BERLÍN 10. augusta (WEBNOVINY) – Dolná komora nemeckého parlamentu (Bundestag) môže žiadať zmeny v riešeniach, na ktorých sa dohodli lídri EÚ minulý mesiac na mimoriadnom summite venovanom dlhovej kríze v eurozóne. Vyhlásil to v utorok vysoký predstaviteľ Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá je menším koaličným partnerom vo vláde kancelárky Angely Merkelovej. V Nemecku rastie nechuť prispievať na záchranné programy v rámci eurozóny a poslanci vládnej koalície stále viac hovoria o riziku premeny EÚ na „transferovú úniu“, v ktorej by najväčšia európska ekonomika financovala slabších členov.
„Naozaj si viem predstaviť, že Bundestag bude presadzovať … ďalšie zlepšenia (rozhodnutí z krízového summitu),“ povedal v utorok Rainer Brüderle, šéf poslaneckej frakcie FDP. Jeho vyjadrenie nasledovalo po tom, čo kancelárka Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v spoločnom vyhlásení vyzvali na urýchlené schválenie záverov summitu z 21. júla v parlamentoch jednotlivých krajín. „Nie všetko je dokonalé,“ povedal Brüderle pre rozhlasovú stanicu Bayern 2. „Nemecký rozpočet jednoducho nemožno zmeniť na samoobsluhu pre iné krajiny, ktoré dostatočne neriešia svoje kľúčové problémy,“ zdôraznil predstaviteľ FDP.
Výhrady na adresu európskej politiky kancelárky Merkelovej zaznievajú od viacerých poslancov vládnych strán. Možnosť, že by parlament dohodu lídrov EÚ vetoval, však poprední predstavitelia vládnej koalície odmietli.
Lídri eurozóny minulý mesiac schválili druhý záchranný program pre Grécko. Dohoda počíta aj s právomocou Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) kupovať na základe odporúčania ECB na sekundárnych trhoch dlhopisy.