- aktualizované 14. septembra 16:10
Špecializované laboratóriá vo Francúzsku a Švédsku potvrdili, že ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného skutočne otrávili nervovoparalytickou látkou typu novičok, ktorú vyrábala armáda Sovietskeho zväzu na konci studenej vojny. V pondelok to oznámila nemecká vláda. Prítomnosť novičoku v Navaľného vzorkách už predtým potvrdilo laboratórium nemeckej armády.
Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert zároveň informoval, že vzorky dostala aj Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá ich otestuje vo svojich referenčných laboratóriách.
Udržiavali ho v umelom spánku
Navaľnyj, ktorý je najprominentnejším oponentom ruského prezidenta Vladimira Putina, skončil v nemocnici po tom, čo mu 20. augusta počas letu z Tomska do Moskvy prišlo zle.
Šéf NATO so znepokojením reaguje na otravu Navaľného, Rusko musí zodpovedať vážne otázky
Po hospitalizácii na jednotke intenzívnej starostlivosti v sibírskom Omsku ho previezli do Berlína, kde lekári potvrdili otravu. Jeho stav sa už zlepšil a minulý týždeň ho prebrali z umelého spánku. Berlínska nemocnica Charité, kde je Navaľnyj hospitalizovaný zároveň informovala, že 44-ročný opozičný kritik už dokáže na chvíľu vstať z postele.
Zástupcovia nemocnice v pondelok oznámili, že Navaľného úspešne odpojili od mechanickej ventilácie a v súčasnosti „podstupuje mobilizáciu“. Lekári však upozorňujú, že i keď sa zotavuje, nemôžu vylúčiť dlhodobé následky otravy.
Nemci žiadajú vysvetlenie od Rusov
Seibert v pondelok zopakoval žiadosť Nemecka, aby Rusko vysvetlilo situáciu, a dodal, že úzko komunikujú s európskymi partnermi o ďalších krokoch.
Kremeľ kritizoval žiadosť nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a ďalších svetových lídrov, aby Rusko odpovedalo na otázky súvisiace s prípadom, pričom odmietol svoju účasť na incidente a zároveň obvinil Západ z pokusov očierniť Moskvu.
Lídri V4 sa stretli v Poľsku, prebrali voľby v Bielorusku, otravu Navaľného aj fungovanie ekonomiky
Pritom novičokom sa predvlani pokúsili v Anglicku otráviť aj bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru. Ešte v roku 2006 vo Veľkej Británii zavraždili ďalšieho bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka.
Zomrel po tom, ako sa na stretnutí v Londýne napil čaju s obsahom rádioaktívneho polónia-210. Litvinenko okrem iného napísal knihu o tom, že za útokmi na ruské obytné domy v septembri 1999, pri ktorých zahynulo 293 ľudí, neboli v skutočnosti teroristi, ale ruská tajná služba a samotný Putin, ktorý si nimi chcel pripraviť pôdu na neskoršiu vojnu v Čečensku.