O privatizáciu teplární sa zaujíma aj SSE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TEKO
Foto: Ilustračné foto SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – O privatizáciu šiestich najväčších teplárenských spoločností sa zaujíma ďalšia energetická spoločnosť. Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE), ktorá sa zaoberá dodávkou elektrickej energie, vo svojich tohtoročných plánoch prezradila, že v tomto roku bude sledovať proces privatizácie teplární. “Budeme monitorovať proces privatizácie lokálnych teplárenských spoločností či už samostatne, alebo s partnermi, s cieľom zvážiť našu účasť na privatizačnom procese,“ uviedli stredoslovenskí energetici vo svojej výročnej správe. Majoritným 51-percentným akcionárom SSE je štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR. Zvyšok vlastní francúzska spoločnosť Electricité de France.

Fond národného majetku SR (FNM) plánuje predať 95-percentné podiely teplární v Bratislave, Trnave, Martine, Žiline, vo Zvolene a v Košiciach. Zvyšok akcií bezodplatne prevedie na príslušné mestá a obce. Záujem o privatizáciu teplární už potvrdili rakúska spoločnosť Energie Steiermark AG, ktorá vlastní 100-percentný podiel v slovenskom holdingu Stefe SK, ďalej firma Cofely patriaca do skupiny GDF SUEZ, či francúzska Dalkia. Na privatizácii teplárenských spoločností sa pravdepodobne zúčastnia aj Slavia Capital, Penta, Energetický a průmyslový holding, ktorého akcionárom je aj J&T a nemecká spoločnosť MVV Energie prostredníctvom svojej českej stopercentnej dcéry MVV Energie CZ.

Teplárenské spoločnosti predá štát neskôr, ako sa pôvodne predpokladalo

Ako uviedla minulý týždeň na stretnutí s novinármi predsedníčka Fondu národného majetku SR Anna Bubeníková, celý privatizačný proces sa posúva o zhruba tri mesiace. Termín predaja teplární sa posúva pre zmeny rozhodnutia vlády. Tá totiž po tom, ako schválila začiatkom februára tohto roka predaj 100-percentného podielu teplární, následne v apríli zmenila svoje stanovisko. Na podnet miestnych samospráv totiž vláda sľúbila, že predá strategickému investorovi len 95-percentný podiel a zvyšok bezodplatne prevedie na dané mestá a obce.

Fond pôvodne počítal, že strategickí investori budú predkladať svoje ponuky v marci budúceho roka. Fond národného majetku už vo vestníku zverejnil predbežne oznámenie na výber privatizačného poradcu. Podľa Bubeníkovej v októbri by mohol fond podpísať zmluvu s poradcom na predaj teplárenských spoločností. Podľa pôvodného harmonogramu mal byť poradca vybraný v júli.

Predaj šiestich najväčších teplárenských spoločností sa nestihol realizovať počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu pre predčasné parlamentné voľby v roku 2006. Teplárenské spoločnosti sa vtedy mali predávať viacerými spôsobmi. Dzurindova vláda nakoniec schválila predaj 51 % akcií priamo strategickému investorovi. Podľa fondu o teplárne pred piatimi rokmi prejavilo záujem 64 subjektov vrátane konzorcií a kvalifikovalo sa 30 uchádzačov. Nasledujúca vláda Roberta Fica však predaj energetických spoločností zastavila.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna Bubeníková