BRUSEL 28. októbra (WEBNOVINY) – Severoatlantická aliancia uzavrie v pondelok 31. októbra misiu v Líbyi. Ukončenie operácie, ktorá znamenala zvrhnutie režimu Muammara Kaddáfího, v piatok oficiálne schválili veľvyslanci NATO v Bruseli.
NATO vo vyhlásení uviedlo, že splnilo „historický mandát“ na ochranu civilistov. Nových predstaviteľov Líbye aliancia vyzvala, aby budovali demokraciu založenú na zmierení, dodržiavaní ľudských práv a zákonnosti.
Severoatlantická rada na úrovni veľvyslancov mala pôvodne termín schváliť už v stredu, rozhodnutie však odložila, čo údajne súviselo s výzvami nového líbyjského vedenia na pokračovanie misie ako aj s požiadavkou Ruska, aby o zastavení vojenskej intervencie v Líbyi najskôr rozhodla Bezpečnostná rada OSN.
BR OSN vo štvrtok jednomyseľne prijala návrh, aby platnosť opatrení na ochranu líbyjských civilistov, ktoré zaviedla marcovou rezolúciou, vrátane mandátu pre zásahy zahraničných vzdušných síl, vypršala 31. októbra o 23:59 miestneho času.
Vojenské lietadlá NATO ukončia sedem mesiacov trvajúcu operáciu po viac ako 26-tisíc letoch a zasiahnutí viac ako šesťtisíc terčov. „Dodržali sme historický mandát OSN na ochranu ľudu Líbye, na udržanie bezletovej zóny a zbrojné embargo,“ uviedol vo vyhlásení generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen.
„Operácia Zjednotený ochranca je jednou z najúspešnejších v histórii NATO. Končíme ju uvážlivo a kontrolovaným spôsobom, pretože naša vojenská úloha sa skončila,“ uviedol.
Koaličné sily na čele so Spojenými štátmi, Francúzskom a Veľkou Britániou misiu odštartovali 19. marca, jej velenie 31. marca prevzalo NATO. Na operácii sa podieľalo celkove 19 krajín.
Vojna v Líbyi sa skončila dobytím rodiska Kaddáfího Syrty, kontroverznou smrťou diktátora 20. októbra a vyhlásením prechodnej líbyjskej vlády o úplnom oslobodení krajiny v nedeľu 23. októbra.
Veľvyslanci pri NATO sa ešte minulý týždeň predbežne rozhodli operácie ukončiť na prelome mesiacov vzhľadom na skutočnosť, že po definitívnej porážke armády slúžiacej starému líbyjskému režimu hrozba pre civilistov prakticky pominula.
Predseda povstaleckej vlády Mustafá Abd al-Džalíl však alianciu v stredu na poslednú chvíľu vyzval, aby zostala Líbyjčanom a „susedným krajinám“ k dispozícii najmenej do konca roka.
Štvrtková rezolúcia OSN okrem zastavenia intervencie taktiež ruší bezletovú zónu nad Líbyou, uvoľňuje zbrojné embargo voči krajine, ako aj zmrazené aktíva patriace líbyjským štátnym podnikom a inštitúciám.