Prestížna medzinárodná fotografická súťaž magazínu National Geographic pozná svojich víťazov. Prvé miesto v kategórii Príroda a zároveň hlavnú cenu Grand Prize si odniesla fotografia polárnej medvedice vynárajúcej sa spomedzi roztápajúce sa ľadové kryhy od fotografa Paula Soudersa.
Do fotografickej súťaže sa tento rok zapojili profesionálni fotografi aj amatéri zo 150 krajín, ktorí do troch súťažných kategórií „Ľudia“, „Miesta“ a „Príroda“ spolu odoslali vyše 7000 fotografií. Odborná porota, ktorá hodnotila kreativitu aj fotografickú kvalitu zaslaných diel, následne vybrala víťazov v každej kategórii.
Absolútny víťaz Paul Souders, ktorý si za fotografiu ľadovej medvedice odniesol výhru 10 000 dolárov a vstupenku na fotografický seminár vo Washingtone, DC, sa profesionálnej fotografii venuje už 30 rokov. Víťazná fotografia vznikla v Hudsonovom zálive na severovýchode Kanady a upozorňuje aj na klimatické zmeny. „Táto medvedica priplávala k ľadovcu, skrčila sa a zostala pod vodou niekoľko sekúnd…Nestlačil som spúšť, kým sa nevyšla hore nadýchnuť a pozrieť sa na mňa a potom som fotografoval, keď sa opäť ponárala. Vznášala sa tam priamo pod hladinou, sledovala ma a potom sa prišla ešte raz nadýchnuť, než odplávala preč…Fotil som naslepo so širokouhlým záberom. Cítil som, že je to výnimočná situácia a moja prvá myšlienka patrila tomu, že to nesmiem pokaziť,“ uviedol Souders.
V kategórii „Ľudia“ si prvé miesto za fotografiu jednovaječných dvojičiek Nilsa a Emila s názvom Together, Alone odniesla Cecile Baudier z Dánska. Fotografia patrila k sérii zaoberajúcej sa silnými vzťahmi medzi ľuďmi. Víťaz kategórie „Miesta“ Adam Tan z Malajzie na svojej fotografii zachytil staré mesto v Číne ukryté v hmle, ktoré kvôli rozmáhajúcej sa ekonomike možno v blízkej dobe stratí svoje osobité čaro.
Zvláštne ocenenia si od poroty odniesli aj ďalšie tri fotografie z kategórie „Príroda“, ktoré zachytávajú volavky v hmle na Dunaji v Maďarsku, portrét nosorožca a zvláštne hniezdo postavené z vešiakov. Všetky fotografie budú uverejnené aj v tlačenej verzii magazínu National Geographic.
http://proof.nationalgeographic.com