BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Zástupcovia niektorých športových zväzov spochybňujú zvolenie Františka Chmelára za prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) a chystajú odvolanie na Športový arbitrážny súd (CAS) do Lausanne.
Podľa informácií denníka Šport iniciatívu napadnúť všetky rozhodnutia 44. valného zhromaždenia SOV, ktoré sa konalo 24. novembra, chystajú predovšetkým zástupcovia Slovenského futbalového zväzu, Slovenského tenisového zväzu a Slovenského zväzu cyklistiky.
Športové zväzy namietajú, že nebola splnená podmienka hlasovacej väčšiny, preto rozhodnutia 44. VZ SOV nie je možné považovať za platné a je možné napadnúť ich opravným prostriedkom.
Obrazom: Voľba prezidenta Slovenského olympijského výboru
Porušili sa stanovy SOV
Už počas valného zhromaždenia SOV hovoril prezident SZC Peter Privara o tom, že hlasovanie nebude v súlade so stanovami, keďže olympijské športové zväzy nemajú nadpolovičnú väčšinu.
Nespokojné zväzy teraz opätovne tvrdia, že došlo k porušeniu článku 3, odsek 5, písmeno d) Stanov SOV, ktorý hovorí: „Členmi SOV musia byť: právnické osoby – národné športové zväzy združené v medzinárodných športových federáciách, ktorých šport je zaradený do programu olympijských hier, a to každý zväz prostredníctvom jedného svojho delegovaného zástupcu; tieto zväzy musia tvoriť hlasovaciu väčšinu na valnom zhromaždení SOV.“
Na 44. valnom zhromaždení SOV sa zúčastnilo 77 delegátov, pričom 38 z nich zastupovalo olympijské športové zväzy.
Podľa nespokojných zväzov sa tým porušili Stanovy SOV a Olympijská charta. SOV má však k dispozícii výklad zo strany Medzinárodného olympijského výboru, podľa ktorého zastupujú olympijské športy aj členovia komisie športovcov.
V novembrovom pléne boli traja, čím bola splnená podmienka zo stanov. „Vo všetkých otázkach všeobecnej povahy vrátane volieb do orgánov národných olympijských výborov môžu byť podľa článku 28.3 Olympijskej charty zahrnutí a rátaní do kalkulácie hlasovacej väčšiny olympijských športových federácií aj člen MOV v danej krajine (ak taký existuje) a tiež zástupcovia športovcov, ktorí na valnom zhromaždení reprezentujú komisiu športovcov,“ uviedol podľa denníka Šport v písomnej reakcii pre SOV šéf oddelenia inštitucionálnych vzťahov MOV pre styk s národnými olympijskými výbormi Jerome Poivey. Podľa tohto by medzi 77 delegátmi VZ mali olympijské športy so 41 zástupcami potrebnú väčšinu.
Prezident SOV voľby obhajuje
V prípade disproporcií medzi stanovami národného olympijského výboru a Olympijskej charty je medzinárodný dokument nadradeným. Jeho výklad robí výlučne MOV. „Nie je to dobré, lebo akékoľvek podanie na CAS znamená riešenie určitej hraničnej situácie v boji o pravdu. Pokiaľ ide o valné zhromaždenie SOV, nik nemôže spochybňovať, že bolo demokratické a bolo v súlade s olympijskými princípmi. Voľby boli tajné, ich výsledok je taký, aký je. Pokiaľ ide o podanie na CAS, fakt je ten, že v našich stanovách to, čo napádajú, nebolo jednoznačné. Ak však má niekto pochybnosť o znení stanov – a to platí nielen pre nás, ale vo všetkých krajinách na svete – kľúčové je znenie Olympijskej charty. Z Medzinárodného olympijského výboru sme dostali jej jednoznačný výklad. Pri hlasovaniach o všeobecných rozhodnutiach sa do tzv. olympijskej väčšiny počítajú hlasy zástupcov zväzov, ktorých športy sú v programe hier a môžu sa do nej počítať aj hlasy športovcov – členov komisie športovcov národného olympijského výboru delegovaných na valné zhromaždenie,“ uviedol pre denník Šport prezident SOV František Chmelár, ktorý v novembrových voľbách zdolal Jána Filca jednoznačne 53:21.