Napriek tomu, že Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR kritizovalo činnosť zásahového tímu pre medveďa hnedého, jeho činnosť budú využívať a nebudú ho zatiaľ rušiť.
Štátny tajomník MŽP SR Filip Kuffa tým reagoval na výhodu, že zásahový tím môže okamžite rozhodnúť o odstránení medveďa, bez vstupovania tretích strán do konania.
Slovensko blokuje smernica
Kuffa uviedol, že v súvislosti s útokom medveďa v okrese Liptovský Mikuláš prijala vláda SR uznesenie o vyhlásení mimoriadnej situácie vo vytipovaných okresoch.
Tarabovo ministerstvo reaguje na problém s medveďmi, označilo rizikové okresy
„Je to jedna z vecí, ktorú vieme najrýchlejšie urobiť v dôsledku ochrany zdravia občanov pred medveďom,“ dodal Kuffa a doplnil, že Slovensko je blokované európskou smernicou.
Stretnutie ministrov
Štátny tajomník tiež uviedol, že je pripravovaná aj väčšia novela Zákona o ochrane prírody a krajiny, ale európska smernica biotopov ich zväzuje. Podľa Kuffu je táto smernica nevyhovujúca nakoľko dochádza k úmrtiam a poškodzovaniu zdravia občanov.
Mestské lesy upozorňujú na medveďa v okolí Košíc, vyzývajú k zvýšenej opatrnosti
Štátny tajomník tiež dodal, že 25. marca bude stretnutie ministrov životného prostredia Európskej únie, kde Rumunsko príde s iniciatívou preradenia medveďa a zníženia jeho ochranárskeho statusu. Slovensko spolu s ďalšími krajinami budú túto iniciatívu podporovať.
Posilní sa hliadkovacia činnosť
Kuffa doplnil, že v okresoch bude posilnená hliadkovacia činnosť zásahových tímov a budú zvolané aj krízové štáby na jednotlivých okresných úradoch v súvislosti vyhlásením mimoriadnych situácií.
Okresy v ktorých bude posilnená činnosť budú, Banská Bystrica, Brezno, Banská Štiavnica, Detva, Kežmarok, Lučenec, Martin, Prievidza, Partizánske, Poprad, Ružomberok, Rimavská Sobota, Turčianske Teplice, Žilina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen a Považská Bystrica.