BRATISLAVA 6. apríla (WebNoviny.sk) – V trnavskej automobilke PSA (PCA Slovakia s.r.o.) sa vedenie spoločnosti a odborári zatiaľ nedohodli v otázke navýšenia základných miezd zamestnancov.
Základná organizácia OZ KOVO PCAS preto vyhlásila spor v kolektívnom vyjednávaní. Návrhy navýšenia miezd oboch zainteresovaných strán sú totiž od seba veľmi vzdialené. Uviedol to podpredseda výboru ZO OZ KOVO PCAS František Gajdoš.
Všeobecné navýšenie miezd
Zamestnávateľ po poslednom kole kolektívneho vyjednávania ponúka všeobecné navýšenie miezd v pevných sumách, rozdelené podľa socio-profesných kategórií.
Konfederácia odborových zväzov žiada splnenie záväzku kolektívnej zmluvy, hrozí vláde štrajkom
Konkrétne pre výrobných pracovníkov ponúka navýšenie o 27 eur, pre profesionálnych robotníkov a pre technicko-administratívnych zamestnancov, ako aj nižší manažment o 47 eur. Odborová organizácia požaduje navýšenie miezd na úrovni 10 % pre všetkých zamestnancov.
Vyjednávanie sa v trnavskej automobilke začalo 30. januára a zmluvné strany sa stretli spolu už osemkrát, no aj napriek tomu sa im nepodarilo dospieť k dohode. Ďalší zákonný postup podľa Gajdoša hovorí, že musí byť prizvaný sprostredkovateľ z ministerstva práce, ktorý sa bude snažiť predložiť kompromisný návrh.
Hlasovanie o prípadnom štrajku
Pokiaľ sa nepodarí dospieť k dohode ani za jeho asistencie, majú možnosť zástupcovia zamestnancov zorganizovať hlasovanie o prípadnom štrajku. Na to, aby mohol byť štrajk legálne začatý, musí sa hlasovania zúčastniť viac ako 50 % zamestnancov a zo všetkých zúčastnených s ním musí väčšina vyjadriť súhlas.
„Keďže návrhy oboch strán sú od seba veľmi vzdialené a už nebola ochota ani na jednej strane ustupovať, rozhodli sa zástupcovia zamestnancov využiť svoju zákonnú možnosť a vyhlásiť spor v kolektívnom vyjednávaní,“ sprostredkoval spoločné vyjadrenie hlavných predstaviteľov zástupcov zamestnancov František Gajdoš.
Vyššie príplatky za prácu ohrozujú ekonomiku Slovenska, podľa Grant Thornton treba reformu daní
„Zástupcovia zamestnancov vnímajú situáciu v podniku ako alarmujúcu. Operátori pracujúci na linkách zarábajú najmenej spomedzi troch slovenských automobiliek, ako aj v porovnateľných výrobných podnikoch v regióne. V čase krízy, kedy skupina PSA bola vo veľmi ťažkej situácii, bol trnavský podnik jej ťahúňom. V týchto ťažkých časoch mali zamestnanci trnavského podniku zmrazené mzdy na dva roky. Keďže ostatní zamestnávatelia na nás nečakali, mnohí nás vo výške miezd predbehli,“ dodal k situácii František Gajdoš.
Reakcia PSA Slovakia
Trnavská automobilka vo svojej reakcii uviedla, že predstavila viaceré kompromisné návrhy, podľa poslednej ponuky ponúka celkové priemerné zvýšenie miezd o 6,8 %. Priemerná mzda v automobilke za rok 2017 dosiahla 1 465 eur, priemerná mzda robotníkov bola na úrovni 1 106 eur.
„Vo svojej ponuke Groupe PSA Slovakia reaguje na prioritnú požiadavku vyjednávačov OZ KOVO, a to zvýšenie základných miezd, pričom základné mzdy zamestnancov sa zvyšujú každoročne. Vďaka minuloročnej dohode s OZ KOVO sa základné mzdy zvýšili v priemere o viac ako 6,3 %. V tomto roku chce automobilka reagovať aj na ďalšie požiadavky zamestnancov, vďaka ktorým by poskytla viac garancií pre individuálny mesačný príjem a upravila svoje odmeňovanie tak, aby bolo motivujúcejšie,“ uviedol riaditeľ vonkajších vzťahov Peter Švec.
Zároveň dodal, že automobilka rešpektuje rozhodnutie OZ KOVO obrátiť sa na sprostredkovateľa, ale nepovažuje ho za prospešné pre zamestnancov.