BERLÍN 17. augusta (WEBNOVINY) – Nemecko je „veľmi skeptické“ k navrhovaným zmenám pravidiel pri výpočte výšky verejných dlhov s cieľom zohľadniť náklady reforiem dôchodkových systémov. V utorok to vyhlásil hovorca nemeckého ministerstva financií. „Zavedenie výnimiek pri definovaní dlhu by mohlo skomplikovať interpretáciu údajov na úrovni EÚ,“ povedal. „Mohlo by to znevýhodniť krajiny, ktoré si vybrali iný spôsob reformy penzijného systému,“ dodal hovorca.
Deväť prevažne východoeurópskych členských štátov EÚ vrátane Slovenska vyzvalo Európsku komisiu na zmenu pravidiel pri výpočte výšky verejných dlhov s cieľom zohľadniť náklady reforiem dôchodkových systémov. Informovalo o tom v utorok maďarské ministerstvo hospodárstva .
„Deväť členských štátov EÚ sa na základe iniciatívy Poľska spoločne obrátilo na prezidenta Európskej rady a európskeho komisára pre hospodárske a menové záležitosti … (so žiadosťou) o zohľadnenie reformných nákladov v tých štátoch, ktoré uskutočnili dôchodkové reformy,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení. List podpísali ministri financií Litvy, Lotyšska, Bulharska, Švédska, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Poľska a Českej republiky.
Maďarsko, podobne ako viaceré krajiny, o ktoré sa rozšírila EÚ v roku 2004 a 2007, uskutočnilo dôchodkovú reformu založenú na systéme súkromných dôchodkových účtov. Platby do súkromných fondov však vytvárajú schodok vo verejných penzijných systémoch, ktorý musí sanovať štát, čo prispieva k zvyšovaniu rozpočtových deficitov. „(Reforma z roku 1997) bola prijatá s cieľom zabezpečiť dlhodobú životaschopnosť penzijného systému. Rozpočtové dopady reformy sa preto musia odraziť na pravidlách (výpočtu verejných dlhov),“ uviedlo maďarské ministerstvo financií.
Európska komisia v utorok uviedla, že žiadosť skupiny členských krajín o zohľadnenie nákladov dôchodkových reforiem v rozpočtových pravidlách EÚ je „relevantná“. Komisia návrh analyzuje a odpoveď pripraví ešte pred najbližším stretnutím ministrov financií, ktoré sa uskutoční 6. septembra, uviedol hovorca komisie Amadeu Altafaj. Komisia podľa neho nemá v tejto otázke jasnú pozíciu, uvedomuje si však, že problémom sa treba zaoberať.
SITA, Reuters