Nepokoje v Sýrii pokračujú, bombový útok zasiahol Damask

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sýrska armáda zabíjala zo vzduchu
Útoky sýrskych bojových lietadiel na predmestiach Damasku si v pondelok vyžiadali najmenej 60 obetí. Informovali o tom miestni aktivisti. Podľa ich údajov boli cieľom náletov časť Zemalka a východnejšie položené predmestie Sakba, kde povstalecká Slobodná sýrska armáda skôr počas dňa napadla viacero vojenských cestných blokád. Obe predmestia sú chudobné a prevažne sunnitské. Sunniti sú hlavnou hybnou silou bojujúcou už 17 mesiacov za zvrhnutie režimu prezidenta Baššára al-Asada. Foto: SITA/AP Photo/Shaam News Network, SNN

DAMASK 24. septembra (WEBNOVINY) – Južnou časťou Damasku v utorok otriasol bombový útok, pri ktorom zahynulo najmenej sedem ľudí a ďalších 15 vyviazlo so zraneniami rôzneho rozsahu.

Informovala o tom exilová Sýrska organizácia pre monitorovanie ľudských práv, podľa ktorej v štvrti at-Tadámun explodovalo auto naložené výbušninou.

Správu o mŕtvych a zranených v dôsledku teroristického útoku priniesla ešte predtým sýrska štátna televízia, pričom zatiaľ neuviedla žiadne podrobnosti .

At-Tadámun je z veľkej časti pod kontrolou protivládnych povstalcov, podľa exilových aktivistov sa však incident odohral v oblasti, kde pôsobia provládne sily.

Bombové útoky sú v Damasku od vypuknutia občianskej vojny v roku 2011 pomerne časté. K väčšine z nich sa hlási džihádistická povstalecká skupina Front pre podporu sýrskeho ľudu (an-Nusra), ktorá je úzko napojená na irackú odnož al-Kájdy.

Prestaňte podporovať krviprelievanie

Pan Ki mun
Foto: SITA/AP

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-Mun vyzval v utorok počas otváracieho príhovoru na začiatku Valného zhromaždenia hlavné svetové mocnosti, aby prestali posielať zbrane obom stranám bojujúcim v Sýrii. „Apelujem na všetky krajiny, aby prestali podporovať krviprelievanie a ukončili dodávanie zbraní všetkým stranám,“ povedal Pan.

Zároveň vyzval sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada a opozíciu – a „všetkých, čo majú na nich vplyv“- aby pracovali na príprave druhej konferencie v Ženeve s cieľom dosiahnuť politické riešenie konfliktu. „Vojenské víťazstvo je ilúzia. Jediná odpoveď je politické urovnanie sporu,“ povedal.

V rovnakom čase sa USA a Rusko snažia zhodnúť na texte rezolúcie Bezpečnostnej rady, ktorá by prinútila al-Asada vzdať sa chemických zbraní. Ministri zahraničia USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov sa majú stretnúť neskôr v utorok. Vysoký ruský diplomat uviedol, že súčasťou rezolúcie bude článok Charty OSN, ktorý povoľuje použitie sily alebo sankcie.

Obama vyzval na rozhodné konanie

Barack Obama
Foto: SITA/AP

Americký prezidenta Barack Obama vyzval na rozhodné konanie proti Sýrii. Podľa Obamu totiž niet pochýb o tom, že za chemický útok pri Damasku, ktorý si vyžiadal vyše tisíc obetí, je zodpovedný sýrsky režim. Bezpečnostná rada OSN musí preto formou rezolúcie na tento čin rázne odpovedať.

Vo svojom prejave americký prezident avizoval, že na ochranu amerických záujmov na Blízkom východe vrátane zaistenia „voľného toku energie“ a zákazu zbraní hromadného ničenia nebude váhať v krajnom prípade použiť vojenskú silu. Nasadenie vojakov podľa neho rovnako prichádza do úvahy v prípade, ak bude potrebné chrániť USA pred teroristickým útokom. Zároveň oznámil, že USA poskytnú Sýrii ďalšiu humanitárnu pomoc vo výške 340 miliónov dolárov.

Nositeľ Nobelovej ceny mieru zároveň podčiarkol svoj záujem vyriešiť jadrový spor s Iránom diplomatickou cestou. Za každých okolností však chce zabrániť, aby islamská republika disponovala atómovou zbraňou. Nový iránsky prezident Hassan Rúhání už avizoval zmenu kurzu zahraničnej politiky Iránu. S napätím sa preto očakáva, či sa počas Valného zhromaždenia s Obamom osobne stretne.

Chemickí inšpektori OSN sa vrátia do Sýrie v stredu

Chemickí inšpektori OSN by sa do Sýrie mali vrátiť v stredu a pokračovať vo vyšetrovaní podozrení z použitia chemických zbraní. V utorok o tom informoval zástupca ruského ministra zahraničia Sergej Rjabkov. Podľa jeho slov sa budú zaoberať údajnými chemickými útokmi v Chán al-Assál a na dvoch ďalších miestach.

Tie sa chystali vyšetrovať predtým, ako chemické zbrane na predmestiach Damasku 21. augusta zabili stovky ľudí. Minulý týždeň vyšetrovatelia potvrdili, že pri útoku bol použitý nervový plyn sarín. Západné mocnosti z útoku obvinili sýrsku vládu, Sýria a Rusko ich však vyzvali, aby im predložili dôkazy a zodpovednosť naopak pripísali povstalcom.

Odporúčame aj:

Rusko podľa Obamu ignoruje fakty, útok spáchal al-Asad

Sýrsky prezident spáchal zločiny proti ľudskosti, tvrdí OSN

Slovensko podporuje dohodu o chemických zbraniach v Sýrii

Režim Baššára al-Asada oslavuje rusko-americkú dohodu

USA a Rusko sa dohodli na spoločnom postupe voči Sýrii

Sýria premiestňuje chemické zbrane, aby ich nenašli USA

Rusi dostanú sýrske chemické zbrane, sľúbil al-Asad

Masakry uskutočňuje režim i povstalci, Obama s útokom počká

Sýria ustupuje, Rusku a iným krajinám ukáže chemické zbrane

Chemické zbrane v Sýrii pochádzajú aj z Československa

Vojna v Sýrii môže byť dlhšia ako deň – dva, tvrdí odborník

Sýrsky prezident varuje, že sa Američanom za útok pomstí

Sýria je pripravená aj na tretiu svetovú vojnu

Útok USA na Sýriu by sa podobal bombardovaniu Juhoslávie

CNN zverejnila kruté zábery po chemickom útoku v Sýrii

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaJohn KerryPan Ki-munSergej Lavrov