BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Rodinné sci-fi E.T. – Mimozemšťan sa dostalo do severoamerických kín presne pred 30 rokmi – 11. júna 1982. Snímka v réžii Stevena Spielberga pritom dodnes patrí medzi najobľúbenejšie filmy o mimozemšťanoch.
Rozpráva príbeh kamarátstva medzi osamelým chlapcom Elliottom (Henry Thomas) a mimozemšťanom, ktorého omylom zabudli na Zemi. Elliott sa spolu so sestrou Gertie (Drew Barrymore) a bratom Michaelom (Robert MacNaughton) snažia E.T.-ho ukryť pred mamou (Dee Wallace) i vládnymi agentmi a pomôcť mu vrátiť sa domov.
Spielberg sa chcel pár rokov po mimoriadne úspešnom Blízkom stretnutí tretieho druhu (1977) vrátiť k téme mimozemšťanov, ktorí navštevujú náš svet. Jeho nový koncept bol však omnoho temnejší. Filmár s týmto cieľom získal scenár Johna Saylesa s názvom Night Skies. Ten hovoril o rodine, ktorú na jej farme navštívili nebezpeční mimozemšťania schopní zabíjať dotykom svojich dlhých, tenkých prstov. V príbehu bol však i dobrý mimozemšťan Buddy, ktorý sa skamaráti s autistickým chlapcom.
Počas príprav na nakrúcanie začal ale Spielberg, ktorý mal film pôvodne len produkovať, o tomto pláne pochybovať a napokon sa rozhodol vydať úplne opačným smerom a priniesť pozitívnejšie zobrazenie stretnutia s mimozemským životom. Saylesovi ponúkol, aby scenár prepracoval, no on nesúhlasil, a tak sa dostal do rúk Melisse Mathison.
Nakrúcalo sa od septembra do decembra 1981 v Kalifornii. Na rozdiel od bežnej praxe sa však E.T. nakrúcal chronologicky. Spielberg sa pre tento nezvyčajný postup rozhodol preto, aby pomohol detským hercom k presvedčivejším výkonom.
„Trval som na nakrúcaní presne podľa kontinuity tak, aby deti vedeli, aj citovo, kde boli deň predtým a nevedeli presne, čo ich čaká na ďalší deň. Takže, tak, ako v skutočnom živote, bol každý deň prekvapením. Až, napokon, keď začal E.T. umierať, Drew, Henry Thomas a Robert skutočne verili, že sa to deje,“ vysvetlil svoj postup legendárny filmár.
Umožnila mu to aj skutočnosť, že sa väčšina filmu odohráva v Elliottovom dome a jeho premena, keď ho vládni agenti zapečatia, sa udeje až na konci.
Snímka s rozpočtom 10,5 milióna amerických dolárov prekonala tržby prvých Hviezdnych vojen (1977) a stala sa najlepšie zarábajúcim filmom v dejinách, pričom tento rekord si udržala desať rokov, kým ju neprekonal Jurský park (1993). Podľa ankety webovej stránky Rotten Tomatoes, ktorá sa venuje hodnoteniu filmov, je E.T. – Mimozemšťan najlepším sci-fi v dejinách kinematografie.
Snímka si v roku 1983 vyslúžila deväť nominácií na Oscara, vrátane kategórií Najlepší film a Najlepšia réžia. Získala však napokon „len“ štyri Oscary za strih zvukových efektov, vizuálne efekty, pôvodnú filmovú hudbu a najlepší zvuk.
VIDEO: E.T. – Mimozemšťan – nezabudnuteľná jazda na bicykli
Informácie pochádzajú z webových stránok en.wikipedia.org, entertainment.time.com, www.rottentomatoes.com, www.imdb.com a www.csfd.cz.