Neskoršie ozdravenie verejných financií by malo tvrdší dopad

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Michal Mušák
Michak Mušák Foto: slsp.sk

BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Európske krajiny vrátane Slovenska by mali pristúpiť k znižovaniu deficitov verejných financií. Konštatuje to analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák, podľa ktorého už krajiny inú možnosť, vzhľadom ma rastúce riziká súvisiace s financovaním v budúcnosti, ani nemajú. Ak by Slovensko nepristúpilo ku konsolidačnému plánu, možno by síce nejaký čas rástlo rýchlejšie, ale za zhruba dva alebo tri roky by mohlo byť podľa analytika v situácii, kedy by si nebolo schopné požičať zdroje a mohlo by skončiť ako napríklad Grécko. Ozdravenie verejných financií by v takom prípade bolo podľa Mušáka oveľa „bolestivejšie“.

Plánované kroky na zníženie deficitu verejných financií v budúcom roku pritom nebudú posledné. „Je to krok, ktorým dobiehame možno niečo čo sme tento rok stratili, keďže schodok tento rok bol v podstate rovnaký ako minulý, čiastočne to treba dobehnúť,“ konštatoval Mušák na stredajšej konferencii spoločnosti Vestige s tým, že Slovensko bude musieť prijať ozdravné opatrenia aj v ďalších rokoch. Štát by sa pritom podľa jeho slov mal zamerať hlavne na oblasti, v ktorých má rezervy.

Jednou z oblastí, v ktorej by sa štát mohol viac sústrediť na šetrenie, je podľa riaditeľa Inštitútu hospodárskej politiky Františka Palka mzdová oblasť. Podľa jeho slov je taktiež nevyhnutné, aby sa už prestalo na Slovensku hovoriť o reorganizácii štátnej správy, ale aby sa nastavili procesy v rámci ústrednej štátnej správy tak, aby bola efektívnejšia, lacnejšia a by mohla poskytovať kvalitnejšie služby. Pri nastavení správneho tempa konsolidácie je podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu financií dôležité, aby zvolená fiškálna politika nepodlomila budúci ekonomický rast. „Malo by ísť o nejaké zosúladenie impulzov v ekonomike s cieľom vlády stabilizovať verejné financie,“ konštatuje Palko.

Vláda Ivety Radičovej si stanovila za cieľ znížiť deficit verejných financií pod maastrichtské 3 % hrubého domáceho produktu do roku 2013. Peter Staněk z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied však tento zámer označil za nereálny. Zároveň upozornil, že Slovensko sa bude musieť v budúcnosti vysporiadať napríklad s rastúcimi dlhmi v zdravotníctve či v samospráve.

Prvým krokom k naplneniu konsolidačného zámeru vlády má byť budúcoročná konsolidácia, ktorou sa má dosiahnuť zníženie tohtoročného očakávaného schodku verejných financií z takmer 8 % výkonu ekonomiky na úroveň 4,9 %. Na strane príjmov má k tomu prispieť okrem iného napríklad zvyšovanie dane z pridanej hodnoty z 19 % na 20 %, rušenie daňových a odvodových výnimiek či zvyšovanie spotrebných daní. V roku 2012 si rezort financií naplánoval znížiť deficit verejných financií na úroveň 3,9 % hrubého domáceho produktu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal MušákPeter Staněk