Obhajkyňa Na Li v Paríži postupuje, darilo sa aj Kvitovej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Petra Kvitová
Petra Kvitová Foto: SITA/AP

PARÍŽ 31. mája (WEBNOVINY) – Úradujúca wimbledonská šampiónka medzi seniorkami Petra Kvitová nasadená ako štvrtá prekonala na druhom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Roland Garros v Paríži (27. mája – 10. júna, dotácia 18,718 milióna eur, antuka) druhú držiteľku titulu zo súťaže junioriek z londýnskej trávy za sebou.

Češka vo štvrtok v 2. kole dvojhry žien zvíťazila nad Poľkou Urszulou Radwanskou v ich premiérovom vzájomnom dueli za 70 minút 6:1, 6:3. Majsterka sveta WTA 2011 Kvitová si v utorok poradila so 16-ročnou austrálskou držiteľkou voľnej karty Ashleigh Bartyovou.

Hrala svoj štýl

Tenis
Foto: SITA/AP

Medzi najlepšími 32 hráčkami si zmeria sily s Ruskou Ninou Bratčikovovou (108.). Dvadsaťjedenročná mladšia zo sestier Radwanských Urszula (79.) triumfovala vo wimbledonskej dievčenskej súťaži v sezóne 2007. V roku 2010 jej rozlet pribrzdili dlhodobé problémy s chrbtom, v hlavnej súťaži pri Seine teraz hrala prvý raz od edície 2009.

Na kurte Suzanne Lenglenovej vynikla Kvitová na „winnery“ 30:6 (nevynútené chyby 27:15). Zverenkyňa Davida Kotyzu využila 4 z 9 brejkbalov, zdolaná ani jednu z troch takýchto možností.

„Súperka hrala dobre, má šikovné ruky a cit pre loptičku. Nepočínala si však príliš agresívne, takže som mohla uplatňovať môj štýl,“ povedala Kvitová pre akreditované médiá.

Slovákom Jozefom Ivankom po kondičnej stránke pripravovaná 22-ročná ľaváčka Kvitová má na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska rekord v podobe osemfinálového 4. kola zo sezón 2008 a 2011. Poslednou ľavorukou šampiónkou RG je od sezóny 1992 Američanka Monica Selešová.

Pre víťazku 6 vlaňajších turnajov Kvitovú je aj vinou rôznych zdravotných komplikácií maximom v tejto sezóne semifinále, dosiahla ho v Sydney, Melbourne (Australian Open) a Stuttgarte.

Obhajkyňa titulu stratila iba dva gemy

Na Li
Na Li Foto: SITA/AP

Do tretieho kola suverénne postúpila aj Čínska obhajkyňa titulu Na Li, nasadená ako siedma.

Vo štvrtkovom stretnutí 2. kola zvíťazila nad domácou 31-ročnou Stéphanie Foretzovou-Gaconovou (86. v renkingu WTA) v ich premiérovom vzájomnom dueli za 52 minút hladko 6:0, 6:2.

Ázijčanku najbližšie čaká čerstvo 20-ročná Američanka Christina McHalová (35.), deblová pratnerka Janette Husárovej.

Tridsaťročná Na Li dominovala na kurte Suzanne Lenglenovej na „winnery“ 14:5 a bola lepšia aj v nevynútených chybách (16:22). Na returne si pripísala 59 % takto rozohraných fiftínov, Foretzová-Gaconová 19 %.

Spočiatku som bola trochu nervózna aj z dôvodu, že som hrala proti domácej tenistke. Neskôr som sa však už cítila dobre. Získala som totiž kontrolu nad dianím na dvorci. Som spokojná s tým, ako mi to išlo,“ skonštatovala Na Li pre akreditované médiá.

V úvode to bolo pomerne vyrovnané, ale postupne sa hra súperky stávala zmechanizovanejšou – prirovnala by som to ku kmitajúcemu stieraču na aute. Na Li udierala tvrdo a s dostatočnou dĺžkou, gemy len tak odsýpali, nemala som to jednoduché,“ uznala Foretzová-Gaconová.

Tridsaťročná Na Li dominovala na kurte Suzanne Lenglenovej na „winnery“ 14:5 a bola lepšia aj v nevynútených chybách (16:22). Na returne si pripísala 59 % takto rozohraných fiftínov, Foretzová-Gaconová 19 %.

Zatiaľ poslednou hráčkou, ktorá obhájila trofej na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska, bola Belgičanka Justine Heninová (2003, 2005 – 2007). Práve Heninová je zatiaľ aj poslednou obhajkyňou primátu, ktorá prehrala v 2. kole (2004).

Číňanka sa musí dostať aspoň do osemfinálového 4. kola, ak si chce zachovať nádej na zotrvanie v Top 10 k 11. júnu. Na Li na prípravnom podujatí v Ríme vo finále premrhala náskok 6:4, 4:0 proti Ruske Marii Šarapovovej. V Paríži sa aj pri všetkých piatich svojich predchádzajúcich štartoch prebojovala aspoň medzi najlepších 32.

Manželom Benoitom Gaconom trénersky vedená finalistka miestnej súťaže dievčat z roku 1999 Foretzová-Gaconová si zahrala v seniorskej hlavnej súťaži pri Porte d´Auteuil 14. raz za sebou. V 2. kole bola prvý raz od sezóny 2004 a štvrtýkrát celkovo. Stále platí, že do 3. kola na úrovni veľkej štvorky sa dostala len na newyorských US Open 2002. Proti členkám Top 10 má štatistiku 1:10, v roku 2002 v Charlestone zvíťazila nad Američankou Monicou Selešovou, vtedy 6. v počítačovom poradí.

Výsledky štvrtkových stretnutí 2. kola dvojhry žien:

Ajumi Moritová (Jap.) – Maria Šarapovová (Rus.-2) – zápas preložili na piatok

Šuaj Pcheng (Čína-28) – Lourdes Domínguezová-Linová (Šp.) 6:4, 6:3

Arantxa Rusová (Hol.) – Virginie Razzanová (Fr.) 6:3, 7:6 (3)

Petra Kvitová (ČR-4) – Urszula Radwanská (Poľ.) 6:1, 6:3

Na Li (Čína-7) – Stéphanie Foretzová-Gaconová (Fr.) 6:0, 6:2

Caroline Wozniacka (Dán.-9) – Jarmila Gajdošová (Aus.) 6:1, 6:4

Angelique Kerberová (Nem.-10) – Oľga Govorcovová (Biel.) 6:3, 6:2 – v stredu prerušené pre dážď za stavu 1:2

Francesca Schiavoneová (Tal.-14) – Cvetana Pironkovová (Bul.) 2:6, 6:3, 6:1

Klára Zakopalová (ČR) – Maria Kirilenková (Rus.-16) 6:4, 3:6, 6:3

Varvara Lepčenková (USA) – Jelena Jankovičová (Srb.-19) 7:6 (4), 4:6, 6:4

Anastasia Pavľučenkovová (Rus.-22) – Melinda Czinková (Maď.) 4:6, 6:3, 6:3

Kaia Kanepiová (Est.-23) – Irina-Camelia Begová (Rum.) 6:4, 6:1

Nina Bratčikovová (Rus.) – Claire Feuersteinová (Fr.) 3:6, 6:3, 7:5

Christina McHalová (USA) – Lauren Davisová (USA) 6:1, 6:3

Carla Suárezová-Navarrová (Šp.) – Sesil Karatančevová (Kaz.) 4:6, 6:4, 6:1

Jaroslava Švedovová (Kaz.) – Sofia Arvidssonová (Švéd.) 6:1, 6:0

Zostávajúci štvrtkový program:

Heather Watsonová (V. Brit.) – Julia Görgesová (Nem.-25)

Dvojice v 3. kole dvojhry žien (zhora podľa „pavúka“):

Viktoria Azarenková (Biel.-1) – Aleksandra Wozniaková (Kan.)

María José Martínezová-Sánchezová (Šp.) – Dominika Cibulková (SR-15)

Sloane Stephensová (USA) – Mathilde Johanssonová (Fr.)

Naďa Petrovová (Rus.-27) – Samantha Stosurová (Aus.-6)

Agnieszka Radwanská (Poľ.-3) – Svetlana Kuznecovová (Rus.-26)

Sara Erraniová (Tal.-21) – Ana Ivanovičová (Srb.-13)

Angelique Kerberová (Nem.-10) – Flavia Pennettová (Tal.-18)

Anabel Medinová-Garriguesová (Šp.-29) – Petra Martičová (Chor.)

Na Li (Čína-7) – Christina McHalová (USA)

Jaroslava Švedovová (Kaz.) – Carla Suárezová-Navarrová (Šp.)

Francesca Schiavoneová (Tal.-14) – Varvara Lepčenková (USA)

Nina Bratčikovová (Rus.) – Petra Kvitová (ČR-4)

Arantxa Rusová (Hol.) – Heather Watsonová (V. Brit.) alebo Julia Görgesová (Nem.-25)

Kaia Kanepiová (Est.-23) – Caroline Wozniacka (Dán.-9)

Klára Zakopalová (ČR) – Anastasia Pavľučenkovová (Rus.-22)

Šuaj Pcheng (Čína-28) – Ajumi Moritová (Jap.) alebo Maria Šarapovová (Rus.-2)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Agnieszka RadwanskáAleksandra WozniakováAna IvanovičováAnabel Medinová-GarriguesováAnastasia PavľučenkovováAngelique KerberováArantxa RusováCarla Suárezová-NavarrováCaroline WozniackaCvetana PironkovováDominika CibulkováFlavia PennettováFrancesca SchiavoneováIrina-Camelia BegováJarmila GajdošováJaroslava ŠvedovováJelena JankovičováJulia GörgesováJustine HeninováKaia KanepiováKlára zakopalováLauren DavisováMaria KirilenkováMaria ŠarapovováNa LiNaďa PetrovováPetra KvitováPetra MartičováSamantha StosurováSara ErraniováSloane StephensováSvetlana KuznecovováUrszula RadwanskáViktoria Azarenková