ODPORÚČAME:
Európska komisia chce, aby Grécko zostalo v eurozóne
Gréci sa nechcú vzdať eura a sú za vládu jednoty
„Prezident po odporúčaniach politických lídrov, ktorí sa na schôdzke zúčastnili, poveril Loukása Papadémosa sformovaním novej vlády,“ uviedla prezidentská kancelária.
V príhovore krátko po svojom menovaní Papadémos vyzval Grékov, aby sa zjednotili v čase najhoršej ekonomickej krízy za celé desaťročia. „Grécka ekonomika čelí obrovským problémom napriek vynaloženému enormnému úsiliu. Grécko je na rozhodujúcej križovatke, cesta nebude jednoduchá,“ povedal 64-ročný Papadémos pred prezidentským palácom.
„Problémy sa vyriešia rýchlejšie, ak tu bude jednota, spolupráca a múdrosť,“ dodal Papadémos. Trhy reagovali pozitívne na vymenovanie gréckeho premiéra, burza v Aténach posilnila hodinu pred uzatvorením o jedno percento.
Bývalý guvernér gréckej centrálnej banky, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri vstupe Grécka do eurozóny, sa vyjadril aj k špekuláciám o odchode z eurozóny. „Som presvedčený, že účasť v eurozóne je garanciou fiškálnej stability a faktorom ekonomickej prosperity,“ uviedol.
Hlavnou úlohou dočasnej vlády bude podľa Papadémosa implementácia dohody EÚ o záchrannom balíku, pokiaľ ide o termín predčasných volieb, zatiaľ „presný termín nebol určený.“
Papadémos vo štvrtok prišiel do prezidentského sídla, kde dve najsilnejšie strany krajiny spolu s menšou nacionalistickou stranou rokovali s prezidentom Károlosom Papúliasom o zložení nového kabinetu.
Plánovanú návštevu zrušil aténsky arcibiskup Ieronymos, aby sa zúčastnil na ceremónii menovania Papadémosa, informovala TV NET. Papadémos prišiel asi dve hodiny po rokovaniach, ktoré sa začali o 8. hodine miestneho času (09:00 SEČ).
Stretnutie gréckej politickej reprezentácie zvolal prezident po tom, ako v stredu večer nepadla dohodla o náhrade Geórgiosa Papandréouana premiérskom poste. Tým podľa stredajších informácií mal byť predseda parlamentu Fíllipos Petsálnikos. Po večernom rokovaní s prezidentom však jeho meno oficiálne nepotvrdili.
Najviac sa v súvislosti s novým predsedom gréckej vlády spomínalo práve meno bývalého viceprezidenta ECB Papadémosa. Medzi ďalších kandidátov patrili ešte v utorok 69-ročný európsky ombudsman Nikiforos Diamantúros a 64-ročný bývalý minister financií a zástupca Grécka v Medzinárodnom menovom fonde (MMF) Panagiotis Rúmeliotis. Oznámenie novej vládnej zostavy sa pôvodne očakávalo v stredu.
Líder socialistov Papandréou spolu s vodcom opozície a lídrom konzervatívcov Antónisom Samarásom rokovali o vytvorení takzvanej vlády národnej jednoty od nedele.
Grécko urýchlene potrebuje vyplatenie ďalšej časti úveru od medzinárodných inštitúcií, inak krajine hrozí bankrot. Pomoc minulý týždeň inštitúcie zablokovali v reakcii na grécke plány vypísať referendum o dohode lídrov EÚ o záchrannom pláne v podobe riadeného bankrotu Grécka.
Referendum grécka vláda nakoniec zrušila a politickí lídri sa dohodli na odstúpení Papandréoua a vytvorení dočasnej vlády. Predčasné voľby sa podľa doterajších informácií mali konať 19. februára, nový grécky premiér termín však zatiaľ nepotvrdil.