Nová kampaň má pomôcť so znížením samovrážd na železnici, riešením by mohli byť nálepky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
vlak, trať, koľaje
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Psychológovia chcú znížiť počty samovrážd na železnici nálepkami s odkazmi na odbornú pomoc. Podľa psychológov z internetovej linky pomoci IPčko.sk a z Krízovej linky pomoci je na Slovensku hneď niekoľko miest, kde opakovane dochádza k samovražedným pokusom.

Vychádzajú pritom z vlastných štatistík, keďže za posledný polrok boli už 1 417 krát v kontakte s ľuďmi uvažujúcimi o ukončení života samovraždou. Agentúru SITA o tom informoval psychológ Marek Madro z IPčko.sk.

Nálepky s odkazmi

Psychológovia z občianskeho združenia IPčko tak na základe údajov vytvorili mapu najčastejších tragédií na železniciach a teraz na tieto miesta umiestňujú nálepky s odkazmi na odbornú psychologickú prvú pomoc.

Už počas prvých týždňov tejto aktivity mali psychológovia zo združenia dva kontakty s ľuďmi, ktorí sa o možnosti pomoci v krízovej životnej situácii dozvedeli práve vďaka týmto nálepkám.

Tabuľová kampaň

V zahraničí funguje niekoľko projektov, ktorými sme sa inšpirovali. Vedeli sme, že pomáhajúce informácie, na to, aby posilňovali pocit dôvernosti, musia byť podané neformálnym, no adresným spôsobom,“ vysvetlil Madro. Pre IPčko.sk bola najväčšou inšpiráciou podobná nálepková kampaň „Talk“, ktorú tvorili dizajnovo zaujímavé a neformálne pôsobiace nálepky a tiež tabuľová kampaň z mosta Golden Gate zo San Francisca.

Hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová uviedla, že Slovensko eviduje okolo 70 samovrážd na železničných koľajach ročne, ich počet ale postupne klesá.

Skontaktovať psychológov z IPčka je možné prostredníctvom chatu www.ipcko.sk, e-mailu na poradna@ipcko.sk či telefonicky na čísle 0800 500 333. Ďalšie možnosti pomoci je možné nájsť na krizovalinkapomoc.sk alebo dobralinka.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Madro