NELSPRUIT 20. júna (WEBNOVINY) – V nedeľňajšom stretnutí Taliansko – Nový Zéland v „slovenskej“ základnej F-skupine na XIX. MS vo futbale v JAR sa na štadióne Mbombela v Nelspruite zrodila nečakaná remíza 1:1 (1:1). Favorizovaných štvornásobných a úradujúcich majstrov sveta Talianov zaskočil v 7. min Shane Smeltz, ktorý pri vzdialenejšej žrdi ťažil z dezorientovaného obranného zákroku Fabia Cannavara po priamom kope Simona Elliotta z ľavej strany zo 40 m. V 29. min vyrovnal Vincenzo Iaquinta z 11 m za stiahnutie neskoršieho Muža zápasu Danieleho de Rossiho Tommym Smithom. V druhom dejstve sa skóre už nezmenilo.
„Squadra“, ktorej patrí 5. pozícia renkingu, pritom dominovala nad 78. tímom rebríčka FIFA na strelecké pokusy 23:3 a na rohy dokonca 15:0. Zverenci Marcella Lippiho sa potrápili s Novozélanďanmi aj pri ich jedinom predchádzajúcom vzájomnom súboji vlani 10. júna. V Atteridgeville takisto v JAR však vtedy napokon zvíťazili 4:3, keď trikrát prehrávali, naposledy ešte pol hodiny pred koncom.
V nedeľu nastúpil 36-ročný Cannavaro na svoj 135. zápas za A-tím a 17. štartom na šampionáte vyrovnal národný rekord brankára Dina Zoffa. Taliani už piaty raz bez prerušenia na MS napokon neprehrali v situácii, keď inkasovali prvý gól. V roku 1982 tiež vstúpili do šampionátu dvoma remízami a napokon predsa získali titul. Niektorý z obhajcov trofeje predtým naposledy na nasledujúcich MS nezískal ani jedno víťazstvo z prvých dvoch zápasov pred ôsmimi rokmi – Francúzi. Taliansko je jediným z 32 účastníkov MS 2010, ktorý v tomto roku ešte nevyhral zápas.
Na úvod desiateho dňa programu tohto podujatia Slováci prehrali v Bloemfonteine s Paraguajčanmi 0:2 (0:1) a ich nádej na postup do osemfinále sa tým značne zmenšila. Bez ohľadu na výsledok štvrtkového duelu Paraguaj – Nový Zéland totiž potrebujú zo svojho súbežného súboja s Talianmi víťazstvo a ani to im nemusí stačiť.
F-skupina (Nelspruit – štadión Mbombela):
Taliansko – Nový Zéland 1:1 (1:1)
Góly: 29. Iaquinta (z 11 m) – 7. Smeltz, ŽK: 14. Fallon, 28. T. Smith, 87. R. Nelsen (všetci N. Zél.), rozhodovali: Carlos Alberto Batres González (Guat.) – Leonel Leal (Kost.), Carlos Pastrana (Hond.), 38 299 divákov
Zostavy:
Taliansko: Marchetti – Zambrotta, F. Cannavaro, Chiellini, Criscito – Pepe (46. Camoranesi), De Rossi, Montolivo, Marchisio (61. Pazzini) – Iaquinta, Gilardino (46. Di Natale)
Nový Zéland: Paston – W. Reid, R. Nelsen, Vicelich (81. Christie), T. Smith – S. Elliott – Bertos, Lochhead – Fallon (63. Ch. Wood), Killen (90.+ Barron) – Smeltz
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP
V 7. min poslal Elliott loptu do ohňa, po hlavičkovom súboji sa odrazila od neskoro reagujúceho Cannavara k Smeltzovi a útočník austrálskeho Gold Coast United bez zaváhania z „päťky“ prekonal Marchettiho, ktorý v bránke Talianov nahradil s chrbticou maródujúceho Buffona. Dvadsaťosemročný Smeltz zaznamenal 19. presný zásah v najcennejšom drese pri 36. vystúpení. Hráči z Apeninského polostrova sa po nečakanom začiatku postupne otriasli: v 17. min rohový kop Pepeho preletel k sklepávajúcemu Cannavarovi, ale Montolivo na rohu malého vápna nemal dosť pokoja. O štyri minúty neskôr vyskúšal pozornosť Pastona z 20 m Zambrotta a v 27. min bol brankár „All Whites“ dokonca už prekonaný prízemnou strelou Montoliva, zachránila ho však pravá žrď. K nej sa vrhol pri pokutovom kope za faul Smitha na uvoľňujúceho sa De Rossiho, lenže Iaquinta z Juventusu Turín mieril na opačnú stranu a mohol sa radovať – 1:1. Taliani premenili na záverečnom turnaji už svoju piatu penaltu v rade. Pre tridsiatnika Iaquintu išlo o 6. gól pri 39. štarte. Krátko pred prestávkou zaujal pokus De Rossiho, ktorého mužstvo malo priebežne v držaní lopty výraznú percentuálnu prevahu 60 – 40.
Po zmene strán nový muž na trávniku Di Natale ohrozením Pastona z uhla naznačil, že Taliani nehodlajú pustiť taktovku. Drobnou výnimkou bol príspevok Vicelicha zo strednej vzdialenosti v 63. min, krátko predtým si Iaquinta nevytvoril priestor po prevzatí kolmej výzvy na úrovni obrannej línie. V 70. min aktívny Montolivo prinútil brankára výberu kouča Rickiho Herberta k výbornému zákroku. Mužstvo z Apeninského polostrova neustále malo územnú prevahu, ale chýbala mu presvedčivejšia finálna fáza. V 75. min v neprehľadnej situácii hasil Nelsen. V 83. min sa striedajúci Wood obtočil okolo Cannavara a jeho krížna strela po zemi ľavačkou išla len decimetre vedľa ľavej žrde talianskej bránky. V 89. min Pastona riadne natiahol Camoranesi, minútu nato sa do Zambrottovej strely zo siedmich metrov vrhol Nelsen.
Remíza Nového Zélandu s Talianskom sa dostala do histórie
Agentúra Reuters v nedeľu zverejnila svoj rebríček desiatich najväčších prekvapení v histórii futbalových majstrovstiev sveta.
1. KĽDR – Taliansko 1:0 na MS 1966 v Taliansku (19. júla v Middlesbroughu)
KĽDR nedával nikto pri jej premiérovej účasti na MS výraznejšie šance, inak tomu nemalo byť ani v zápase s Talianskom, ktorého dres vtedy obliekali hviezdy typu Giacinto Facchetti, Sandro Mazzola a Gianni Rivera. V 42. min sa však Pak Doo-ik postaral o šok, z ktorého sa „azúrová squadra“ nedokázala spamätať a napokon putovala predčasne domov. Reprezentanti Kórejskej ľudovodemokratickej republiky v štvrťfinále narazili na Portugalsko, nad ktorým vyhrávali už rozdielom triedy 3:0. O slovo sa však prihlásil Eusébio, ktorý heroickým výkonom a štyrmi gólmi rozhodol o víťazstve favorita 5:3.
2. USA – Anglicko 1:0 na MS 1950 (29. júna v Belo Horizonte)
Anglicko, v ktorom sa v 19. storočí zrodil futbal, sa na svetovom šampionáte premiérovo predstavilo až v jeho štvrtej edícii, v Brazílii v roku 1950. Albión si vo svojom úvodnom vystúpení poradil s Čile a predpokladalo sa, že Spojené štáty americké rozdrví a zabezpečí si tým postup do ďalšej fázy. O prekvapení na úkor anglickej reprezentácie rozhodol presným zásahom v 38. min rodák z Haiti Joe Gaetjens. V ďalšom meraní síl zdolali Angličanov aj Španieli, čo znamenalo, že mužstvo okolo neskoršieho trénera majstrov sveta Alfa Ramseyho sa so šampionátom rozlúčilo.
3. Kamerun – Argentína 1:0 na MS 1990 (8. júna v Miláne)
Úradujúci majstri sveta nevykročili za obhajobou majstrovského titulu šťastnou nohou, v otváracom zápase MS 1990 podľahli Kamerunu najtesnejším rozdielom 0:1. Do listiny strelcov sa ako jediný zapísal Francois Omam Biyik, ktorý „do čierneho“ namieril v 67. min. Ani hviezdny Diego Maradona nedokázal inšpirovať „Albicelestes“ k aspoň vyrovnaniu aj napriek tomu, že Kamerun dohrával bez vylúčených Andre Kana Biyika a Benjamina Massinga.
4. Senegal – Francúzsko 1:0 na MS 2002 (31. mája v Soule)
Dvanásť rokov po prekvapujúcej prehre majstrov sveta s africkým mužstvom v úvodnom dueli svetového šampionátu sa scenár zopakoval – Francúzi podľahli nováčikovi na MS Senegalu 0:1. Paradoxom bolo, že všetci senegalskí reprezentanti obliekali dresy francúzskych klubov a dokonca aj ich tréner Bruno Metsu bol Francúz. V 30. min ako jediný v zápase sieť rozvlnil Papa Bouba Diop. Francúzi napokon nedokázali postúpiť zo skupinovej fázy, keď dokonca nedokázali ani raz skórovať.
5. NSR – Maďarsko 3:2 na MS 1954 (4. júla v Berne)
Maďarská futbalová reprezentácia neokúsila prehru v priebehu štyroch rokov, v skupinovej fáze MS 1954 zdolala NSR 8:3 a v úvode finálového duelu sa ujala vedenia 2:0 po góloch Ferenca Puskása a Zoltána Czibora. Nezlomní Nemci však vyrovnali presnými zásahmi Maxa Morlocka a Helmuta Rahna, päť minút pred záverečným hvizdom sa druhý menovaný postaral o víťazný gól dažďom poznačeného merania síl. Maďarská reprezentácia z roku 1954 si vyslúžila prezývku „najlepšie mužstvo, ktoré nikdy nevyhralo majstrovstvá sveta“. V Nemecku sa stretnutie zapísalo do dejín ako „Zázrak z Bernu“, neskôr vznikol aj rovnomenný film.
6. Uruguaj – Brazília 2:1 na MS 1950 (16. júla v Rio de Janeiro)
Všeobecne sa predpokladalo, že Brazília na šampionáte na domácej pôde nezakopne, no zaváhanie vo finálovej fáze proti Uruguaju ju v roku 1950 stálo majstrovský titul. „Kanárikom“ by na celkové prvenstvo stačila i remíza, tento stav svietil na ukazovateli skóre ešte v 79. min, potom ale Alcide Ghiggia spôsobil národný smútok v juhoamerickej krajine.
7. Severné Írsko – Španielsko 1:0 na MS 1982 (25. júna vo Valencii)
Severné Írsko po 24-ročnej neúčasti na šampionáte dokonale zaskočilo usporiadateľskú krajinu MS 1982, keď vo Valencii zdolalo Španielov a Gerry Armstrong sa stal národným hrdinom. Zo základnej skupiny napokon postúpili obe mužstvá, Španieli sa však z prehry nedokázali spamätať – zo svojich piatich vystúpení na turnaji zvíťazili iba v jednom a turnaj sa pre nich skončil sklamaním.
8. Alžírsko – NSR 1:0 na MS 1982 (16. júna v Gijóne)
Alžírsko je ďalšou krajinou, ktorá dokázala vo svojom historicky prvom meraní síl na majstrovstvách sveta zaskočiť favorita. V roku 1982 bola NSR európskym šampionátom, Afričania sa však veľkých mien nezľakli – skóre otvoril Rabah Madjer a na vyrovnávajúci gól Karla-Heinza Rummeniggeho odpovedal Lakhdar Belloumi. Alžírčania však do vyraďovacej fázy nepostúpili, o čo sa „podivuhodným“ spôsobom postarali NSR a Rakúsko. Ich vzájomný zápas sa skončil 1:0, Rakúsko sa akoby ani nesnažilo vyrovnať. Nemci sa prebojovali až do finále, tam však nestačili na Taliansko.
9. Nový Zéland – Taliansko 1:1 na MS 2010 (20. júna v Nelspruite)
Futbalový trpaslík z ostrovnej krajiny zaskočil Goliáša v podobe talianskych majstrov sveta. Už v 7. min si mohli diváci zakričať gól, no iba málokto predpokladal, že sa vedenia ujmú „Kiwis“, keď zmätky v obrane „azúrovej squadry“ využil Shane Smeltz. V 29. min síce z pokutového kopu vyrovnal Vincenzo Iaquinta, no Taliani nedokázali zvíťaziť, čím si skomplikovali cestu do vyraďovacej fázy.
10. Írsko – Taliansko 1:0 na MS 1994 (18. júna v East Rutherforde)
V 12. min gólmana Gianlucu Paglicu prekonal Ray Houghton a zaskočení Taliani sa už vo svojom úvodnom zápase na šampionáte nezmohli na odpoveď. Írsko poslalo v play-off domov Holandsko, kým reprezentanti krajiny z Apeninského polostrova sa prebojovali až do finále, kde po strelách zo značky pokutového kopu podľahli Brazílii.
Tabuľky a výsledky zápasov základnej skupiny
SITA