboženských obcí v SR a pamätník fašistických represálií z obdobia Slovenského štátu Pavel Traubner. „Hroziaci fašizmus sa rozpína na celom svete, nie iba v Európe alebo na Slovensku. Hnedej farby, farby neonacizmu a neofašizmu pribúda. Mojou povinnosťou je, aby som vás poprosil, aby sme zdvihli prst narastajúcemu neonacizmu, neofašizmu a nenávisti. Našou povinnosťou je tomu brániť, bojovať, tvrdo zdvihnúť päsť a ukázať, že u nás v tejto krásnej republike nemá neonacizmus a neofašizmus žiadne miesto. Ideológia neofašizmu je veľmi stará a nebezpečná. Nechcem, aby naše deti mali také detstvo, aké som mal ja,“ vyhlásil Traubner.
Aktivisti sú radi, že spojili ľudí odmietajúcich nacionalizmus
Podujatie Bratislava blokuje bolo úspešné v tom, že spojilo mnoho ľudí, ktorí vyjadrili verejný odpor proti fašizmu. Povedal to Róbert Mihály z iniciatívy Bratislava bez náckov o sobotňajšom zhromaždení na námestí SNP v Bratislave, ktorého cieľom bolo vyjadriť nesúhlas so súbežne prebiehajúcim pochodom nacionalistov.
Mihály tak vyjadril spokojnosť napriek tomu, že ho polícia na chvíľu zadržala. „Hlavne sa nám podarilo zablokovať centrum mesta. Nacionalisti si symbolicky naplánovali trasu popri Námestí SNP, aby tam mohli kričať svoje heslá,“ povedal pre agentúru SITA Mihály.
Skupinu, ktorú viedla Iniciatíva bez náckov, polícia zastavila na Mickiewiczovej ulici, aby sa nestretla so skupinou nacionalistov. Tí išli na Martinský cintorín. „Vstup na cintorín majú ohlásený. My sme si mali ten priestor objednať. Keby sme teraz prišli na cintorín, tak právo vstúpiť naň majú tí, ktorí si ohlásili zhromaždenie. Polícia postupuje presne podľa zákona, zabezpečuje verejný poriadok,“ povedal bývalý bratislavský primátor Milan Ftáčnik pred davom, ktorý policajti zastavili. V teréne boli aj policajti na koňoch.
Okrem verejného protestu sa konalo aj viacero sprievodných podujatí. Tie zahŕňali diskusie s odborníkmi o nebezpečenstve vzostupu krajnej pravice, premietanie dokumentárnych filmov o holokauste či výstavu satirických koláží z dielne autorov parodickej stránky Naše Slovensko.
14. marca si Slovensko pripomína jeden z najtragickejších okamihov svojej histórie, vznik fašistického slovenského štátu, ktorý bol plne kontrolovaný hitlerovským Nemeckom.