BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Jednou z kľúčových úloh pre novú vládu po marcových voľbách bude konsolidácia verejných financií a zníženie deficitu pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2013.
Na potrebe úsporných opatrení či na nutnosti zvyšovať príjmy štátneho rozpočtu sa zhodli predstavitelia šiestich strán na štvrtkovom diskusnom fóre Hospodárskych novín HNClub. „Novej vláde zostane 18 mesiacov na to, aby dosiahla konsolidačné úsilie niekde na úrovni jednej miliardy eur,“ upozornil v rámci svojho vystúpenia podpredseda strany Smer-SD Peter Kažimír. Pre tento rok je deficit slovenských verejných financií rozpočtovaný na úrovni 4,6 % výkonu ekonomiky.
Smer-SD presadzuje zvyšovanie priamych daní
Nová vláda pritom podľa Petra Kažimíra bude musieť vzhľadom na krátkosť času realizovať väčšinu opatrení na strane príjmov.
Smer sa pritom chce sústrediť hlavne na oblasť priamych daní. „Odmietame navyšovanie dane z pridanej hodnoty a nepriamych daní,“ uviedol Kažimír s tým, že strana si vie predstaviť zvýšenie napríklad spotrebných daní, či selektívny prístup k majetkových daniam. Smer chce po voľbách presadiť napríklad progresívne zdanenie fyzických osôb či vyššie zdanenie pre firmy s vyššími príjmami.
Zdanenie monopolov, telekomunikačných spoločností, daň z hazardu a luxusu
K zachovaniu rovnej dane sa pritom podľa slov podpredsedu Andreja Danka hlási SNS. „Nesmieme dovoliť šialené progresívne dane,“ vyhlásil Danko s tým, že Slovensko by si malo zachovať rovnú daň, ktorej sadzbu navrhuje SNS znížiť na 16 %. Tento krok by mal zvýšiť motiváciu podnikateľov zamestnávať viac ľudí.
Prípadný výpadok zo zníženia sadzby rovnej dane navrhuje SNS vykryť zdanením monopolov či telekomunikačných spoločností. Cestou nezvyšovania dane z príjmov ale napríklad zavedením dane pre monopoly by sa Slovensko malo vydať aj podľa lídra Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igora Matoviča.
Na iné dane ako dane z príjmov by sa mala nová vláda zamerať aj podľa KDH. V prípade potreby hľadania dodatočných zdrojov do rozpočtu by sa mala vláda podľa predsedu strany Jana Figeľa pozrieť napríklad na oblasť daní z hazardu či na daň z luxusu. „Ide o kategóriu špeciálnych tovarov alebo služieb, ktoré nie sú bežné pre bežných občanov,“ spresnil obsahové zameranie tejto dane Figeľ.
Po voľbách prídu reformy
Nová vláda bude musieť byť podľa Juraja Miškova z SaS silne proreformná. SaS sa podľa jeho slov po voľbách zamerá na tri oblasti reforiem. A to na reformu sociálneho systému, reformu štátu a jeho funkcií a na reformu podnikateľského prostredia. SaS si vie napríklad predstaviť zrušenie dávok v hmotnej núdzi, a to tak, aby ich občania nahradili príjmom z práce. Kľúčom k zvýšeniu zamestnanosti bude podľa Miškova zlepšenie kvality podnikateľského prostredia.
Zmeny v daniach po voľbách nevylučuje ani Most – Híd. Podľa Ivana Švejnu by sa však nová vláda mala zamerať na postupnosť krokov a dane by mali prísť na rad ako posledné. „Pokiaľ chceme znižovať deficit, tak v prvom rade sa poďme pozrieť kde sa dá ušetriť,“ uviedol vo štvrtok Švejna. Most – Híd si podľa jeho slov vie predstaviť napríklad úspory v sociálnom systéme, kde by sa mala presadzovať v prvom rade solidárnosť s určitou mierou zásluhovosti.