BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Čerstvá tridsiatnička Anne Hathaway, ktorej charakteristickými črtami sú veľké hnedé oči a široký úsmev, patrí medzi najvýraznejšie talenty svojej generácie a svojimi výkonmi púta čoraz väčšiu pozornosť. Je známa vyberavosťou čo sa týka úloh a často stvárňuje nezávislé, nekonvenčné a inteligentné ženy, pričom tieto vlastnosti možno pripísať i jej samej. Od začiatku kariéry, ktorú odštartoval tínedžerský film Denník princeznej (2001), prešla poriadny kus cesty až k tohtoročnej Catwoman v najnovšej batmanovke Návrat Temného rytiera a očakávaným Bedárom, kde si zahrala jednu z najdôležitejších postáv, prostitútku Fantine. Za sebou má teda mimoriadne úspešný rok, v ktorom sa z nej stala vydatá žena, a jej vyhliadky na nasledovné mesiace tiež vyzerajú ružovo – ešte pred premiérou Bedárov sa totiž hovorí o tom, že by si za svoj výkon zaslúžila druhú nomináciu na Oscara.
Chcela byť mníškou
Anne Jacqueline Hathaway sa narodila 12. novembra 1982 v newyorskom Brooklyne. Jej otec Gerald je právnikom a matka Kathleen herečkou, ktorá svoju dcéru inšpirovala pri výbere povolania. Rodičia ju vychovávali veľmi prísne v duchu katolíckej viery, v detstve dokonca chcela byť mníškou. V 15 rokoch si to však rozmyslela, keď zistila že jej brat Michael je homosexuál. „Uvedomila som si, že môj starší brat je gej a ja nemôžem podporovať náboženstvo, ktoré nepodporuje môjho brata,“ vysvetlila. Samu seba nazýva „necirkevnou“ kresťankou, a hovorí, že to správne náboženstvo sa jej ešte nepodarilo nájsť.
Už na strednej škole sa Hathaway objavila v niekoľkých divadelných hrách, ako napríklad Jana Eyrová či Gigi, a v tomto čase získala nomináciu na Paper Mill Playhouse Rising Star Award pre najlepšiu stredoškolskú herečku. Tiež študovala na niekoľkých vysokých školách, napríklad na American Academy of Dramatic arts, a je prvou a jedinou tínedžerkou, ktorú prijali do hereckého programu The Barrow Group Theater Company.
Ako talentovaná speváčka si v rokoch 1998 a 1999 zaspievala v rámci zboru aj v slávnej Carnegie Hall, a len tri dni po jej druhom vystúpení ju obsadili do seriálu Get Real (1999 – 2000). Vtedy mala iba 16 rokov.
Nemotorná princezná Mia Thermopolis
Prvá filmová úloha prišla s dobrodružnou drámou The Other Side of Heaven (2001) a ešte počas nakrúcania sa jej naskytla možnosť zahrať si Miu Thermopolis v očakávanej adaptácii románu pre tínedžerky Denník princeznej od Meg Cabot. Aby rolu získala, musela poraziť 500 iných dievčat, čo sa jej podarilo aj vďaka náhode – na kastingu totiž spadla zo stoličky, čím tvorcov presvedčila, že je pre úlohu nemotornej Mie Thermopolis dokonalá.
https://www.youtube.com/watch?v=z8-RmatEn8M
Snímka bola veľmi úspešná a Anne sa za stvárnenie dievčaťa, ktoré sa až ako tínedžerka dozvie, že je princeznou, dostali aj chvály kritikov. Neskôr si vyberala roly v menej výrazných rodinných filmoch ako Nicholas Nickleby (2002), Začarovaná Ella (2004) a objavila sa aj v pokračovaní Denníka princeznej s podtitulom Kráľovstvo v ohrození, ktoré si však vyslúžilo negatívne kritiky.
Koniec detského idolu a Diabol nosí Pradu
Koniec čias, keď ju prezývali detským idolom, prišiel v roku 2005. Vtedy síce prepožičala svoj hlas Červenej čiapočke v animáku Karcoolka – Skutočný príbeh o Červenej čiapočke, ale vyzliekla sa v krimidráme Havoc a zažiarila v tromi Oscarmi ovenčenej romantickej dráme Anga Leeho Skrotená hora. Práve tá zmenila jej postoj k výberu úloh, keďže vďaka nej si podľa jej slov začala viac uvedomovať to, čo chce ako herečka povedať.
V roku 2006 nasledovala prelomová rola inteligentnej novinárky Andy Sachs, ktorú vôbec nezaujímajú trendy, no napriek tomu získa miesto asistentky šéfredaktorky fiktívneho prestížneho módneho magazínu Runway v podaní Meryl Streep, čo ju navždy zmení. Spoluprácu s legendárnou herečkou označila za „božskú“ a svet módy začala vnímať s omnoho väčším rešpektom ako predtým. Od nej i kolegyne Emily Blunt tvorcovia snímky vyžadovali, aby schudli, čo pre ňu bolo veľmi náročné.„Žila som na ovocí, zelenine a rybách. Nikomu by som to neodporúčala. Emily Blunt a ja sme sa objímali a plakali, lebo sme boli strašne hladné,“opísala.
Za stvárnenie bývalej narkomanky nominácia na Oscara
Neskôr mala možnosť zahrať si v komédii Nabúchaná (2007), no keďže nechcela tvorcom dovoliť, aby vo filme použili zábery skutočného pôrodu, nahradili ju Katherine Heigl. Nevyšlo jej ani účinkovanie v hororovom muzikáli Tima Burtona Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street (2007) – režisér o nej spočiatku uvažoval, no nakoniec sa rozhodol pre vtedy neznámu Jayne Wisener. Získala však rolu spisovateľky Jane Austen, ktorú stvárnila v dráme Vášeň a cit: Príbeh Jane Austen (2007). Ako Američanka bola presvedčená, že sa do roly jednej z najvýznamnejších anglických spisovateliek nehodí, no nakoniec ju presvedčil spomínaný Ang Lee. Vďaka tejto snímke si osvojila britský prízvuk a naučila sa aj základy hry na klavír.
Ďalším divácky úspešným filmom bola akčná krimikomédia Dostaňte agenta Smarta (2008) a v tom istom roku mala premiéru aj romantická dráma Rachel Getting Married, ktorá jej priniesla chválu kritikov a nominácie na Oscara i Zlatý glóbus. Snímku si podľa jej slov vybrala preto, že vykreslenie vzťahov bolo veľmi realistické a s hlavnou hrdinkou Kym, bývalou narkomankou s temnou minulosťou, ju spájalo silné emocionálne puto. „Kym má chyby, ale na tomto filme milujem to, že ide o dievča bojujúce o svoje prežitie, o to, aby ostala triezva. Má najväčšie srdce zo všetkých postáv, s akými som sa kedy stretla, je strašidelne inteligentná a naozaj extrémistická,“ povedala vtedy v rozhovore pre portál Cinemablend.com.
Tim Burton, Catwoman a Bedári
Hathaway, ktorú zaradili do množstva rebríčkov najkrajších a najpríťažlivejších žien sveta, si zahrala aj v romantických komédiách Vojna neviest (2009) a Valentín (2010) a rozruch medzi kritikmi opäť vyvolala vďaka dramédii Láska a iné závislosti (2010), kde po boku Jakea Gyllenhaala stvárnila mladú ženu trpiacu Parkinsonovou chorobou. Za svoj výkon si vyslúžila ďalšiu nomináciu na Zlatý glóbus. Tiež sa jej nakoniec podarilo spolupracovať so spomínaným Timom Burtonom – ako Bielu kráľovnú ju obsadil do svojho spracovania príbehu Alice v krajine zázrakov z roku 2010. Vtedy jej tiež študenti divadelného klubu Harvard University udelili cenu Hasty Pudding pre ženu roka.
Vlani zažiarila v adaptácii bestselleru Jeden deň spisovateľa Davida Nichollsa, v ktorej si zahrala hlavnú hrdinku Emmu Morley v časovom rozpätí dvadsiatich rokov, a spolu s Jamesom Francom moderovala najprestížnejšiu filmovú udalosť roka – udeľovanie Oscarov. Tento rok vo svojej kariére zaznamenala dva míľniky – roly, ktoré sa pravdepodobne i z dlhodobého hľadiska zapíšu medzi jej najvýznamnejšie.
Prvou z nich je Selina Kyle alias Catwoman v záverečnom filme batmanovskej trilógie Christophera Nolana Návrat Temného rytiera, za ktorej stvárnenie ju pochválili okrem iných Christian Bale i americký prezident Barack Obama.
Ako povedala pre magazín Allure, pre to, aby sa vtesnala do priliehavého koženého kostýmu, strávila desať mesiacov v posilňovni a odev nazvala “psychologickým teroristom“. Napriek tomu by si Catwoman rada zahrala v samostatnom filme o tejto postave.
Ďalšiu úlohou, v ktorej ju slovenskí diváci uvidia začiatkom budúceho roka, je prostitútka Fantine vo filmovom muzikáli Bedári nakrútenom na motívy rovnomenného románu Victora Huga. Pre rolu ženy, ktorá sa v snahe uživiť svoju dcéru dá na prostitúciu, si nakrátko ostrihala vlasy a oprášila svoje spevácke schopnosti, pričom v súvislosti s ňou sa už špekuluje o možnej nominácii na Oscara.
Vzťah s kriminálnikom a stretnutie životnej lásky
Vegetariánka Anne Hathaway má za sebou vzťah s talianskym podnikateľom Raffaellom Follierim, s ktorým chodila v rokoch 2004 až 2008. Vzťah sa skončil, keď polícia začala vyšetrovať jeho podozrivé finančné machinácie. Anne sa s ním rozišla v polovici júna 2008 a už o niekoľko dní ho zatkli za podvody, pranie špinavých peňazí a podieľanie sa na organizovanom zločine. FBI dokonca v rámci vyšetrovania skonfiškovalo herečkine denníky. Follieriho následne odsúdili na štyri a pol roka väzenia, z ktorého ho nedávno pustili. Anne sa s celou situáciou vyrovnávala veľmi ťažko a povedala, že sa cíti, akoby niekto nečakane “potiahol koberec, na ktorom stála“.
Láska si ju však opäť našla a to ešte skôr, ako čakala. S hercom Adamom Shulmanom ju po prvý raz odfotili v júni 2009, no vraj sa dali dohromady už päť mesiacov po rozchode s Follierim. V novembri 2011 sa s ním zasnúbila a v septembri si ho v Kalifornii oblečená v svadobných šatách od svojho blízkeho priateľa Valentina vzala za manžela. „Veľmi ho milujem, Adam mi úplne zničil plány. Ja som totiž plánovala byť chvíľu sama, no zrazu som sa do neho úplne zbláznila,“ prezradila herečka, ktorá by si veľmi priala bábätko. „Dúfam, že budem matkou a nájdem rovnováhu medzi skutočne šťastným rodinným životom a naplňujúcou kariérou,“ vyjadrila sa.
Trailer k filmu Bedári, ktorý sa do slovenských kín dostane začiatkom januára:
Spracované podľa: en.wikipedia.org, imdb.com, csfd.cz, people.com a archívu agentúry SITA.