Navrhované zmeny v hmotnej núdzi sú podľa Smeru-SD neľudské

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dochodcovia
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) – Návrh zákona o hmotnej núdzi, ktorý v utorok predstavilo ministerstvo práce a sociálnych vecí, je podľa strany Smer-SD šialený a neľudský. „Návrh bude mať vážne negatívne dopady na najbezbrannejšie skupiny obyvateľstva,“ uviedol podpredseda parlamentného sociálneho výboru Branislav Ondruš (Smer-SD). Podľa neho ide predovšetkým o starobných dôchodcov, ktorí už dnes poberajú najnižšie penzie. Nový zákon má podľa opozičného poslanca zobrať veľkej časti najchudobnejších dôchodcov 15 až 65 eur. „Podľa prepočtov odborníkov sa to negatívne dotkne vyše 30-tisíc dôchodcov, ktorých enormne nízke penzie dnes štát dorovnáva sociálnymi dávkami,“ tvrdí Ondruš.

V súčasnosti sa podľa poslanca za Smer-SD ľuďom s najnižšími dôchodkami v závislosti od počtu odpracovaných rokov „odpočíta“ časť penzie a ak je výsledná suma pod hranicou životného minima, príjem sa navýši sociálnymi dávkami. „Takto dosahujeme, že aj najchudobnejší dôchodcovia dnes majú príjem na úrovni okolo 240 až 265 eur, a to samozrejme v závislosti od toho, koľko rokov majú odpracovaných,“ poukazuje Ondruš. Návrh ministerstva práce je podľa neho o to viac šialený, že od týchto ľudí nemožno žiadať, aby si sociálne dávky „zarobili“ účasťou na aktivačných prácach, alebo pracovných činnostiach pre občianske združenia a nadácie.

Diskriminácia penzistov, invalidov či tehotných žien

Vážne pochybnosti tiež podľa opozičného poslanca vyvoláva zámer zviazať vyplácanie dávok v hmotnej núdzi s prácou. Upozorňuje na to, že v súčasnosti poberá dávky v hmotnej núdzi bezmála 218-tisíc ľudí a celkovo je na nich odkázaných viac 400-tisíc ľudí. „Ak títo ľudia nemajú o svoje peniaze prísť, znamená to, že od januára im bude treba okamžite ponúknuť približne 150-tisíc nových pracovných príležitostí,“ tvrdí Ondruš. Za nehoráznosť považuje tzv. solidárnu časť dávky, ktorá má byť nižšia ako maximálna „motivačná“ časť! Celkom jednoznačne tu dochádza k diskriminácii penzistov, invalidov či napr. tehotných žien, ktorí si jednoducho „privyrobiť“ objektívne nemôžu,“ upozorňuje Ondruš.

Približne o 15 eur mesačne by sa mali od budúceho roka po zmenách v hmotnej núdzi znížiť príjmy približne 30,8 tisíca dôchodcov, ktorí sú v súčasnosti v systéme hmotnej núdze. Tento výpadok príjmu zo systému hmotnej núdze by im však mal kompenzovať vyšší príspevok ma bývanie. „Dôchodcovia dostanú vo forme príspevku na bývanie to, čo stratia v systéme pomoci v hmotnej núdzi,“ uviedla na utorkovej tlačovej besede šéfka odboru sociálnej inklúzie a pomoci v hmotnej núdzi rezortu práce a sociálnych vecí Katarína Muszková. Penzisti sú pritom podľa nej v súčasnosti v systéme hmotnej núdze len z toho dôvodu, že im vzniká nárok na príspevok na bývanie. Tento príspevok sa však podľa Muszkovej odčlení zo systému pomoci v hmotnej núdzi a vytvorí sa z neho štátna sociálna dávka. Penzisti tak nebudú mať ďalej dôvod byť v systéme pomoci v hmotnej núdzi.

Viac o navrhovanom novom systéme hmotnej núdze sa dočítate v:

Systém hmotnej núdze má byť od januára viac motivačný

Systém hmotnej núdze má byť od januára viac motivačný

Nový systém hmotnej núdze na Slovensku, ktorý plánuje zaviesť ministerstvo práce od začiatku budúceho roka, by mal byť spravodlivý, zásluhový a motivačný. Na utorkovej tlačovej besede to uviedla štátna tajomníčka rezortu práce a sociálnych vecí Lucia Nicholsonová. „Každý, kto sa ocitne v hmotnej núdzi, bude mať štátom garantované minimum, ktoré dostane bez ohľadu na to, či bude aktívny alebo nie,“ povedala o návrhu zákona o hmotnej núdzi, ktorý predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav OndrušLucia Nicholsonová