BRATISLAVA 4. júna (WebNoviny.sk) – Na nutnosti zadefinovať verejnoprávnosť sa v diskusnej relácii V politike televízie TA3 zhodli viacerí kandidáti na generálneho riaditeľa RTVS.
„Treba zadefinovať verejnoprávnosť, až potom je možné RTVS oceniť,“ povedal kandidát Fedor Flašík s tým, že od toho, ako sa zadefinuje tento pojem, sa potom môže odvíjať rozpočet, obsah vysielania rádiotelevízie, alebo napríklad počet kanálov. Nedostatok verejnoprávnosti vyčítala RTVS kandidátka Zuzana Ťapáková.
Aktualizované: Kandidáti na šéfa RTVS predstavili svoje projekty
Podľa nej dnes RTVS nespĺňa funkciu verejno-kultúrnej inštitúcie a prítomná je komercionalizácia a bulvarizácia. Avizované zvýšenie sledovanosti televízie je podľa nej dôsledkom práve vysielania komerčných programov. Podľa kandidáta Michala Ruttkaya je verejnoprávnosť ako „Yeti“, ktorého nikto skutočne nevidel, iba sa o ňom hovorí.
„Verejnoprávne vysielanie je vysielanie pre verejnosť, financované verejnosťou a kontrolované verejnosťou,“ citoval motto britskej BBC kandidát Jaroslav Rezník.
Tretí kanál dostal podporu
Súčasný riaditeľ RTVS Václav Mika v relácii prezentoval aj čiastočný výpočet svojho funkčného obdobia. Na začiatku musel podľa vlastných slov pôsobiť ako krízový manažér. „Posledných päť rokov ale hospodárime vyrovnane,“ zdôraznil. V rámci svojich plánov do budúcnosti spomenul nutnosť tretieho kanála televízie najmä preto, že druhý kanál je v súčasnosti vyťažený športom.
Z tohto dôvodu podporuje zriadenia tretieho kanálu aj kandidát Rezník. Podľa Ťapákovej už v minulosti existoval pokus o vytvorenie tretieho kanálu, nedopadol však úspešne. Podľa Miku je výzvou aj zriadenie spravodajského kanála v rámci rozhlasu.
Viac seriálov a detských programov
Za úspech považuje Mika zvýšenie času venovaného programom pre deti a zvýšenie počtu vyrobených seriálov z dvoch na 12. Podľa Ťapákovej treba, aby verejnoprávna televízia plnila edukatívnu úlohu a vzdelávala.
„Vysielať programy, ktoré sú náročnejšieho charakteru, zvyšujú národné povedomie, ktoré zvyšujú kultúrne povedomie,“ uviedla na margo skvalitňovania obsahu vysielania. Podľa Ruttkaya momentálne približne 50 percent divákov obsah vysielania verejnoprávnej televízie nezaujíma.
„Treba vrátiť televíziu divákom,“ povedal. Podľa Rezníka je v tejto oblasti potrebné reagovať na to, čo prinášajú moderné technológie.
V rámci diskusie sa kandidáti vyjadrovali aj k problematike koncesionárskych poplatkov. „Keď divák pochopí, že si platí službu, o ktorej vie, že je kvalitná, nemá problém zaplatiť koncesionárske poplatky,“ povedal Flašík. Podľa Miku je financovanie verejnoprávnych inštitúcií prostredníctvom koncesionárskych poplatkov bežné aj v zahraničí, pričom v porovnaní s inými štátmi u nás sú porovnateľne nižšie.
„Je to fungujúci model,“ povedal. V platení poplatkov vidí zmysel aj Rezník, pričom podľa neho musia byť doplnené o vlastné príjmy RTVS a financie v rámci zmluvy so štátom. Ako reálny tento modiel označila aj Ťapáková.