NEW YORK 27. augusta (WEBNOVINY) – Austrálska obhajkyňa titulu Samantha Stosurová nasadená ako siedma zvíťazila v pondelňajšom zápase 1. kola dvojhry žien na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny US Open v New Yorku nad chorvátskou rekonvalescentkou Petrou Martičovou, 64. v renkingu WTA, v ich druhom vzájomnom dueli za 51 minút suverénne dvakrát 6:1, 6:1.
Prvý fiftín stratila až za stavu 4:0 a 40:0 dvojchybou a týmto rezolútnym nástupom nastolila tón na hlavnom dvorci Arthur Ashe Stadium.
Napokon nastrieľala 10 es a dosiahla pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 22:11, súperka 7:25.
Postupujúca využila 5 z 8 brejkbalov, sama nečelila žiadnej hrozbe straty podania.
Dvadsaťosemročná niekdajšia štvorka svetového rebríčka Stosurová nadviazala na oveľa tesnejší triumf 7:5, 4:6, 7:6 (5), ktorý proti osemfinalistke ostatného parížskeho Roland Garros Martičovej dosiahla tento rok na modrej antuke v Madride.
Bývalá líderka deblového hodnotenia Stosurová je jednou z piatich singlových víťaziek medzinárodných otvorených majstrovstiev Spojených štátov amerických v „pavúku“ popri domácich Serene a Venus Williamsových, Ruske Marii Šarapovovej a Belgičanke Kim Clijstersovej.
Austrálčanka od posledného US Open nezískala trofej
Práve Clijstersová je od sezóny 2010 zatiaľ poslednou hráčkou, ktorá si po dvanástich mesiacoch zopakovala celkový triumf v areáli USTA Billie Jean King National Tennis Center v lokalite Flushing Meadows. Stále platí, že obhajkyňa primátu sa nelúčila v 1. kole od roku 2005, keď sa to pritrafilo teraz absentujúcej Ruske Svetlane Kuznecovovej.
Austrálčanka s drvivým forhendom i servisom Stosurová si v 2. kole zmeria sily s úspešnou zo stretnutia Edina Gallovitsová-Hallová (Rum.) – Stefanie Vögeleová (Švaj.). Zverenkyňa Davida Taylora od svojho vlaňajšieho zatiaľ životného úspechu nezískala žiadnu trofej, akurát bola vo finále v katarskej Dauhe. Na úrovni veľkej štvorky bola v sezóne 2012 najďalej v semifinále vo francúzskej metropole.
Dvadsaťjedenročná niekdajšia 42. hráčka počítačového poradia Martičová absentovala v lete v Stanforde, Carlsbade aj olympijskom Londýne pre zranenie ľavej nohy. Proti členkám Top 10 má skóre 1:10, tento rok na RG zdolala domácu Marion Bartoliovú.
Na Li postúpila cez Britku Watsonovú
Čínska tenistka Na Li zvíťazila nad Britkou Heather Watsonovou, 71. v hodnotení, za 81 minút presvedčivo 6:2, 6:3. V 2. kole bude hrať s Austrálčankou Casey Dellacquovou.
Favorizovaná Na Li bola na „winnery“ výrazne lepšia 28:10 a zároveň urobila menej nevynútených chýb – 16:18. Po svojom druhom podaní si pripísala 69 % takto rozohraných fiftínov, zdolaná len 39 %.
Tridsaťročná šampiónka z vlaňajšieho rovnako hodnotného parížskeho Roland Garros Na Li v ostatnom čase na seba upozornila nielen ziskom titulu na prestížnom prípravnom podujatí v Cincinnati a finálovou účasťou na ďalšom letnom zámorskom „hardovom“ turnaji v Montreale, ale aj anagžovaním trénera Carlosa Rodrígueza, niekdajšieho kouča Belgičanky Justine Heninovej.
Deviatka „pavúka“ a osmička renkingu Na Li skončila druhá v bodovacej súťaži Binus Challenge Emirates Airline US Open Series, takže na medzinárodných otvorených majstrovstvách Spojených štátov amerických 2012 si prilepší o bonus minimálne 12 500 USD, v prípade celkového triumfu by to bolo pol milióna dolárov k základnej prémii 1,9 milióna USD.
Mauriciom Hadadom trénersky vedená 20-ročná Watsonová je víťazkou súťaže dievčat na US Open 2009, minulý týždeň získala deblový titul na podujatí WTA v Dallase. V singli zostáva jej najcennejším skalpom tohtoročné miamské víťazstvo nad Češkou Luciou Šafářovou, vtedy 25. v systéme.
Dvojhra žien – 1. kolo:
Na Li (Čína-9) – Heather Watsonová (V. Brit.) 6:2, 6:3
Marion Bartoliová (Fr.-11) – Jamie Hamptonová (USA) 6:3, 7:6 (5)
Lucie Hradecká (ČR) – Anabel Medinová-Garriguesová (Šp.-27) 6:3, 6:3
Samantha Stosurová (Aus.-7) – Petra Martičová (Chor.) 6:1, 6:1
Casey Dellacquová (Aus.) – Lesia Curenková (Ukr.) 6:2, 6:3
Anna Tatišviliová (Gruz.) – Stéphanie Foretzová-Gaconová (Fr.) 6:2, 6:0
Zostávajúci pondelňajší program:
Daniela Hantuchová (SR) – Anastasia Pavľučenkovová (Rus.-17)
Chsieh Su-wej (Taiw.) – Magdaléna Rybáriková (SR)
Viktoria Azarenková (Biel.-1) – Alexandra Panovová (Rus.)
Maria Šarapovová (Rus.-3) – Melinda Czinková (Maď.)
Polona Hercogová (Slovin.) – Petra Kvitová (ČR-5)
Melanie Oudinová (USA) – Lucie Šafářová (ČR-15)
Sorana Cirsteová (Rum.) – Sabine Lisická (Nem.-16)
Julia Görgesová (Nem.-18) – Kristýna Plíšková (ČR)
Naďa Petrovová (Rus.-19) – Jarmila Gajdošová (Aus.)
Victoria Duvalová (USA) – Kim Clijstersová (Belg.-23)
Yanina Wickmayerová (Belg.-25) – Julia Glušková (Izr.)
Virginie Razzanová (Fr.) – Ťie Čeng (Čína-28)
Varvara Lepčenková (USA-31) – Mathilde Johanssonová (Fr.)
Timea Bacsinszká (Švaj.) – Mallory Burdettová (USA)
Alexandra Cadantová (Rum.) – Aleksandra Wozniaková (Kan.)
Samantha Crawfordová (USA) – Laura Robsonová (V. Brit.)
Lourdes Domínguezová-Linová (Šp.) – Sesil Karatančevová (Kaz.)
Edina Gallovitsová-Hallová (Rum.) – Stefanie Vögeleová (Švaj.)
Nicole Gibbsová (USA) – Alizé Cornetová (Fr.)
Simona Halepová (Rum.) – Iveta Benešová (ČR)
Mandy Minellová (Lux.) – Olivia Rogowská (Aus.)
Kristina Mladenovicová (Fr.) – Marina Erakovicová (N. Zél.)
Romina Oprandiová (Švaj.) – Andrea Petkovicová (Nem.)
Pauline Parmentierová (Fr.) – Michaella Krajiceková (Hol.)
Anastasia Rodionovová (Aus.) – Julia Cohenová (USA)
Barbora Záhlavová-Strýcová (ČR) – Kirsten Flipkensová (Belg.)