Veľkopodnikateľ so zeleninou Juraj Mačaj sa začína čoraz viac rozpínať v trnavskom regióne. Doteraz pôsobil primárne v bratislavskom kraji, v okolí Senca.
O rastúcom nákupnom apetíte Mačaja svedčia aj jeho posledné aktivity, kedy do portfólia jeho firiem nedávno pribudlo poľnohospodárske družstvo Trebatice pri Piešťanoch.
Inšpektori vykonali v júni kontroly skladov či potravín, našli viac ako 800 kilogramov nevyhovujúceho tovaru
Dlhoročným lídrom tohto podniku bol začiatkom roka zosnulý Jozef Galbavý. Okrem trebatického družstva sa v hľadáčiku zeleninára Mačaja ocitlo aj družstvo v Trakoviciach pri Hlohovci.
Zemiaky lákadlom
Zmeny v spoločnosti Agro – Družstvo Trebatice zapísal obchodný register minulý mesiac. Predsedom predstavenstva firmy sa 21. júla stal Juraj Mačaj. Jeho rodinný príbuzný Marek Mačaj zasadol v rovnakom čase do kontrolnej komisie.
Podnik v minulosti hospodáril na viac ako 900 hektároch pôdy v katastrálnych územiach Trebatice, Borovce, Kocurice, Krakovany-Stráže, Piešťany a Rakovice.
Odborníci varujú pred dopadom pesticídov na pôdu. Slovensko trápi ich nelegálny dovoz či úmyselne nesprávne použitie
Prilákať pozornosť zeleninára Mačaja mohli najmä zemiaky, ktorých produkcii sa dlhodobo venuje. Tie sa v Trebaticiach pestovali spolu s ozimnou pšenicou, sladovníckym jačmeňom, repkou olejnou, kukuricou na zrno a cukrovou repou.
Družstvo sa tiež venovalo výrobe mlieka a výkrmu hovädzieho dobytka.
Miliónové akvizície
Zeleninár a aktuálne aj poradca ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (OĽaNO) svoje miliónové akvizičné plány pre portál NášVidiek nepoprel. Nepriamo potvrdil aj záujem o kúpu spoločnosti Agromart v Trakoviciach.
Rozhovory sa však podľa dostupných informácií zasekli na nízkej ponúkanej cene. „K našim akvizíciám a hodnotám obchodov sa vyjadrovať nemôžem. Sme však producenti zeleniny a zemiakov a aj naďalej plánujeme robiť hlavne túto produkciu,“ skonštatoval Mačaj.
Zemiaky je výhodnejšie dovážať než pestovať, poľnohospodári sťažujú sa na slabú podporu štátu
Terajší riaditeľ spoločnosti Agromart Peter Martinovič na otázky o možnom predaji obchodných podielov a vstupe nového partnera nereagoval.
Spoločnosť Agromart sa na rozlohe 2 600 hektárov venuje najmä pestovaniu zemiakov, osivovej kukurice, cukrovej repy, olejnín a obilnín. Zemiaky aj spracováva. „Vyrábame z nich či už bielené zemiaky alebo zemiakové vločky, ktoré sa používajú na výrobu zemiakových knedlíkov alebo zemiakového chleba,“ uviedol v minulosti P. Martinovič.
Agromart taktiež prevádzkuje závlahy na rozlohe viac ako desaťtisíc hektárov. Je to dokonca viac ako spoločnosť Agromačaj. Tá priamo alebo cez závlahárske družstvá prevádzkuje závlahovú infraštruktúru na ploche sedem tisíc hektárov.
Rozľahlé sklady
V súčasnosti rodinná spoločnosť Agromačaj priamo alebo cez svoje dcérske podniky hospodári na 4 600 hektároch ornej pôdy.
Ako uvádza na webstránke svojej spoločnosti Zeleninárska, zameriava sa hlavne na zemiaky, cibuľu, kapustu, cesnak a petržlen. Pestuje aj osivovú kukuricu, cukrovú repu a pšenicu.
Všimli ste si to? Zemiaky v obchodoch rekordne zdraželi
Spoločnosť taktiež prevádzkuje sklady v Kostolnej pri Dunaji, v Pavliciach a pri Pustých Úľanoch. Disponuje skladovacou kapacitou 32 500 ton, pričom 20 000 ton z toho sú sklady s možnosťou mechanického chladenia.
Raketový rast
Spoločnosť Agromačaj zaznamenala za posledných päť rokov raketový vzostup. Tržby jej podľa Finstatu narástli zo 4,34 milióna eur v roku 2016 na 42,85 milióna eur v minulom roku. Najvyšší zisk vykázala v roku 2019 vo výške 7,73 miliónov eur. V minulom roku jej profit klesol na úroveň 2,57 milióna eur.
Švajčiari to chcú inak. Ambiciózne vládne ekologické ciele medzi voličmi neuspeli
Podľa informácií Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA) čerpala spoločnosť Agromačaj v rokoch 2019 a 2020 z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka 1,95 milióna eur.
Konkrétne išlo o platby na plochu a viazané platby, platby súvisiace s klimatickými zmenami, platby pre znevýhodnené oblasti, či investície do hmotného majetku.