NATO sa zapojilo do operácií v Líbyi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Líbya
Foto: SITA/AP

NEAPOL/MOSKVA/ANKARA/SYRTA 28. marca (WEBNOVINY) – Severoatlantická aliancia sa pripojila k spojeneckým silám a začala kontrolovať dodržiavanie bezletovej zóny nad Líbyou. Novinárom to v pondelok v Neapole povedal generál Charles Bouchard, ktorý velí operáciám NATO. Prvé lietadlo aliancie preletelo podľa jeho slov ponad Líbyu v nedeľu. Ako Bouchard dodal, velenie vojenskej misie je stále v procese odovzdávania od západnej koalície, ktorá začala na sily lojálne Muammarovi Kaddáfímu útočiť 19. marca. Predstavitelia NATO v nedeľu uviedli, že tento proces by mal trvať ďalších 48 až 72 hodín. „Budeme konať v úzkej spolupráci s našimi medzinárodnými a regionálnymi partnermi, aby sme ochránili ľudí v Líbyi,“ zdôraznil Bouchard.

V nedeľu sa veľvyslanci členských krajín NATO na stretnutí v Bruseli zhodli na tom, že Severoatlantická aliancia preberie velenie nad všetkými spojeneckými vojenskými operáciami v Líbyi. Aliancia sa dohodla na trojmesačnom pláne operácií, ktorý prísne limituje použitie sily v obývaných oblastiach a nezahŕňa priamu vojenskú intervenciu v prospech povstalcov.

Spojenecké operácie, ktoré majú mandát OSN a sú zamerané na dodržiavanie bezletovej zóny nad Líbyou, prebiehajú už desiaty deň. Spojenci bombardujú vojenské pozície diktátora Muammara Kaddáfího s cieľom zabrániť mu v útokoch na civilistov. Aliancia doteraz operácie vedené francúzskou, britskou a americkou armádou len podporovala.

V Líbyi zasahujete do občianskej vojny, varuje Lavrov

Sergej Lavrov
Foto: SITA/AP

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok napadol operáciu spojeneckých vojsk v Líbyi, ktorá sa podľa jeho názoru vymkla spod mandátu OSN. Medzinárodným silám má za zlé najmä to, že bojujú proti líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu, a tým pomáhajú povstalcom.

„Predstavitelia krajín, ktoré sa na operácii zúčastňujú, na jednej strane tvrdia, že sledujú len jediný cieľ – ochranu civilného obyvateľstva. Na druhej strane vidíme správy – a nikto ich nedementuje – že koaličné sily bombardujú Kaddáfího jednotky a podporujú tým ozbrojených povstalcov,“ povedal Lavrov na tlačovej konferencii v Moskve. Konanie spojeneckých síl považuje šéf ruskej diplomacie za „zasahovanie do občianskej vojny“, na čo Západ podľa neho nemá oprávnenie od OSN.

Pri rokovaní o rezolúcii Bezpečnostnej rady (BR) OSN, ktorá schvaľuje vytvorenie bezletovej zóny nad Líbyou, sa Rusko zdržalo hlasovania, čím umožnilo jej prijatie. Moskva je totiž jedným z piatich stálych členov BR s právom veta.

Katar oficiálne uznal líbyjskú povstaleckú radu

Katar v pondelok uznal líbyjskú opozičnú Dočasnú národnú radu za výhradného predstaviteľa Líbye. Katar sa tak po Francúzsku stal druhou krajinou, ktorá oficiálne uznala povstaleckú vládu za jediného predstaviteľa líbyjského ľudu. „Dočasná národná rada reprezentuje Líbyu a jej občanov,“ píše sa vo vyhlásení katarského ministerstva zahraničia.

Katar je členom 22-člennej Ligy arabských štátov (LAŠ), ktorá vyhlásila, že Dočasná národná rada zastupuje líbyjský ľud a nadviazala s ňou kontakty. Diplomatické kontakty s národnou radou nadviazala aj Británia, Taliansko a USA, ktoré ju však oficiálne neuznali. Portugalská vláda Dočasnú národnú radu uznala za predstaviteľa Líbye, zatiaľ však nevydala oficiálne oznámenie o tomto kroku.

Letisko v Bengází budú kontrolovať Turci

Recep Tayyip Erdogan
Foto: SITA/AP

Letisko v líbyjskom meste Bengází, ktoré ako jediné po celú dobu bojov so silami líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího ovláda opozícia, bude kontrolovať turecká armáda. Vojaci jedinej prevažne moslimskej členskej krajiny NATO by mali v Bengází dozerať na nerušený prísun potravín a humanitárnej pomoci zo zahraničia. V pondelok to v Ankare oznámil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.

Ten zároven potvrdil, že Ankara je ochotná plniť úlohu sprostredkovateľa medzi líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfím a protivládnymi povstalcami, ktorí napriek snahám o prímerie pokračujú v bojoch. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan to uviedol v rozhovore pre pondelňajšie vydanie britského denníka The Guardian. V prípade, ak znepriatelené strany požiadajú Turecko o sprostredkovanie, Ankara je podľa Erdogana pripravená podniknúť príslušné „kroky“ v rámci Severoatlantickej aliancie, Africkej únie a Ligy arabských štátov.

„Nikdy nemôžeme ignorovať demokratické práva a slobody, ktoré požadujú Líbyjčania, a zmena a transformácia nikdy nemôžu byť zdržiavané alebo odkladané,“ povedal turecký premiér. Turecko je jednou z krajín, ktoré pozvali na utorňajšiu konferenciu v Londýne venovanú situácii v Líbyi. Erdogan sa podľa vlastných slov v uplynulých dňoch zhováral s líbyjským premiérom al-Baghdádím Alím al-Mahmúdím, zatiaľ čo turecký minister zahraničia Ahmet Davutoglu udržiava úzke kontakty s opozičným vedením v Bengází.

„Kaddáfí chce prímerie. Vyšlo to najavo, keď som hovoril s premiérom, ale je dôležité, aby dozreli okolnosti. Nebolo by logické pokračovať v paľbe a súčasne požadovať prímerie,“ vysvetlil Erdogan.

Turecko zatiaľ prispelo k medzinárodnej operácii proti líbyjskému vodcovi Kaddáfímu poskytnutím troch vojnových lodí a jednej ponorky, ktorých úlohou je kontrolovať dodržiavanie medzinárodného obchodného embarga. Erdogan v pondelok vyhlásil, že Turecko je pripravené prispieť aj k vytvoreniu bezletovej zóny nad krajinou, čo je hlavný cieľ operácie pod velením NATO.

Turecká armáda sa však podľa Erdogana nikdy nezúčastní pozemného útoku na líbyjskej pôde. „Nikdy nepoužijeme pušky alebo guľky proti Líbyjčanom,“ vyhlásil turecký premiér.

Západ útočí na Kaddáfího rodné mesto Syrta

Libya
Foto: SITA/AP

Spojenecké sily spustili v noci z nedele na pondelok letecké nálety na líbyjské mesto Syrta, ktoré je rodiskom líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Reportér agentúry AFP informoval ráno o najmenej deviatich silných výbuchoch z centra mesta. Ešte v nedeľu večer informoval hovorca líbyjskej vlády Mússa Ibrahím o úmrtí troch civilistov pri jednom z útokov na Syrta. Obete si malo vyžiadať zhodenie bomby na rybársky prístav, kde podľa hovorcu vlády „nie je nič vojenské ani akože vojenské“.

Povstalci bojujúci proti Kaddáfímu už cez víkend vyhlásili, že mesto Syrta je v ich rukách, Kaddáfího vláda tvrdí opak. Podľa agentúry AFP je Sirte stále z veľkej časti v rukách Kaddáfího. Okrem útokov na Syrta bolo podľa britskej spoločnosti BBC v noci z nedele na pondelok počuť silné výbuchy aj v líbyjskej metropole Tripolis. Kaddáfího režim tvrdí, že od začiatku spojeneckých náletov na Líbyu zahynulo už takmer 100 civilistov. Spojenecké armády tento údaj spochybňujú. Skutočný počet prípadných obetí na strane civilistov sa nedá nezávisle overiť.

Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP
Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP
Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP
Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP
Občianska vojna v Líbyi
Foto: SITA/AP

Libya
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ahmet DavutogluRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan