Neziskovky idú bojovať do parlamentu o dve percentá z daní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Deň narcisov v uliciach Bratislavy
Deň narcisov - 16. ročník celoslovenskej finančnej zbierky organizuje Liga proti rakovine. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Desiatky zástupcov neziskových organizácií majú dnes namierené do parlamentu, kde chcú s poslancami diskutovať o novele zákona o dani z príjmu.

Ako ďalej agentúru SITA informovala PR manažérka Nadácie Pontis Petra Nagyová, zástupcovia neziskoviek veria, že sa im podarí stretnúť aj sa ministrom financií a hovoriť s ním o možných dopadoch nezachovania dvoch percent z dani z príjmu.

Očakávaný pokles dvoch percent z dani z príjmu v budúcom zdaňovacom období o pol percento ohrozuje najviac tých, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých.

„Pre mnohé neziskové organizácie, ktoré sa starajú o chorých ľudí, bezdomovcov, životné prostredie alebo kultúru sú dve percentá podstatný zdroj príjmu,“ uviedla s tým, že ak im štát tieto peniaze vezme, pre niektoré to môže byť likvidačné.

Neziskové organizácie sa podľa jej slov spojili a žiadajú ministra financií o trojročný odklad znižovania asignácie dane firiem. Možnosť venovať podiel dane sa má u právnických osôb od budúceho zdaňovacieho obdobia znižovať. Ak firmy budú chcieť pomáhať a využiť pritom aj vyššiu asignáciu, budú musieť radikálne zväčšiť dary zo svojho zisku.

„Dve percentá sú jedným z najdôležitejších príjmov pre neziskové organizácie, pomáhajú im dofinancovať oblasti, na ktoré často nemajú peniaze,“ priblížil programový riaditeľ Nadácie Pontis Pavel Hrica a dodal, že ak o tieto zdroje prídu, môžu nastať problémy, ktoré štát doteraz neriešil.

Môže sa zvýšiť počet bezdomovcov na uliciach

Bezdomovec
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

„Zrazu sa začne objavovať viac chorých ľudí, ktorým nemá kto pomôcť, alebo sa zvýši počet bezdomovcov na ulici,“ doplnil. Príjem z asignácie dane v uplynulých rokoch klesal, ministerstvo financií navrhlo spomalenie klesania asignácie dane o 0,25 percenta.

„Pre štátny rozpočet je päť miliónov eur relatívne malá ušetrená suma, no pre stovky organizácií, ktoré robia verejnoprospešnú činnosť a pomáhajú tým, ktorí to najviac potrebujú, znamená tento výpadok popri iných odsúhlasených opatreniach doslova existenčnú hrozbu,“ informoval Hrica.

Pre Úniu slabozrakých a nevidiacich Slovenska (ÚNSS) sú dve percentá výrazným zdrojom financovania. „Pokles cítime už niekoľko rokov. Rastú nám náklady, požiadavky na mzdy, menšie príjmy by pre nás znamenali určité obmedzenia služieb, ktoré poskytujeme nevidiacim a slabozrakým ľuďom v rámci ich prípravy na samostatný a nezávislý život,“ informoval agentúru SITA predseda únie Branislav Mamojka.

Liga proti rakovine podporuje aj hospice

Staroba, dôchodca, hospic
Foto: SITA/AP

Z dvoch percent a z kampane Deň narcisov funguje aj Liga proti rakovine. „Vďaka peniazom, ktoré nám dáva verejnosť, môžeme nakupovať prístroje do nemocníc, podporovať hospice, paliatívne oddelenia a podieľať sa na výskume,“ poznamenala výkonná riaditeľka Eva Kováčová.

V prípade, že príjmy začnú klesať, združenie sa bude musieť rozhodnúť, čo ďalej. „Určite sa nechceme ocitnúť v situácii, aby sme chorým ľuďom hovorili, že nemôžu používať bezplatné služby, ktoré sme pre nich roky poskytovali,“ doplnila.

Mnohé neziskovky sa zhodujú, že ak im štát siahne na peniaze, bude musieť nahradiť služby, ktoré klienti od nich doteraz dostávali.

„Organizácie zvyšujú svoje zdroje dobrovoľníckou prácou a nadšením. Verejnoprospešné aktivity robia oveľa efektívnejšie, ako by to robil štát. Ak tieto peniaze zrazu odídu z organizácií, problém sa prejaví na ulici a práve tomu chceme predísť,“ uzavrel pre agentúru SITA programový manažér Nadácie Pontis Pavel Hrica.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie LPR Liga proti rakovine