Nobelovu cenu za mier získali chemickí inšpektori

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nobelovka, nobelova_cena
Foto: wired.co.uk

OSLO 11. októbra (WEBNOVINY) – Nobelovu cenu za mier za rok 2013 získala v piatok Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Nórsky Nobelov výbor organizácii cenu udelil za „rozsiahle úsilie zbaviť svet chemického arzenálu“. OPCW a dohovor o chemických zbraniach podľa Nobelovho výboru definovali chemické zbrane ako neprijateľné podľa medzinárodného práva.

OPCW, založená v roku 1997, sa momentálne podieľa na likvidácii chemických zbraní v Sýrii. „Posledné udalosti v Sýrii, kde boli tieto zbrane opäť použité, dokazuje nevyhnutnosť ešte zvýšiť úsilie na ich likvidáciu,“ uvádza sa v stanovisku výboru.

Cenu si organizácia prevezme 10. decembra, na výročie úmrtia zakladateľa ceny, švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela. Cena zahŕňa diplom, medailu a finančnú odmenu v sume takmer milión eur.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní so sídlom v Haagu dohliada na plnenie Dohovoru o zákaze vývoja, výroby, hromadenia a použitia chemických zbraní a o ich zničení, pričom úzko spolupracuje s jednotlivými členskými štátmi.

Z hľadiska medzinárodných štruktúr patrí organizácia medzi najúspešnejšie, keďže združuje 189 členských štátov. Dve krajiny, Izrael a Barma spomínaný dohovor podpísali, avšak zatiaľ neratifikovali. Štyri krajiny, Angola, Egypt, Somálsko a Severná Kórea, zatiaľ nepristúpili k podpisu ani k prijatiu dohovoru. Sýria dohovor prijala len nedávno.

Nobelova cena
Foto: SITA/AP

Úlohou spoločnej misie OSN a OPCW je zlikvidovať sýrske chemické zbrane do polovice roku 2014 v súlade s nedávno prijatou rezolúciou BR OSN. OPCW poskytla misii zbrojných expertov a OSN má na starosti logistiku, komunikáciu a bezpečnosť.

Experti už začali s likvidáciou raketových hlavíc, leteckých chemických bômb a výrobných zariadení, pričom tieto majú byť zničené do 1. novembra. Potom bude prebiehať prevoz a likvidácia nebezpečných chemikálií. Zásoby si krajina vytvorila v priebehu desaťročí a rozmiestnila ich na viaceré miesta v krajine.

Tento rok sa o prestížne ocenenie za mierové zásluhy uchádzal rekordný počet 259 nominovaných, pričom ich zoznam bol tradične prísne utajovaný.

Medzi favoritmi bola aj Pakistanka Malála Júsafzajová, 16-ročná aktivistka postrelená členom afganského hnutia Taliban, ktorá vo štvrtok získala už Sacharovovu cenu udeľovanú Európskym parlamentom.

Na severe Európy sa v pondelok začal týždeň udeľovania prestížnych ocenení.

Za objav mechanizmu regulujúceho vezikulárky transport, čo je hlavný systém transportu látok v bunkách, získali tento rok Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu Američania James E. Rothman, Randy W. Schekman a Nemec Thomas C. Südhof.

Na druhý deň získali Nobelovu cenu za fyziku François Englert a Peter W. Higgs za teoretické popísanie mechanizmu, ktorý prispel k pochopeniu pôvodu hmoty subatomárnych častíc.

V stredu sa svet dozvedel mená vedcov, ktorí si 10. decembra, na výročie úmrtia zakladateľa ceny, švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela, prevezmú cenu za chémiu. Získali ju Martin Karplus, Michael Levitt a Arieh Warshel za vývoj multiškálových modelov pre komplexné chemické systémy. Cena zahŕňa diplom, medailu a finančnú odmenu.

Udelenie Nobelovej ceny mieru vyvolalo v histórii aj viacero kontroverzií, v roku 2009 to bolo napríklad v prípade amerického prezidenta Baracka Obamu a minulý rok vzbudilo kontroverzné reakcie udelenie ocenenia Európskej únii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Malála JúsafzajováRobert Fico