O infúznej terapii vitamínom C s onkológom Alakšom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: InPharm

BRATISLAVA 10. septembra (WBN/PR) – Pán doktor Alakša, onkológia predstavuje oblasť medicíny, ktorá je spojená so závažnými ochoreniami. Aj v tejto oblasti medicíny sa urobili pokroky. Mohli by ste povedať , ktoré typy rakoviny sú dnes liečené s väčšou úspešnosťou a vďaka čomu?

V onkológii ide o to, aby sme sa snažili chorých pacientov vyliečiť, predĺžili im život bez ťažkostí alebo ich dlhodobo liečili tak, aby sme im zachovali ich životný komfort čo najdlhšie. Mnohé onkologické ochorenia sa dnes dajú vyliečiť hlavne vďaka včasnej diagnostike, preto je veľmi dôležitá prevencia a včasné odhaľovanie začínajúcich onkologických ochorení. Najefektívnejším postupom onkologickej liečby je chirurgická liečba.Tá však veľakrát nepostačuje, a preto sa v liečbe uplatňujú ďalšie liečebné metódy – ako je rádioterapia, liečba (chemoterapia) a biologická (cielená) liečba. V týchto oblastiach onkologickej liečby došlo k veľmi významnému pokroku. V súčasnosti je možné vyliečiť mnohé onkologické ochorenia, ktoré v minulosti neboli liečené s takými úspechmi ako sú dnes. Ide o hematologické malignity (leukémie,lymfómy), nádory semeníkov, prsníka, pľúc, hrubého čreva atď.

Onkologická terapia je pre pacienta určite mimoriadne zaťažujúca, a nesie so sebou aj nežiaduce účinky. Aké sú najčastejšie pozorované u pacientov, a aké sú možnosti ich zmiernenia?

Už samotné nádorové ochorenie je veľkou záťažou pre organizmus, pretože je v tele zvýšený oxidatívny stres spôsobený voľnymi radikálmi (reaktívne zlúčeniny kyslíka), chronický zápal a narušená rovnováha regulačných systémov. Cytostatická liečba, rádioterapia ako i biologická liečba svojimi vedľajšími nažiaducimi účinkami (znížená chuť do jedla, žalúdočná nevoľnosť, vracanie, nespavosť, depresívne stavy, vypadávanie vlasov, únava, kožné reakcie) ešte napomáhajú významnejšiemu rozkolísaniu rovnovážneho stavu organizmu. Sú však možnosti, ktoré znižujú toxické pôsobenie cytotoxickej liečby.V praxi používame infúznu terapiu vitaminom C, niektoré doplnky výživy, antiemetiká (prípravky tlmiace zvracanie), rôzne krémy.

Od minulého roku som vo svojej praxi začal používať aj infúznu terapiu vitaminom C, ktorá významne napomáha pacientovi lepšie zvládať nepriaznivé vedľajšie účinky týchto onkologických liečebných postupov.

Spomenuli ste aj infúznu terapiu vitamínom C. Mohli by ste bližšie popísať jej účinok?

Samotné nádorové ochorenie ako aj rádioterapia a cytostatická liečba spôsobujú nedostatok kyseliny askorbovej (vitamínu C) v organizme. Farmakologicky účinnú dávku vitamínu C per os (cez ústa) nevieme organizmu dodať, v dôsledku obmedzených transportných možností v čreve, preto je potrebné ho podávať priamo do žily pomocou infúzie. Vtedy sa dostáva vitamín C priamo do krvi a z nej do jednotlivých tkanív a orgánov, kde ho je nedostatok.

Vitamin C farmakologicky pôsobí na zdravé bunky antioxidatívne – chráni ich pred účinkami voľných radikálov. Naopak, na nádorové bunky v dôsledku ich iného metabolizmu, môže mať selektívne cytotoxický efekt. Účinok vitaminu C závisí od výšky podanej dávky. Mechanizmov cytotoxického pôsobenia vysokých koncentrácií vitamínu C je viacero, ale za hlavný sa považuje ten, kde v dôsledku reakcie vitamínu C s určitými metabolitmi nádorových buniek (ferritín, laktát) dochádza k tvorbe peroxidu vodíka, ktorý je selektívne cytotoxický pre nádorové bunky (ničí len nádorové bunky).

Bez názvu
Foto: InPharm

Spomínali ste, že už máte vo svojej praxi skúsenosti s infúznou terapiou vitamínom C u onkologických pacientov. Môžete nám priblížiť Vaše skúsenosti v tejto oblasti?

Áno, mám skúsenosti s podávaním vysokodávkovaného vitamínu C u onkologických pacientov.

Infúznu terapiu vitaminom C podávame pacientke s karcinómom prsníka počas IV.línie onkologickej liečby v generalizovanom štádiu, kde dosahujeme významné zlepšenie celkového stavu pacientky s výbornou toleranciou onkologickej liečby. Pacientke bola podávaná chemoterapia (od roku 2010) a infúzna terapia vitamínom C (1. mesiac 15g 3x týždenne, 2. mesiac 15g už len 2 x týždenne). Kontrolné vyšetrenie pacientky ukázalo pozitívne zmeny v onkomarkeroch, pokles CRP, ústup kožných lentikulárnych metastáz.

Ďalšia pacientka má duplexné nádorové ochorenie – karcinóm prsníka a vaječníkov. Pacientka dostávala a aj dostáva štandardnú onkologickú liečbu (chemoterapiu), kombinovanú s 30g vitaminu C v infúzii 2 x týždenne. Celkovo je liečená už 4 mesiace. Výkonnostný stav je Karnofsky 90 (nemá žiadne obmedzenia v bežnom živote). Došlo k poklesu markerov o 30%, zmenšeniu tumoru v malej panve o 50%

Infúznu liečbu vitaminom C dostáva aj pacient s metastatickým kolorektálnym karcinómom.Túto liečbu dostáva v pauze medzi jednotlivými cyklami (chemoterapia+biologická liečba). Lieči sa u nás od mája t.r., darí sa mu výborne, pracuje, nádorové markery má v norme, má stabilizované metastázy.

Ako v praxi začleňujete infúznu terapiu vitamínom C do klasickej onkologickej liečby?

Infúznu liečbu vitaminom C podávame medzi cyklami cytostatickej liečby alebo aj počas prebiehajúcej radioterapie. Zvyčajne začíname dávkami 15g infúzne 3x týždenne. Pri dobrej tolerancii a podľa finančných možností pacientov podávame aj 30g infúzne 2x týždenne. Pri tejto príležitosti by som chcel odporučiť pacientom, aby využívali možnosť kombinovanej onkologickej liečby s infúznou terapiou vitamínom C, kedy sa dosahujú lepšie výsledky.

Pacienti infúznu liečbu vitaminom C tolerujú veľmi dobre. Doteraz sme u nás nemali žiadne ťažkosti počas podávania infúznej liečby. Podmienkou možného podania infúznej terapie vitamínom C je však správna funkcia obličiek, ktorú priebežne kontrolujeme.

Myslím si, že liečba je vhodná pre väčšinu onkologických pacientov, ktorí majú výkonnostnú rezervu. Myslím si , že kachektickým (vysileným a schradnutým) pacientom v terminálnom štádiu ochorenia nie je vhodná táto liečba). Je vhodná aj pri bolestivých stavoch, kde sa dá očakávať menšia spotreba analgetík. Prináša aj pozitívnu zmenu psychického nastavenia pacienta, kedy dochádza k zlepšeniu nálady, ustupujú stavy úzkosti, zlepšuje sa spolupráca s pacientom.

Pán doktor Alakša, čo by ste na záver odkázali lekárom a pacientom?

Ak máme možnosti a schopnosti pacientovi uľahčiť alebo zmierniť jeho trápenie, nemali by sme váhať takéto možnosti mu ponúknuť. Ak vieme, že táto liečba má šancu pomôcť hoci len niekoľkým našim pacientom, tak by sme to mali využiť.

Život treba žiť ako ide. S pokorou by sme mali prijímať radostné a aj menej radostné udalosti nášho života.

V Čerenčanoch 22.08.2013

MUDr.Vinco Alakša

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať