BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Igor Nemeček bude na blížiacich sa zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri vedúcim slovenskej výpravy. V čase jeho odchodu do dejiska najväčšieho zimného športového sviatku s ním agentúra SITA prináša rozhovor na najaktuálnejšiu – olympijskú tému.
– Aké ste mali pred siedmimi rokmi pocity po oficiálnej voľbe Vancouveru za dejisko ZOH 2010? Kanaďania vtedy zdolali Kórejčanov v 2. kole iba o tri hlasy.
„Mal som z toho dobrý pocit. Kanada má určite väčšiu tradíciu v zimných športoch, najmä v hokeji a lyžovaní. Bolo to síce tesné, ale bola to správna voľna. Už vtedy som vedel, že tá olympiáda bude pekná, lebo ľudia v Kanade sú v dobrom slova zmysle fanatici čo sa týka organizácie. Dokázali to aj tým, že už rok pred začiatkom, čiže vo februári 2009, mali všetky športoviská pripravené na takej úrovni, že sa tam už vtedy mohli hry začať. Teraz síce robí trošku organizátorom problém teplé počasie, ale s takým niečím treba vždy počítať. To sa nedá vopred ovplyvniť.“
– Bude táto olympiáda iná ako bola tá spred štyroch rokov v Turíne? Môžeme sa vôbec vo Vancouveri niečoho obávať okrem mierneho počasia?
„Myslím si, že nadchádzajúce zimné hry budú určite na vyššej úrovni ako tie turínske, kde to bolo také ´a la Italia´…a veľa vecí nefungovalo tak, ako malo fungovať. Problém môže byť teraz len v tom, že vzdialenosť z Vancouveru do Whistleru je predsa len väčšia ako býva na takýchto podujatiach zvykom, no pri dobrej organizácii sa to s presunmi určite zvládne. My zo Slovenského olympijského výboru budeme mať jednu centrálu vo Vancouveri a druhú vo Whistleri a budeme sa snažiť eliminovať prípadné problémy.“
– Máte za sebou Turín 2006 vo funkcii vedúceho výpravy na zimných olympijských hrách. Čo z toho pre vás vyplýva teraz pred Vancouverom?
„Určite sme všetci, ktorí sme tam boli, teraz skúsenejší. Vtedy sme išli prvýkrát do systému, že boli tri olympijské dediny, ale v podstate v rámci jedného celku. Teraz máme dve dediny, ale aj dva samostatné organizačné celky Vancouver a Whistler, ktoré treba pokryť potrebným počtom ľudí. Aktuálnou novinkou je aj vysoký počet účastníkov zo Slovenska, doteraz sme takú početnú výpravu na zimných hrách nemali. Myslím si, že máme dosť skúsených ľudí na SOV a že všetko čo pre nás vyplýva v súvislosti s Vancouverom, v pohode zvládneme.“
– Máme týždeň pred začiatkom ZOH vo Vancouveri. Je už všetko z hľadiska slovenskej výpravy pripravené na takej úrovni, že už sa čaká len na presuny do dejiska?
„Máme už vo Vancouveri a Whistleri niekoľkých našich ľudí, predvoj výpravy, ktorí sa starajú o to, aby bolo pred príchodom športovcov všetko pripravené na zodpovedajúcej úrovni. Doma v Bratislave riešime už len také drobnôstky ako sú zmeny čísel oblečenia pre niektorých športovcov či členov vedenia, ktorým nesadlo to pôvodné a celkovo si myslím, že všetky prípravy sa zvládajú plynule. Čo sa týka neistého štartu bobistu Nárovca za Slovensko, verím, že sa to do konca týždňa dorieši k našej spokojnosti. Ak by sa tak aj nestalo, máme pripraveného náhradníka Kresťanka.“
– Poďme teraz k športovej časti. S akým výsledkom slovenskej výpravy by ste boli spokojní vo Vancouveri?
„Ja som už niekoľkokrát povedal, že musíme stáť nohami na zemi. Nie je to fráza, ale realita, lebo sme s našimi športovcami v inej pozícii v lete ako teraz v zime. Ja by som bol veľmi rád, keby sme vo Vancouveri napodobnili Turín. To znamená zisk minimálne jednej medaily a je jedno, akého lesku. Bral by som k tomu aj niekoľko umiestnení do šiesteho miesta.“
– Kto by mohol naplniť tie najvyššie, teda medailové ambície?
„Sú to najmä tri ženy: biatlonistka Anastasia Kuzminová, bežkyňa na lyžiach Alena Procházková a zjazdárka Veronika Zuzulová. Samozrejme, srdce mi bije najmä pre hokej, kde som dlhé roky pôsobil. Pre mňa by bolo veľmi pozitívne, keby sa hokejisti dostali minimálne do štvrťfinále. Takto silný tím budeme mať posledný raz pokope a keď sa zomkne, môže prekvapiť nejakým vysokým umiestnením.“
SITA