Návrh opozície povedie k daňovým únikom a nezamestnanosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanost
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Zavedenie oslobodenia príjmov z dohôd do sumy 190 eur za mesiac od platenia sociálnych a zdravotných odvodov by podľa Ministerstva financií (MF) SR pripravilo rozpočet verejnej správy o 68,2 miliónov eur.

Rezort financií tak reagoval na návrh poslancov Pavla Freša a Ivana Štefanca (obaja SDKÚ-DS) neplatiť odvody, ak mesačný príjem z dohôd nepresiahne u jedného zamestnávateľa 190 eur.

„Zavádzanie hraníc pre platenie, resp. neplatenie daní a odvodov neúmerne zvyšuje marginálne zdanenie dodatočne zarobenej jednotky príjmu a výrazne tým demotivuje daňovníkov zvyšovať si svoj príjem nad uvedenú hranicu, resp. ich motivuje k realizácii daňových únikov, napríklad formou výplaty na ruku,“ upozorňuje ministerstvo financií.

Keď sa podľa ministerstva zavedú odvody na príjmy z dohôd, odstráni sa tým ich súčasné zvýhodnené postavenie z pohľadu ich daňovo-odvodového zaťaženia. „Atraktivita zamestnávania na dohody v porovnaní s bežnými pracovnými úväzkami ostane aj naďalej zachovaná z dôvodu ich veľkej flexibility,“ dodalo ministerstvo financií.

Pravidlá pre dohodárov

Dane
Foto: SITA/Diana Černáková

Poslanci Pavol Frešo a Ivan Štefanec (obaja SDKÚ-DS) navrhujú, aby študenti pracujúci na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru od začiatku budúceho roka neplatili žiadne odvody.

Ostatní dohodári by podľa návrhu opozičných poslancov nemali platiť odvody, ak mesačný príjem z dohôd nepresiahne u jedného zamestnávateľa 190 eur.

Poslanci za SDKÚ-DS upozorňujú na to, že stieranie rozdielov medzi riadnym pracovným pomerom a dohodami je nelogické a znemožňuje riadiť sa zamestnávateľom a zamestnancom podľa ich ekonomických potrieb a výrazne predražuje takéto formy zamestnávania. „Dôsledkom môže byť razantný úbytok pracovných miest a zvýšenie nezamestnanosti,“ varujú lídri SDKÚ-DS.

Vláda od začiatku budúceho roka odvodmi viac zaťaží príjem z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Kým v súčasnosti z príjmu z dohôd platí zamestnávateľ len úrazové poistenie pri sadzbe 0,8 % z príjmu a garančné poistenie so sadzbou 0,25 % z vyplácaného príjmu, po novom sa budú na dohodárov s pravidelným príjmom v prípade štandardnej osoby vzťahovať kompletné sociálne a zdravotné odvody so sadzbou 48,6 %.

Výhoda pre študentov a dôchodcov

Dane
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Ak bude mať štandardný „dohodár“ nepravidelný príjem, jeho zárobok vláda zaťaží 43,8-percentnými odvodmi. Z nepravidelného príjmu sa totiž nebude strhávať nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti.

Nižšie odvody z dohôd budú mať študenti a poberatelia starobných, invalidných a výsluhových invalidných penzií. Študenti, invalidní a výsluhoví invalidní dôchodcovia budú z príjmu z dohôd platiť 29,8-percentné odvody.

Pôjde o kompletné dôchodkové poistenie a ich zamestnávateľ bude platiť tak ako v súčasnosti garančné a úrazové poistenie.

Osobitnou kategóriou budú študenti stredných škôl vo veku do 18 rokov, ktorých mesačný príjem do 66 eur naďalej nebude podliehať dôchodkovému, nemocenskému poisteniu, ani poisteniu v nezamestnanosti. Ide o pozmeňujúci návrh poslanca Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý podporili aj poslanci Smeru-SD.

Najnižšie odvody sa budú vzťahovať na starobných a výsluhových dôchodcov, keďže ich príjem z dohôd vláda navyše oproti súčasnosti zaťaží len starobným poistením a poistením do rezervného fondu solidarity.

Ich odvodová sadzba tak bude predstavovať 23,8 %. Starobní penzisti totiž už v súčasnosti ani pri pracovnom pomere neplatia invalidné poistenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠtefanecPavol Frešo
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR