I keď väčšina ruských pozemných síl bojuje na Ukrajine, sily Kremľa stále predstavujú hrozbu. V pondelok sa tak pre novinárov vyjadril predseda Vojenského výboru Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), admirál Rob Bauer.
Informuje o tom portál Politico s tým, že NATO pripravuje svoje nové vojenské plány predpokladajúc návrat Moskvy.
Nesmú Rusov podceňovať
„Sme presvedčení, že Rusi obnovia svoje sily. A preto sú plány postavené nie na aktuálnom stave ruskej armády, ale na stave ruskej armády pred tým, ako zaútočili na Ukrajinu,“ vysvetlil Bauer.
Stoltenberg zrejme zostane šéfom NATO aj ďalší rok, privítal by to aj prezident Biden
Rusko sa podľa neho „z tejto vojny poučí’ a NATO „ho bude naďalej považovať za vážnu hrozbu“. To sa týka aj morí, vzduchu a vesmíru, kde sú ruské sily „stále veľmi, veľmi schopné“, a tiež jadrových kapacít.
„Nikdy by sme nemali podceňovať Rusov a ich schopnosť odraziť sa, ako to už niekoľkokrát v histórii ukázali,“ upozornil Bauer.
Posilnenie obrany
Na budúci týždeň sa lídri západnej aliancie stretnú v litovskom Vilniuse, kde odsúhlasia nové historické regionálne vojenské plány a budú diskutovať o tom, ako posilniť investície do obrany, zatiaľ čo Rusko pokračuje vo vojne na Ukrajine. Samit bude pritom podľa neho znamenať začiatok dlhého procesu implementácie týchto plánov.
NATO je pripravené brániť sa proti Bielorusku a Rusku, dostali jasný odkaz
„Musíme sa pustiť do práce – aby sme dosiahli vyšší počet síl s vyššou pripravenosťou, musíme cvičiť podľa plánov, musíme nakúpiť spôsobilosti, ktoré potrebujeme,“ vymenoval s tým, že „si to vyžiada čas“. Uskutočnenie plánov pritom siaha od väčšieho náboru až po zabezpečenie výroby dostatočného množstva zbraní a munície, spolu s väčším množstvom zdrojov určených na obranu.
Stav ukrajinskej protiofenzívy
„Spoločne potrebujeme viac peňazí, aby sme to mohli zaplatiť,“ vyjadril sa Bauer a dodal, že nový model NATO pre sily vysokej pripravenosti si bude okrem toho vyžadovať, „aby krajiny mali mechanizmus na zvýšenie počtu ľudí, ktorí sú k dispozícii pre ozbrojené sily“.
Nemecko je ochotné poslať do Litvy natrvalo štyritisíc vojakov, aby posilnili východné krídlo NATO
V súvislosti s otázkami o stave ukrajinskej protiofenzívy sa pritom admirál ohradil proti vyjadreniam o sklamaní z ukrajinských síl. „Takýto typ operácie je mimoriadne náročný. Myslím si, že spôsob, akým to robia, je chvályhodný a myslím si, že sú – z dobrých dôvodov – na niektorých miestach opatrní,“ skonštatoval.